Někdy nemáte při výběru outfitu do práce úplnou volnost. Možná se od vás nošení uniformy přímo vyžaduje či pracujete v prostředí, kde se sluší zachovávat určitou úroveň a styl oblékání. I pracovní outfit – a to jak mužský, tak ženský, však dokážou malé doplňky pozvednout na úplně jinou úroveň.
O jaké kousky obohatit šatník, aby váš office look už nikdy nevypadal obyčejně?
Za poslední dva roky se náš pracovní režim otočil vzhůru nohama – každodenní docházení do kanceláře jsme vyměnili za hodiny na home officu. Pracovní outfit se počítal jen tam, kam dosáhlo zorné pole webkamery při online schůzkách. Jak dvouleté období světové pandemie ovlivnilo nynější pravidla?
„Dress code se v byznysovém prostředí deformalizuje už řadu let. To, co nastartovali Kaliforňané v tričku nebo roláku, vzdálená práce během pandemie uspíšila,“ vysvětluje Štěpán Kačena, šéf marketingu KPMG.
„Obecně platí, že oblečení do kanceláře je v českých firmách po dvou covidových letech spíše neformálnější. Roli teď hraje hlavně individuální vkus a cit pro danou situaci, protože se dnes snadněji než dříve může přihodit, že je člověk takzvaně overdressed,“ doplňuje.
Ačkoli home office už opět nahrazují ranní cesty do kanceláří, vracet se do zajetých kolejí monotónních outfitů nemusíme. Jak tedy váš office look zaručeně pozvednout a čemu se naopak vyhnout?
Materiály
Nebojte se kombinování různých materiálů, klidně ve stejné barvě, vašemu outfitu to dodá celistvost. Například spojení velmi jemného materiálu (samet a hedvábí) s těžkým (tvíd, bavlna a kůže) či objemným (semiš a egyptská bavlna) je sázka na jistotu a ukázka vkusu i ležérně promyšleného šatníku.
Právě různé materiály povznesou jednoduchý outfit na vyšší úroveň. „V kombinování materiálů platí jistá pravidla, která nejvíce reprezentuje soulad povrchů,“ vysvětluje Daniel Šmíd, lektor stylu a etikety, mentor, nezávislý publicista a propagátor gentlemanství.
Ženy mohou zkusit například kombinaci lehké hedvábné košile či šatů a masivního vlněného svetru nebo svetrové vesty: „Miluji kombinovat lehké hedvábí s vlnou, propojení těchto dvou materiálů vypadá luxusně za všech okolností,“ potvrzuje stylistka Lenka Kermes. Pokud to okolnosti dovolí, nebojte se hedvábnou košili doplnit černými cigaretovými džínami.
Mužům radí Daniel Šmíd kombinovat matné materiály typické pro podzim a zimu (flanel, tvíd nebo manšestr) s vlněnými kravatami a lněnými kapesníčky, případně semišovými botami. K celoročním oděvům z vlny jsou přijatelné doplňky v hedvábném lesku a košile s atlasovou vazbou.
Boty mohou podle odborníka přecházet z přirozeného lesku mastné usně až po zrcadlový lesk jejich špiček. Letní lněné nebo seersucker (bavlnářská nebo lnářská tkanina v plátnové vazbě) obleky nebo saka se opět budou lépe snoubit s matnými „nedokonalými“ chambray (materiál podobný denimu) či oxford košilemi s měkkými límci, bavlněnými šátky nebo kapesníčky a nepříliš lesklou obuví typu boat shoes.
Šperky
Kvalitní šperk dodá vašemu looku celistvost. Investice do jednoduchých zlatých či stříbrných šperků, které se hodí ke všemu, se zkrátka vyplatí. To platí i pro kvalitní zlaté či stříbrné hodinky s koženým páskem.
„Mezi pánské šperky řadím snubní prsten, sponu ke kravatě, manžetové knoflíčky a hodinky. Doporučuji nosit jen tři šperky najednou, ne všechny čtyři. K francouzským dvojitým manžetám je nejlepší hodinky nenosit, případně jen ty ultra tenké s tmavým koženým řemínkem. Výrazné hodinky mohou odvádět pozornost od toho, co říkáte. Já osobně ctím také barvu kovu. Buď vše v bílém, nebo ve žlutém. Nekombinuji,“ radí Daniel Šmíd.
