Pokud jste vášnivý lyžař či lyžařka, jak by se vám líbilo bydlet v domě, který zároveň slouží jako lyžařské středisko?

Pravděpodobně velmi, že? To si myslí i Kazach Shokhan Mataibekov, výkonný ředitel společnosti Mataibekov Architects. Sám je totiž velkým vyznavačem zimních sportů, jenže žije ve městě. Proto přišel s návrhem obytného domu, jehož součástí by měla být i zhruba 300 metrů dlouhá sjezdovka.

sjezdovka

Slalom House, jak by se budova měla jmenovat, by měl stát v hlavním městě Kazachstánu Astaně. Mimochodem, jde prý o jedno z nejchladnějších měst světa. Projekt Mataibekovi už vynesl finálové místo v kategorii obytných domů na Světovém festivalu architektury v roce 2015.

V rozhovoru pro časopis Tech Insider Matabeikov svůj dům popsal jako „unikátní atrakci, která přiláká mnoho turistů a lyžařů z celého světa“. Odhadovaná cena za výstavbu tohoto multifunkčního domu se pohybuje kolem dvou miliard korun, přičemž 95 procent z této částky by mělo padnout na výstavbu samotného domu a bytů, zbylých pět pak na sjezdovku.

sjezdovka shora

Sjezdovka ve tvaru písmene U by se měla vinout z posledního, dvacátého prvního poschodí budovy a přístupná by měla být jen speciálními výtahy. Z každé strany sjezdovky mají být nainstalovány bariéry, aby z ní nikdo nespadl. Navíc by budova měla být na různých místech zkosená, což má zajistit, aby sjezdovka nebyla jednolitá. Sjezdaři si tak budou moci při jízdě užít úhel mezi deseti a patnácti stupni.

Stavba má splňovat vše, co běžné sjezdovky, takže by se Slalom House mohl stát dějištěm zajímavých slalomových a freestylových show, stejně tak jako dalších lyžařských sportovních událostí. S maximální kapacitou pro 50 lidí by navíc mohl být vyhledávaným cílem mnoha soukromých akcí. Během letních měsíců, kdy teploty v Astaně dosahují asi 20 stupňů, bude sjezdovka potažena umělým sněhem, tzv. Snowflexem, a měla by fungovat.

sjezdovka noc

Mataibekův projekt obytného domu se sjezdovkou může být sice ve světě první, ale myšlenka sjezdovky jako části budovy až tak originální není. V roce 2011 dánská společnost Bjarke Ingels Group (BIG) přišla s nápadem na stavbu elektrárny v Kodani, kterou by doplnila sjezdovka se speciálními efekty. Ta bude dokončena v roce 2017 a odborníci na projektu oceňují, že se snaží přeměnit industriální budovu ve společenskou entitu i to, že společnost chce inovativně využít energii ze spáleného odpadu k výrobě umělého sněhu, který bude pokrývat sjezdovku po celý rok.