Chcete opustit svou práci a najít si takovou, která vám bude dávat větší smysl? Nejste sami: průměrný zaměstnanec myslí na odchod z práce až šestnáctkrát do roka a téměř polovina pracovníků plánuje během prvního roku odejít. I přesto občas zůstáváme v našich zaměstnáních déle, než chceme. 

„Co když toho budu litovat,“ ptá se mě většina klientů, které koučuji. A je to relevantní otázka. Podle dat společnosti Accountemps by jeden ze čtyř lidí, kteří zaměstnání opustí, své rozhodnutí nejraději vzal zpátky. 

Naštěstí ale existují kroky, díky nimž své výpovědi litovat nebudete.

Nápad si otestujte

Když jsme nespokojení, vezmeme zavděk jakoukoli alternativou a snadno se necháme okouzlit prvním nápadem, míní designéři ze Standfordu Bill Burnett a Dave Evans ve své knize Designing Your Life. Bohužel, první nápady nebývají ty nejlepší. 

„Jeden z největších objevů mé kariéry přišel relativně brzy: měla jsem dvě klientky s vysněnou prací,“ říká koučka Lisa Lewis. „Během šesti měsíců ale obě ze svých prací odešly. Uvědomily si, že i když jejich pozice vypadaly na papíře skvěle, neodrážely jejich potřeby a hodnoty. Od té chvíle s klienty procházím jejich silné a slabé stránky, zájmy, hodnoty, ale také to, co musí jejich pozice splňovat, aby jim skutečně seděla.“

Kromě osobnostní reflexe, kterou navrhuje Lewis, je podle Burnetta a Evanse dobré získat skutečné zkušenosti z pozice, na kterou se chystáte. Zkusit můžete nezávaznou schůzku s potenciálním zaměstnavatelem, dobrovolničení, stáž nebo účast na oborové konferenci. 

Vybudujte si záchrannou síť 

To, že se chystáme odejít, ve většině případů neznamená, že je naše práce děsná. Prostě není jen stoprocentně dobrá. Proto je normální, že máte strach ze špatného rozhodnutí.

Lewis se s tím u svých klientů setkává poměrně často. „Říct ne něčemu dobrému, abyste mohli zkusit něco lepšího, je strašidelné,“ říká. „Nejlepším trikem, jak se strachu vyhnout, je vytvořit si strategii. S klienty mluvíme o možnostech záchranné sítě, kterou si mohu vytvořit, a také o nejhorším možném scénáři, který by znamenal návrat k původní práci, tedy k ,dobrému‘.“

Navíc pokud budete mít záložní plán, snáz se do změny pustíte. „Jakmile zjistíte, že vaše stávající pozice představuje v záložním plánu ten nejhorší možný scénář, budete riskovat daleko ochotněji,“ dodává Lewis. 

Vyčerpejte možnosti, které máte

Můžete litovat i toho, že jste nevyužili všechny příležitosti u vás ve firmě. Společnost Accountemps zjistila, že 16 procent lidí svého odchodu litovalo proto, že si neřeklo o povýšení v rámci své organizace.

Jak říkám svým klientům: Dokud se nezeptáte, nikdy nebudete vědět. Vysvětlete, v jaké jste situaci, a počkejte, co vám zaměstnavatel nabídne. Možná budete překvapeni tím, co všechno je možné. Přesně takhle vzniká většina pracovních příležitostí.

Věci také můžete vzít plně do svých rukou a zkusit si svou náplň práce trochu modifikovat, popřípadě změnit způsob, jak ke své práci, kolegům nebo zákazníkům přistupujete. 

Odejděte! 

Možná si teď říkáte: „Jestli musím udělat tohle všechno, nikdy neodejdu.“ Nebojte se, není to pravda. Studie ukazují, že daleko častěji litujeme toho, co jsme neudělali, než věcí, které jsme dotáhli do konce. Jinými slovy, rozhodnutí neodejít vás možná bude pronásledovat daleko déle než zjištění, že jste měli zůstat. 

„Změny se bojíme i proto, že známá nespokojenost je mnohdy příjemnější než neznámá spokojenost,“ říká Lewis. „I když vaše práce není nejlepší, představuje pro vás kotvu. Už víte, jak se k vám bude chovat váš šéf, stejně jako to, jak v organizaci fungujete.“

Pokud si ani po třech předchozích krocích nejste jistí, co udělat, povolejte pomoc, třeba kamaráda nebo kouče. Možná díky nim zjistíte, že jste na odchod připraveni. 

Zůstaňte v kontaktu

Jakmile se rozhodnete pro akci, s výčitkami ještě nemáte zdaleka vyhráno. 

Polovina zaměstnanců, která svého odchodu litovala, uvedla, že je to kvůli skvělým lidem v práci. Konkrétně 28 procent z nich litovalo, že už se nebudou potkávat s kolegy, 20 procent z nich mrzelo, že opouští podporující šéfy. 

Dá to rozum – smysl, který v práci hledáme, je na vztazích na pracovišti závislý. Takže pokud ztratíte kontakty s lidmi, které jste denně vídali, můžete část smyslu ztratit a podlehnout myšlenkám, že jste se rozhodli špatně.

Proto je dobré udržet se stávajícími kolegy pravidelný kontakt. Pomůže to nejen vašemu well-beingu, ale i budoucí kariéře.

Dovolte si mýlit se

Podle dat společnosti Accountemps by téměř 95 procent manažerů nemělo nic proti tomu, kdybyste se vrátili. 

Co z toho plyne? Klíčem k tomu, abyste odcházeli v klidu a bez výčitek, je uvědomit si, že pokud nebudete spokojeni, můžete své rozhodnutí změnit. I když se nemůžete vrátit do přesně stejné pozice, můžete vyzkoušet její variaci. 

Choose To Be Rich
Vydání Forbesu Choose To Be Rich

„Rozhodnutí nemusí být trvalé,“ říká Lewis, která si to sama vyzkoušela na vlastní kůži: odjela na Bali za svou vysněnou prací, ale po měsících práce si uvědomila, že jí chybí přátelé a rodina. Proto se vrátila zpět domů, do Spojených států. 

„Nejhorší scénář je, že si půjdete za svým snem a nakonec si uvědomíte, že existuje něco, na čem vám záleží ještě víc,“ uzavírá.