Pražská Bílá labuť byla desítky let perlou obchodních domů i architektury ve střední Evropě. Pak začala strádat v konkurenci nových nákupních center. A stárla. Budově je dnes 80 let a její majitel, Oldřich Petráček a jeho společnost Transakta, ji chce rozsáhlou rekonstrukcí za více než půl miliardy korun vrátit na výsluní. Deset let mu s tím pomáhalo architektonické studio TaK Marka Tichého.
„Tvůrci Bílé labutě byli před 80 lety nesmírně architektonicky i technicky pokročilí. Pracovali s konceptem zářícího zaoceánského parníku a my ho plánujeme zachovat,“ naznačuje Tichý. Dominanta „parníku“, modrý neon ve tvaru labutě s korunkou, na domě podle něj rozhodně zůstane. To ale není vše.
Vizualizace a animace, které ztvárňují přerod Labutě, počítají s tím, že z obchodního domu v pražské ulici Na Poříčí vznikne moderní evropská nákupní galerie. Vstupní patro budovy se odhalí a prosklí, středem budovy mají prostupovat eskalátory, které jsou dnes posunuté do boků. Povedou sedmi patry určenými obchodům a nad nimi vznikne prosklené atrium, které propustí do budovy více světla.
Pro dodávky skla oslovil majitel budovy původní švýcarskou firmu, která Bílé labuti dodávala skla už ve 30. letech.
Podle architekta Tichého jsou ve zdánlivě zašlé Labuti schované poklady. Vedle dobových skel to jsou třeba nejrychlejší výtahy, jaké lze v pražských obchodních centrech najít. Ty se podle principu pater nosteru stále pohybují a laicky řečeno „na zavolání“ zrychlí.
Obchodní prostory v Labuti mají zůstat otevřené. Majitel by rád do budovy nalákal jednoho prestižního nájemce, který by provozoval celý obchodní dům. Architekti koncept prezentovali mimo jiné majiteli řetězce luxusních nákupních galerií Lafayette. Při získávání nájemců majitel Labutě argumentuje její velkou návštěvností (denně sem zavítá asi osm tisíc lidí) a také výhodnou pozicí a zvedající se úrovní lokality.
Bílá labuť by se měla stát průchozí pasáží od ulice Na Poříčí na druhou stranu k Petrskému náměstí. Z hlavní strany směrem k nové budově Florentinum a k divadlu Archa navíc plánují architekti a také pražský institut IPR galerii „opticky“ napojit na pasáže, které vedou až k Masarykovu nádraží. Výhledově by měla celá oblast projít zásadní revitalizací a zkrášlením a zóna by se měla stát takovými „druhými Příkopy“.
Zásadní změny čekají také další nemovitosti a pozemky, které k Bílé labuti patří. V současnosti se tu nachází pětipatrový hotel, k němuž se mají přistavět další dvě patra. Na volném prostranství, které není z ulice vidět, vznikne i sedmipatrová kancelářská budova. Labuť navíc disponuje velkým hospodářským areálem, kde se mohou pohybovat nadměrné vozy, je tedy přístupná pro zásobování. Areál se má částečně zachovat, přiklopí se ale zelenou střechou a v objektu vzniknou ještě nové garáže.
Masivní přerod, který čeká celou nákupní budovu, přilehlý hotel i hospodářský dvůr, potrvá minimálně pět let. Památkáři už jej ale schválili. Bílá labuť je tak v tuto chvíli nejdál ze všech historických obchodních domů, jako jsou Máj nebo Kotva. Ty taktéž plánují rekonstrukci, s památkáři ale zatím stále zápasí.