Pásek
Pásek má kromě praktické i důležitou estetickou funkci – ať už ho ženy oblečou s kalhotami a zastrčeným svrškem (k sukni i šatům), nebo jím přepásají volnější sako – to vždy dodá postavě siluetu a dotvoří celý outfit.
Nemusíte se bát ani výraznějších spon, jak ve zlaté, tak stříbrné barvě. Pro ženy žádná striktní pravidla neexistují, kvůli čemuž mají výběr mnohdy složitější.
U pánů je to s páskem jednodušší, je však ke kalhotám povinný? „Opasek je obvykle součástí kalhot, které mají poutka. Nedá se hovořit o povinnosti, ale kalhoty s poutky bez opasku vypadají tak nějak opuštěně a na nositele směřuje podezření, že jej v roztržitosti zapomněl. Jisté kalhoty, takzvané krejčovské nebo gurkha, nemají poutka na opasek, stahují se pomocí stahovaček na bocích pasového límce,“ radí lektor etikety.
Daniel Šmíd zároveň zdůrazňuje, že opasek by měl být tak dlouhý, aby se dal zapnout na třetí dírku. Nedoporučuje ani nosit jiné opasky než ty s klasickou trnovou sponou – žádné mechanické nebo se zapínáním na výraznou obdélníkovou přezku.
Vrstvení
Rada, kterou máme často spojenou s jarní a podzimní módou. Přitom vrstvit nemusíme jen kabáty a šály. Ženy mohou přes košili přehodit cardigan. Na šaty a košili se hodí volnější cardigan stažený páskem, přes sako mohou obléct ještě vestu. Fantazii se meze nekladou.
Pánské oblečení je na vrstvení podle Daniela Šmída jako dělané – na košili vestu či svetr, na to sako. Na sako hedvábnou nebo vlněnou šálu, na to převlečník, trenčkot nebo zimník.
Kabelka/brašna
Kabelka, s níž každý den vyrážíte do práce, musí splňovat hned několik základních kritérií: musí být dost velká na to, aby se do ní vešel notebook a diář, musí se hodit k většině svršků, nesmí vás z ní bolet rameno a musí být kvalitní, aby vydržela víc než pár nošení.
Zkuste koukat po takové, která má detaily ve stejné barvě vašich dalších doplňků (zlatá/stříbrná). Daniel Šmíd zdůrazňuje, že tašky do práce nemusí reprezentovat luxus, naopak.
Správnou volbou je střídmá kožená brašna bez viditelného loga výrobce, která bude odpovídat vašim potřebám: „Může mít tvar plochého etui (nemyslím taštičku na poutku, to nikdy), kde má místo jen tablet a záložní zdroj. Nebo může mít tři vnitřní přihrádky na brýle, blok i laptop. V obou případech platí, že jakákoli okázalost je na škodu.“
Podle odborníka na barvě tašky až tolik nezáleží, vedle ale nešlápnete s kaštanovou, hořčicovou, modrou ani bordó. Stylové podle něj ale jsou i minimalistické batohy pro městské nomády, kteří svůj „office“ tahají z domu, přes kavárny a hub až do kanceláře a zase zpět.
Barvy
Pokud vám to dress code dovoluje, nebojte se barev. Ale nejen to, naučte se je plně využívat. Čeká vás mítink s důležitou osobou? Vsaďte na klasickou černou nebo bílou. Chcete působit sebevědomě? Zvolte červenou, i kdyby jen na šátku u saka. Modrá je symbolem loajality, zvolte ji například na pracovní pohovor.
Jako žena si obecně můžete s barvami více hrát, i kdyby jen na doplňcích nebo v rámci make-upu. Mužům, kteří to mají s barvami a dress codem o kapku složitější než ženy, radí lektor stylu a etikety jasně: „Frak je černý včetně kalhot, košile, motýlek i vesta k němu jsou bílé, ponožky a boty černé. Pastelové nebo bílé košile s vázankou i vestou jsou k němu individuální volbou.
