Sestru Angeliku Pintířovou si někteří pamatují jako jednu z ošetřovatelek Václava Havla na jeho Hrádečku, kde před šesti lety prožíval své poslední dny. Řeholnice zasvětila celý svůj život pomáhání druhým. Do kongregace U Milosrdných vstoupila už ve 14 letech.
„Když jsem se stala řádovou sestrou, byla doba totality a v podstatě jsme toho moc nemohli. Řád byl ve svém rozvoji velmi omezený. Takže jsem si myslela, že budu zdravotní sestrou,“ vzpomíná v dalším díle talkshow Operitiv, kterou pořádá pražské coworkingové centrum Opero a podporuje Forbes.
O to více ji pak překvapilo, že do druhého ročníku už přišla, jak sama říká, „v hábitu“.
Sestra Angelika v současné době například učí na koleji ve Svatém Janu pod Skalou, kromě edukativní činnosti se ale věnuje i moderování v Českém rozhlase. „Těší mě to střídání,“ pochvaluje si různorodost.
Původně sice chtěla mít rodinu, nakonec ale u ní zvítězila služba Bohu. „Může se vám stát, že kolem někoho dlouhou dobu chodíte a celou dobu nic. A najednou tam něco škrtne. To je podobné s Božím povoláním,“ říká.
Možná pro někoho může být překvapení, že její velkou zálibou je fotbal. Je fanynkou pražské Slavie a sama si fotbal občas i zahraje. „S klukama hrajeme fotbal. Občas hraju v bráně, čímž je překvapím, že občas i něco chytím. A nyní hraji protivnou obranu, která se plete pod nohy,“ říká s úsměvem.
Druhým hostem talkshow byl ekonom Tomáš Sedláček. Ten v úvodu reagoval na otázky směřující k jeho knize Ekonomie dobra a zla, která je podle něj i po deseti letech od vydání stále aktuální. „Po večerech jsem si psal sám pro sebe do šuplíku něco, co nezestárne. To, co jsem tam psal, bylo s úmyslem, aby to 100 let vydrželo,“ říká.
„Dobro a zlo jsou vždy nejasné. Světlo je ale nejvíce vidět ve tmě, nikoli ve světle,“ pokračoval a narážel tím i na dnešní politickou situaci v Česku, která je vzhledem k prezidentským volbám i kauzám kolem premiéra Andreje Babiše značně vyhrocená.
„Já bych si vlastně přál, aby Babiš sestavil vládu, která nemá důvěru, aby Miloš Zeman byl zvolen prezidentem a aby šéfem policie byla bývalá mlátička,“ říká Sedláček a dodává, že to je proto, abychom se dokázali konečně odrazit ode dna.
„Demokracii jsem bral jako toho sudího, který má pískat fauly a rozdávat žluté karty. A nyní se nacházím v situaci, kdy sudí nepíská fauly a nerozdává karty, ale tleská. Prostě se mu líbí, když se z fotbalu stává box,“ postěžoval si Sedláček.
A vyjádřil se i k současným konspiračním teoriím, které lidé mezi sebou šíří na sociálních sítích nebo v řetězových mailech. Ty by se podle Sedláčka měly studovat a později vyučovat na vysokých školách.
„Protože mou domněnkou je, že se konspirační teorie stávají možná nejvíc vysvětlující proměnnou politických názorů lidí,“ vysvětluje kudrnatý ekonom.
Demonstrace v ulicích podle něj ale nepomáhají, vůči nim je otevřená společnost imunní, jelikož nechá lidi se svobodně vyjádřit a poté vše jde zpět do starých kolejí.
„Jediný způsob, jak ovlivňovat věci veřejné, je volbami,“ říká v samém závěru talkshow.