Jeden z nejslavnějších Čechů zajistil svou impozantní tvorbou páteř programu. Jeden z nejbohatších Čechů zase to, že program může být v ucelené formě předveden. V pátek začínající 13. ročník hudebního festivalu Dvořákova Praha vděčí za svou existenci i finanční podpoře miliardáře Karla Komárka, podle loňského žebříčku Forbesu třetího nejbohatšího Čecha.
„Karel Komárek stál u založení festivalu v roce 2008 a bez jeho financí by zřejmě vůbec nebylo možné, aby nový projekt vznikl, aby si získal důvěru. Neméně důležitá je i podpora pana Komárka směrem k dalším ročníkům,“ potvrzuje ředitel pořádající Akademie klasické hudby Robert Kolář.
Komárek, jehož jmění za minulý rok díky výkonnosti firem, jako je Sazka Group, Aricoma, MND či KKCG Real Estate, odhadl Forbes na 3,1 miliardy dolarů, se trvale angažuje ve filantropii a podpoře umění. Předloni například uspořádal v Kennedyho centru ve Washingtonu oslavy ke stému výročí vzniku Československa, jejichž vrcholem byl koncert České filharmonie.
Ve vyprodaném sále pro dva a půl tisíce lidí se hrála sedmá symfonie Antonína Dvořáka a právě odkaz ve světě ceněného skladatele si vzal Komárek za svůj: prostřednictvím nadace Karel Komárek Family Foundation se postavil za pražský festival interpretující Dvořákovy kompozice i skladby, které jsou se skladatelovým dílem v dobovém či kompozičním souladu.
„Antonín Dvořák dokázal změnit myšlení lidí a přesvědčit je, aby přijali jeho melodické invence. Stal se vzorem a inspirací pro další generace skladatelů i obyčejných lidí a svým dílem uchvacuje dodnes,“ shrnuje motivaci k podpoře vyjádření nadace.
Letošní ročník proběhne od 4. do 20. září a kvůli pandemické situaci budou účinkujícími téměř výhradně čeští umělci. „V březnu se vzhledem k všeobecné nejistotě mohla jevit jako nejjednodušší varianta festival zrušit. Jsem velmi rád, že jsme v přípravách vytrvali a že se dramaturgii podařilo sestavit atraktivní program,“ uvedl Jan Simon, programový ředitel festivalu.
Scénář nadcházejícího hudebního podniku klade důraz na Dvořákovo klavírní dílo. V této souvislosti natočil klavírní virtuos Ivo Kahánek video, na němž žertuje, že podle zjištění amerických vědců přináší poslech Antonína Dvořáka kromě pozitivní životní energie a dobré nálady i imunitu proti infekčním chorobám.
„Takže vy, kdo se chcete nechat očkovat Dvořákovou hudbou
proti koronaviru, a to zaručeně bez vedlejších účinků, máte
tři možnosti,“ usmívá se Kahánek a vypočítává tři
koncerty, na nichž bude v rámci festivalu vystupovat.
Očkování klasikou bez vedlejších účinků? Kahánek vzápětí tak trochu popře vlastní tvrzení, když na videu ukáže nápis podobný tomu na krabičkách cigaret: „Ministr kultury České republiky varuje: Poslech hudby Antonína Dvořáka může způsobovat závislost.“
V pražském Rudolfinu, kde se festival převážně koná, bude
moci kvůli hygienickým opatřením podléhat blahodárné
závislosti vždy maximálně tisíc návštěvníků.