Jako kdyby Itálie neměla co jiného nabídnout. Kromě krásného pobřeží a vysokých hor se zasněženými vrcholky je tu ještě část s dechberoucími jezery. Právě ta po staletí lákala spisovatele, umělce i dnešní celebrity.

Zatímco asi všichni znají Comské jezero (a to nejen díky Georgi Clooneymu, který na jeho břehu vlastní vilu) a možná i zavítali k turisty oblíbenému Gardskému jezeru (Lago di Garda) a Lago Maggiore, v jejich okolí se nachází hned několik méně známých míst, která rozhodně stojí za to navštívit.

Tady je pět tipů na jezerní města (od západu na východ), která byste neměli minout.

Orta San Giulio, jezero Orta

Jezeru Orta se přezdívá La Cenerentola, tedy Popelka, kvůli tomu, že ho mnoho turistů, a dokonce i samotných Italů přehlíží. V minulosti to tak ale nebylo. Lord Byron, celebrita mezi spisovateli v 19. století, měl právě tohle jezero v oblibě, stejně jako jeho kolegové Honoré de Balzac a Robert Browning.

Projděte se po dlážděných ulicích, které jsou pouze pro pěší, dejte si aperitiv v baru na náměstí Piazza Motta, vyfoťte si fresky na paláci Broletto a pro chvíli odpočinku i vnitřního klidu navštivte kostel zasvěcený sv. Františku na kopci nad městem, který je jedním z devíti areálů ze souboru Sacri Monti, patřícího ke světovému dědictví UNESCO. Určitě si dopřejte výlet lodí na ostrůvek Isola San Giulio. Pokud se tu rozhodnete přespat, ubytujte se v hotelu Villa Crespi, který se pyšní restaurací oceněnou dvěma michelinskými hvězdami.

Verbania, jezero Maggiore

Ačkoli sousední Comské jezero je asi známější, i Maggiore v minulosti přilákalo mnoho slavných jmen, od královny Viktorie po Winstona Churchilla. V roce 2015 se dostalo na titulní strany, když si Beatrice Borromeo ze slavného italského rodu Boromejských, kteří vlastní místní ostrov, vzala za muže syna hanoverské a monacké princezny Caroline (a vnuka hollywoodské star Grace Kelly) Pierra Cosiraghiho. Nejzajímavější atrakcí ve městě Verbania přesto není žádný pětihvězdičkový hotel ani klub pro smetánku, ale botanická zahrada čítající na 20 tisíc druhů rostlin, 350 odrůd květin a jedno bludiště.

Projděte se kolem pobřeží, sedněte si do restaurace Ristorante Milano s nádherným výhledem přímo na přístav nebo jen kousek popojeďte k vedlejšímu malému jezeru Mergozzo, kde vám hvězdný kuchař Macro Sacco ve své restauraci Piccolo Lago naservíruje sofistikované menu.

Tremezzina, Comské jezero

Zatímco asi nejvíc pohledů přitahuje a jako magnet na VIP funguje hlavně spodní část jezera, kde se nachází majestátní pětihvězdičkový hotel Villa D’Este a kde má dům také zmiňovaný George Clooney, zamířit byste měli i k severní části jezera, kde najdete hned čtyři krásná malá městečka – Tremezzo, Ossuccio, Lenno a Mezzegra.

Kromě dechberoucí přírody u Comského jezera najdete i mnoho překrásných míst stvořených člověkem. Nevynechejte návštěvu ve Villa Carlotta, klenotu ze 17. století s bujnou botanickou zahradou, ani ve Villa del Balbianello, impozantní stavbě z 18. století, kde se natáčela bondovka i Hvězdné války. Poobědvat můžete v restauraci Locanda dell’Isola Comacina, která se nachází na malém ostrůvku hned u města Ossuccio. Luxusní přenocování nabídne Grand Hotel Tremezzo, kde si kdysi ustlala i Greta Garbo.

Iseo, jezero Iseo

Město i jezero byly dlouhou dobu mimo turistický radar, v posledních letech si ale budují jméno hlavně díky přilehlé vinařské oblasti Franciacorta, která láká enofily z celého světa. Krásné středověké město, jež bylo kdysi součástí Benátské republiky, má jedny z nejkrásnějších promenád kolem vody, které Itálie může nabídnout. Samozřejmostí je návštěva Monte Isola, největšího italského jezerního ostrova, který je lemovaný rustikálními staveními a idylickými vesničkami.

Jen kousek od Isea se nachází hotel L’Albereta, kde můžete spolu se světovou smetánkou zarelaxovat v lázních. V restauraci hotelu LeoneFelice taky ochutnejte místní linguine se sardinkami Monteisola. Buon appetito!

Riva del Garda, Gardské jezero

Město Riva del Garda, ležící na severním konci Gardského jezera, je sportovní Mekkou pro všechny námořníky, windsurfery, turisty a cyklisty. Díky svým povětrnostním podmínkám je jezero ideální pro většinu vodních sportů a horské cesty zase nabízejí jedny z nejkrásnějších výhledů severní Itálie. Oblast je tak proslulá, že přitahuje i legendární jachtaře, jako je pětinásobný vítěz Amerického poháru Russell Coutts. Ve slavném klubu Fraglia Vela Riva se tu pořádají kurzy plachtění pro děti i dospělé.

Právě Riva navíc nabízí něco, co byste u města s jezerem moc nečekali – tři veliké písečné pláže, největší a nejvyhledávanější z nich je Sabbioni. Město má krásné historické centrum, barokní kostely a starou pevnost Rocca z 12. století, v níž sídlí muzeum historie a umění. O tom, kde se ubytovat, není pochyb – pětihvězdičkový hotel Lido Palace, otevřený v roce 1899, kdy bylo město Riva ještě součástí rakouské říše, je oblíbeným místem dovolených pro evropskou honoraci, hlavně díky svému okouzlujícímu výhledu na hory a jezero.