Čím níže klesá formalita oděvu, tím více barev a jejich tónů je možných. Při cocktail attire je vhodné oblékat tmavé kalhoty s tmavými polobotkami a nějaké zajímavé sako se vzorem, jako glencheck, fishbone nebo i křídový proužek. Univerzální barvou pro všechny muže jsou navy, šedá nebo antracitová, pro ty odvážnější lahvově zelená, čokoládově hnědá nebo třeba aubergine.“
Brýle
Pokud si při sezení u notebooku taky musíte nasadit brýle, ať už dioptrické, či ochranné, i ty se tak záhy stávají součástí outfitu, která ho může pozvednout nebo shodit.
„Výběr brýlí k formálnímu oblečení záleží na mnoha faktorech. Když ale vyrábíme individuální designy, což preferujeme, vždy se ptáme, jakou práci klient vykonává a jak chce působit. Obecné doporučení je ale stejné jako u oblékání: musí to jedinci slušet a brýle mají být v kontextu celkového looku (žádné cyklistické brýle k saku!),“ popisuje své zkušenosti Anastázie Kahotski, designérka brýlí a zakladatelka studia Nastassia Aleinikava.
Radí také, že seriózněji budete vypadat s tmavými a hranatými obroučkami, dominantně s barevnými a masivními obroučkami, naopak oblejší tvary váš celkový výraz zjemní. Extravagantní tvary je lepší nechat na volnočasové aktivity. Anastázie doporučuje brýle, které nejsou těžké a mají sklíčka s filtrem modrého světla.
Košile
Košile je ekvivalent office looku. Ani ta ale nemusí být jen nudnou součástí výsledného outfitu. Ženy ji mohou ozvláštnit vázankou či výrazným náhrdelníkem nebo si zkusit pohrát s vrstvením. Na košili volnější svetr a nechat koukat límeček nebo pod ni obléct rolák a horních pár knoflíků nechat pootevřených.
Bát se nemusíte ani různých délek rukávů. Zkuste ohrnout jen svrchní kousek, zatímco ostatní zůstanou shrnuty do půlky loktů nebo až k dlaním. Pánům radí Daniel Šmíd vsadit na košili z velmi dobré dlouhovlákné bavlny či jemných materiálů typu kepr nebo popelín.
„I přes pokusy vnést do košilového ‚parku‘ různé druhy mikro či makro vzorů zůstává pro muže klasickou volbou bílá, bledě modrá či modro-bíle vzorovaná košile. Jemné i širší proužky, gingham nebo baby kostka. Renesanci zažívá snad nejkrásnější pánský límec Kent s výškou stojáku až čtyři centimery.“
A co řadí Šmíd mezi jasná faux pas u obou pohlaví? „Rozhodně viditelné tričko v rozhalence košile, případně prosvítající triko či tílko přes povrch košile. Pochopitelně se do stejné skupiny nevkusu řadí propocené části nebo části pomačkané.“
Obuv
Není nic horšího, než když jinak stylový outfit shodí jeho nositel nevhodně zvolenou obuví. S koženými botami a minimalistickými lodičkami krok vedle rozhodně neuděláte (a opravdu vám obuv nemusí barevně přesně ladit s páskem ani s taškou).
Ženy mohou zvolit například boty s hranatou špičkou nebo výraznou sponou, muži kromě klasické šněrovací obuvi mohou nazout mokasíny.
Holým nohám bychom se měli u formálních příležitostí vyhnout, jak je to ale se silonkami? Jsou ty tělové opravdu tabu? „Pro mě tělové silonky tabu jsou, chápu ale, že jsou společenské příležitosti, kdy je jejich použití nevyhnutelné. Když to jde, vždycky však volím silonky černé nebo síťované, s outfitem dokážou udělat divy – dají mu úplně jiný celkový look,“ konstatuje stylistka Lenka Kermes.
Cardholder
Outfit není jen o oblečení, tvoří ho všechny malé detaily. Zainvestujte proto do kvalitního koženého cardholderu a dejte sbohem velkým nevkusným peněženkám. To samé platí i o kvalitním diáři a krytu na telefon nebo na notebook.
Po cardholderu se podívejte například u Gucci nebo Toma Forda, kryty na telefon najdete u MCM, na notebook u české značky Bagind a pro kvalitní diář zamiřte k Bewooden nebo Dolleru.