„Vítej v naší krčmě, ty holoto!“ Tak toho se tady nedočkáte. Atmosféru středověku teď můžete v Česku zažít i bez halekání obsluhy, zaprášeného brnění v rohu a sena na zemi.
Pod tvrzí Malešov totiž vyrostl stylový kemp pro všechny, kteří chtějí nasát historickou atmosféru a zároveň si užít pohodlí 21. století.
Na svědomí ho má, stejně jako rekonstrukci zmíněné středověké pevnosti, Ondřej Slačálek, který ještě před pár lety pracoval jako projektový manažer ve Vodafonu, Raiffeisenbank nebo PPF.
Vybrat si můžete z osmi bílých stanů – každý je vyzdobený vlastní ručně malovanou vlajkou, abyste se náhodou nespletli. V nich se prospíte na dřevených postelích na míru, nechybí ani truhla na osobní cennosti. Pro ty, kteří o středověku rádi sní, ale prožít by ho se vším všudy už nechtěli, je k dispozici i sprcha s horkou vodou a zásuvka na notebook.
Pojem glamping, tedy kempování na úrovni, se v Česku poslední léta skloňuje čím dál víc. Není už vůbec složité přespat na poli ve vkusně zrekonstruované maringotce, ve srubu v lese nebo v dřevěných chatách na vodní hladině.
„Kemp jsme oficiálně otevřeli letos. Věříme, že Češi si glamping oblíbí ve stejné míře, jako je tomu na Západě,“ říká majitel Ondřej Slačálek, který se s korporátním životem rozloučil z pozice manažera Home Creditu v Číně. Pak se naplno pustil do realizace vlastních snů.
„Všechny mé projekty jsou inspirované středověkem, ale přizpůsobené modernímu člověku, který chce trávit čas v přírodě a zároveň nechce přijít o svůj každodenní komfort,“ dodává Slačálek, který rekonstrukci středověké tvrze Malešov dokončil před pár lety, a v posledním poschodí dokonce střídavě žije se svojí ženou a dětmi.
Obnovou pevnosti, ve které se mimochodem pořádá i úniková hra na motivy celosvětově úspěšné počítačové hry Dana Vávry Kingdom Come: Deliverance, ale Slačálek neskončil. Další metou byl vlastní pivovar, který zde podle historických plánů kdysi stál. Dnes nese místo, na které se složilo celkem 42 investorů, výmluvný název Přátelský pivovar Malešov a pivo, obzvlášť čtrnáctistupňové IPA, vás nepřestane bavit ani po několika půllitrech. Právě naopak.
Kde je pivovar, musí být i restaurace. Ta stojí příhodně hned vedle kempu a jmenuje se Na konci světa.
Manažer restaurace David Kohout a šéfkuchař Jaroslav Krupka menu připravují z lokálních surovin, inspirují se středověkou kuchyní a zapáleně modernizují dochované recepty. Nabídka se mění každý týden, ale stálé místo si v ní vysloužil stařený hovězí krk na zeleném česneku s karamelizovanou cibulí.
„Asi jediné, co tu narušuje inspiraci středověkem, je filtrovaná káva, kterou podáváme,“ směje se David Kohout a dodává, že bez té by se po ránu neobešel ani on, ani hosté.