Známá oděvní firma Blažek se kvůli dopadům pandemie dostala do tíživých problémů, v jejichž důsledku na sebe podala u soudu návrh na insolvenci. Eviduje nyní přes 150 věřitelů, kterým dohromady dluží takřka 87 milionů korun.
Vzdor neblahým okolnostem však majitel společnosti Ladislav Blažek říká: „Dívám se na celou věc pozitivně. Věřím, že jsme našli řešení celé situace, o čemž svědčí i to, že ho podpořili naši dlouhodobí partneři v čele s financující bankou.“
Nadpoloviční většina věřitelů totiž podle Blažka vyjádřila formou hlasovacích lístků souhlas s reorganizačním plánem společnosti, který byl podán souběžně s insolvenčním návrhem.
„Jak už jsem řekl, podpora začíná u banky a jde napříč pronajímateli provozoven či dodavateli materiálů i zboží a dalších. Právě díky tomu jsme mohli představit plán, který má vést k záchraně společnosti a k jejímu pokračování,“ tvrdí majitel firmy na výrobu pánských elegantních obleků.
V rámci reorganizačního plánu nabízí Blažkova firma obchodním partnerům výrazně nadstandardní uspokojení pohledávek na úrovni předpokládaného tříletého zisku společnosti. „Plán je zkrátka postaven na tom, že část našich závazků vůči věřitelům budeme po dobu tří let plnit z provozního zisku,“ upřesňuje Blažek.
Vlastník společnosti naopak popřel, že je v krátkodobém horizontu reálný vstup nového investora, což v souvislosti se zprávou o insolvenci, kterou jako první přinesl server iHned.cz, také zaznělo.
„Je to nepravděpodobné už proto, že v nynější nejisté době je velmi složité najít pro fashion retail investora. Pokud se bude stav díky očkování vracet k normálu a dojde ke konsolidaci, je možné se k téhle myšlence vrátit, nyní ale skutečně není na pořadu dne,“ říká Ladislav Blažek.
Soud by měl o návrhu insolvence a reorganizačního plánu rozhodnout nejspíš v polovině ledna a poté bude stanoven pevný harmonogram hrazení dohodnuté části pohledávek.
Podle prohlášení společnosti, pod nímž je Ladislav Blažek podepsán, budou uzavřeny pouze neziskové provozovny, čímž má dojít k dalšímu finančnímu ozdravení. Aktuálně má firma jednadvacet kamenných – a teď zavřených – obchodů v Česku a osm na Slovensku.
V prohlášení též stojí, že s dodavateli materiálů a zboží bylo vyjednáno pokračování obchodních vztahů, v některých případech s výhodnějšími podmínkami. Blažek zároveň ujišťuje, že potíže se nedotknou koncových zákazníků.
„Nadále bude poskytována plná záruka na zakoupené výrobky a zákazníci budou moci uplatňovat zakoupené dárkové poukazy v nezměněné výši a podobě,“ říká.
Po důvodech problémů, jimž nyní oděvní značka čelí, není třeba složitě pátrat: důsledky vládních opatření vyvolaných pandemií postihly téměř celý maloobchodní sektor a na společnost Blažek dopadly o to tvrději, že kvůli hromadnému přesunu na home office razantně klesla poptávka po pánském formálním oblečení. Blažkova firma tak přišla o tržby v řádech stovek milionů korun.
Už koncem léta soud vyhověl žádosti firmy a uvalil na ni mimořádné moratorium, které jí poskytovalo ochranu před věřiteli a tedy – jak tvrdí Blažek – i před účelovými útoky. Moratorium původně platilo do listopadu, bylo ale prodlouženo až do února 2021.
„Zažádat o moratorium bylo možné do 31. srpna. Do té doby jsme pochopitelně velmi intenzivně zvažovali různé scénáře, ale z křížovky nám pořád a pořád vycházel obrovský otazník – že zkrátka nevíme, co se bude dít,“ vysvětloval Ladislav Blažek v rozhovoru pro Forbes začátkem září, čili v době, kdy Česko teprve čekala druhá a pro mnohé nečekaně silná koronavirová vlna.
V tom samém čase ještě Blažek dodával: „Z podnikání jsme samozřejmě zvyklí na spoustu nepředvídatelných situací, ale tady bylo takové množství nových neznámých, že jsme si řekli: Bude dobré moratoria využít. Vnímáme to jako zajištění určitého klidu k přípravě na boj o restart značky Blažek.“
Boj o restart značky, jež za loňský rok vykázala čistý obrat 455 milionů korun, nyní pokračuje.