Zní to tak lákavě – cestovat, a ještě si při tom vydělávat. Místo kanceláře sedět s laptopem v baru na pláži. Není divu, že se digitální nomádství čím dál více rozmáhá.
Čtěte také: Kancelář kdekoli na světě: Co používají a na co nedají dopustit digitální nomádi
Jenže ne každé místo nabízí pro práci vhodné podmínky. Některá nemají dobré připojení k internetu, jiná nenahrávají dlouhodobým pobytům kvůli vízovým podmínkám, další jsou zase příliš drahá.
Kam tedy vyrazit, pokud vás idea digitálního nomádství uchvátila? Nabízíme šest prověřených tipů.
Canggu – Bali, Indonésie
Ostrov Bali je svými cenami, počasím, klimatem, ale i dobrou dostupností služeb pro nomády skvělým místem. Spoustu jich najdete ve městě Canggu na jihozápadě ostrova. Nachází se tam plno hipsterských kaváren či restaurací, tamní pláž je zase vyhlášená mezi surfaři.
Nomádi si v Canggu často ve skupinkách pronajímají vily, kde společně pracují, nabídek levného ubytování je ale v okolí spousta. Hledejte homestay – ubytování u místních. Nemusíte složitě řešit pronájem, při delším pobytu dostanete slevu a pokoj budete mít pravidelně uklizený. Balijci jsou příjemní a usměvaví lidé, za chvíli se o vás budou starat jako o vlastního.
Občas se vám tu může stát, že vypadne proud. K internetu se pak nepřipojíte klidně i půl dne. Pokud si režim nastavujete sami, je to jen drobná nepříjemnost. Pokud se musíte pravidelně hlásit šéfovi či klientovi, Canggu nebude ta pravá destinace pro vás.
Medellín – Kolumbie
Přezdívá se mu město věčného jara. V Medellínu nebývá velké vedro ani velká zima, od dubna do listopadu však často prší.
Druhé největší kolumbijské město bylo dříve označováno jako to nejnebezpečnější na světě, časy drogového krále Pabla Escobara už jsou ale pryč. Teď ho čím dál častěji obsazují právě digitální nomádi, které přitahuje kromě vlídného klimatu i levným bydlením či živoucí barovou a kavárenskou scénou.
Ve městě dobře funguje systém hromadné dopravy, kvalitní a levná je také zdravotní péče. Na 90 dní sem můžete bez víz. Nevýhodou však může být kvalita ovzduší, která je zejména v nižších polohách kvůli znečištění špatná.
Lisabon – Portugalsko
Láká vás nomádství, ale nechce se vám utíkat do příliš velké exotiky? Pak zvolte Lisabon.
Na poměry západní Evropy je pořád velmi levný (ač pochopitelně ne tak jako třeba Thajsko) a je snadno dostupný. Anglicky se domluvíte bez problémů, nemusíte se bát o dostupnost služeb či wi-fi. V letních měsících se můžete po práci zchladit v Atlantském oceánu, případně vyrazit na krásné pláže či surfařské spoty do nedalekého Algarve, zimy jsou tu mírné.
Krásu historického města plného malebných uliček i pozoruhodných staveb v posledních letech objevuje čím dál více cestovatelů. Není divu: Lisabon je čistý a relativně bezpečný, nepotřebujete žádné zvláštní očkování, a pro dlouhodobý pobyt navíc nemusíte řešit komplikace s vízy.
Mějte ale na paměti, že jste v evropské metropoli – číhají tu na vás kapsáři a některé části města nejsou v noci bezpečné.
Čiang Mai – Thajsko
Klidná oáza uprostřed turisty milované země. Město Čiang Mai je schované v horách na severu země a spíš než cestovatelé tam míří právě lidé pracující na dálku. O spřízněné duše tam tedy nebudete mít nouzi.
Pěkný pokoj seženete při delším pronájmu za dvě stovky na noc, jídlo je levné (a díky bohaté nabídce sezonního ovoce a zeleniny i zdravé), útulných kaváren s rychlou wi-fi nabízí město nepočítaně. V uličkách starého města vás od práce nebude rozptylovat nic: tam utichá hluk automobilů a motorek, pro oblast jihovýchodní Asie jinak tak typický.
Počasí je vlídnější než v tropickém Bangkoku, a až vás omrzí práce, procházení trhů či buddhistických chrámů, můžete se vydat na výlety po přilehlém okolí: možností je mnoho.
Vybírejte ale pečlivě období, kdy se sem vypravit. V únoru se v Čiang Mai začíná výrazně zhoršovat ovzduší. V březnu je obloha ocelově šedá a ve městě se špatně dýchá. Pokud patříte mezi citlivé jedince, vyrazte sem raději jindy.
Nezapomeňte taky, že Thajsko je rozvojová země. Sjednejte si před cestou cestovní pojištění, vybavte si lékárničku a zajděte na očkování proti žloutence a břišnímu tyfu. Především ale nezapomeňte na repelent proti tropickému hmyzu, horečka dengue není příjemná záležitost.
Ubud – Bali, Indonésie
A ještě jednou na Bali. Ubud je od Canggu vzdálen jen hodinu jízdy, najdete tu ale úplně jiný svět. Vnitrozemí je plné rýžových políček, chrámů a také meditačních a jógových center. Pokud tedy kromě příjemného prostředí na práci hledáte i zen, je pro vás Ubud to pravé místo.
Když se budete chtít podívat dál než do okolí svého ubytování, bez skútru se tu neobejdete. Uber je v tomhle městě zakázaný, kola tu skoro nepotkáte. Takže si před cestou zažádejte o mezinárodní řidičský průkaz.
A druhá poznámka: Bali je levné, ale ne tak levné jako Thajsko. Ubytování ještě lacino seženete, ale ceny jídla či nápojů se nemusí v lepších podnicích lišit od těch českých. Pokud chcete ušetřit, volte místní jídelny, takzvané warungy. Tam si navíc odpočinete také od hord čínských a ruských turistů, které zaplavují centrum Ubudu.
Kapské Město – Jihoafrická republika
Dlouho si ho digitální nomádi příliš nevšímali, až v posledních letech se Kapské Město dostává do popředí jejich zájmu. Důvody jsou nasnadě už při pohledu na metropoli, která se rozkládá mezi Stolovou horou a Atlantským oceánem.
Milovníci přírody a venkovních aktivit mají o vyžití postaráno, kromě toho ale Kapské Město nabízí i živoucí kulturní scénu a spoustu výborných restaurací. Ve městě je řada coworkingových center, práci na dálku usnadňuje i podobné časové pásmo jako v Evropě. S českým pasem navíc na tři měsíce nepotřebujete víza.
Na druhou stranu: levněji je tu oproti Evropě jen nepatrně, na dodávky elektřiny a funkční internet taky nelze spoléhat stoprocentně – a mezi nejbezpečnější místa světa lze Kapské Město počítat jen sotva. Takže ho zvolte jen v případě, pokud jste duší dobrodruzi.