Pokud patříte k těm šťastným, pro které se na těch několik dnů mezi Vánoci a Novým rokem zastaví čas, tady je náš osobní výběr filmů, které sledovat jako alternativu ke klasickým pohádkám.

Miroslav Němý: Osm hrozných

Bez kapra, bez pohody, bez koled; ale toho sněhu! Jeden z mistrovských kousků Quentina Tarantina jistě ne každému pasuje do vánoční atmosféry, nicméně do té prosincové sedí dokonale: do období mrazů, krátkých dnů, závějí a černočerné tmy, kterou v případě tohoto filmu doplňuje černočerný humor, Tarantinovo zásadní a základní znamení.

Jako večeře se ke sledování Osmi hrozných nabízí proslulé dušené maso od Minnie, jen místo kávy raději dejte přednost vínu. Nikdy totiž nevíte, co v kávě je, což je malá nápověda pro ty, kteří tento brilantní počin ještě neviděli. Že se budete bavit, na to vemte jed!

Kateřina Petroušková: Jumanji

Pamatuji si, jak jsme si ho kdysi půjčili na VHS a koukali celá rodina. A od té doby, kdykoli film chytím v televizi, všeho nechám a jdu jej sledovat. Skvělý a napínavý příběh, ještě lepší Robin Williams a mladičká Kirsten Dunst.

Celé dětství jsem si přála dostat takovou deskovku, jako našli hlavní hrdinové ve filmu, a zažít pořádné dobrodružství. Také se mi líbí příběh, kde se v podstatě neznámí lidé stmelí, aby dohráli rozehranou hru, a kolik dobrodružství a lásky (i když možná skryté) ve filmu je. A ten happy end! 

Jana Pšeničková: Krakonoš a lyžníci

Pokud nejste příznivce filmů s vánoční tematikou, podobně jako já, tak zkuste, podobně jako já, udělat jednu výjimku. Jen předtím, než si tenhle snímek pustíte, uvařte si horkou čokoládu, nandejte si na talíř pořádnou porci cukroví a vánočky a určitě víc jak hodinku nic jiného, než že budete jíst a dívat se, nedělejte.

Český film Krakonoš a lyžníci je totiž přesně ten, který dokáže vykouzlit vánoční atmosféru. Má všechno – vtipný děj, zápletku, smích, radost a hlavně zasněžené hory. A navrch ještě ukazuje krásu sklářského řemesla. K tomu skvělý výkon herců, podmanivá hudba Petra Hapky a po 73 minutách budete mít pocit, že musíte okamžitě nazout lyže a vyrazit do Krkonoš. 

Taťána Lysková: A Year-End Medley

Láska nebeská po korejsku. Přesně tolik musíte o roztomilém vánočním snímku A Year-End Medley vědět, abyste přestali bezútěšně scrollovat svými videotékami. Stejně jako americká sváteční klasika je film pletenicí magických příběhů, tentokrát zaměstnanců a hostů jednoho luxusního hotelu.

Najdete zde všechno: hosta, který se rozhodl užít si poslední pobyt, než svůj trpký život ukončí sebevraždou, úspěšnou manažerku hotelu, které se nedaří v lásce, pokojskou, která sní o kariéře muzikálové herečky, i pohledného plastického chirurga, který každou sobotu vysedává v hotelovém salonku a čeká na svou osudovou lásku. 메리 크리스마스! 

Darek Šmíd: Zelený rytíř

Sháníte-li se po netradičním vánočním filmu, pak vám z celého srdce doporučuji Zeleného rytíře (The Green Knight) režiséra Davida Loweryho z roku 2021. Nejde jen o to, že jeho příběh započíná právě o Vánocích, kdy se král Artuš setkává se svými rytíři kolem Kulatého stolu.

Zelený rytíř je nádherným podobenstvím o tématech, nad nimiž bychom měli kontemplovat právě ve vánočním čase: vypráví o rodině, o zodpovědnosti, o obětování se i o tom, proč neuhnout před svým osudem a jak dostát své povinnosti. A pokud by vám to náhodou nestačilo, naservíruje vám Zelený rytíř i putující obry, mluvící lišky a pozoruhodnou úvahu o střetávání křesťanství a pohanství ve středověké Británii. 

Anna Nosková: My Fair Lady

Z dnešního pohledu je Pygmalion, divadelní hra G. B. Shawa, nositele Nobelovy ceny za literaturu za rok 1925, naprosto nepřijatelný. Postava profesora Henryho Higginse, který přetvoří dívku z proletariátu ke kultivovanému obrazu svému a na této cestě zažívají oba mnoho humorných momentů, je přece symbol patriarchátu.

Jenže záleží na tom, jak film chceme číst. Dá se interpretovat tak, že je to vlastně výsměch stárnoucímu muži a jeho nadřazenosti. Za mě je to ultimátní vánoční záležitost, kterou ČT2 vysílalo vždy 25. prosince, kdy jsme film sledovali s celou rodinou, obdivovali Audrey Hepburn i kostýmy od sira Cecila Beatona. Je to také jeden ze dvou muzikálů, jejichž existenci jsem ochotná vzít na milost.