Na Vánoce to byl svařák, na nový rok šampaňské a pivo teklo proudem po celé svátky. Jestli jste si předsevzali zdravější životní styl a nepít, britští vědci doporučují: zkuste se vyhnout alkoholu celý první měsíc nového roku.
Zjistili totiž, že lidé, kteří si dali v lednu pauzu od alkoholu (anebo se o to alespoň pokusili), pili střídměji i šest měsíců poté, a navíc snadněji odolali, když jim někdo nabízel drink.
Tzv. suchý leden je kampaň, kterou v roce 2013 odstartovala britská nezisková skupina Alcohol Concern a jejím cílem je zmírnit pijácké návyky v zemi, která má k alkoholu velmi kladný vztah a řadu z toho vycházejících problémů. (Zapojit se do něj, jen tak, můžete samozřejmě taky. Anebo si počkejte na kratší únor – i když letos má 29 dní -, to je totiž obvyklejší měsíc, kdy se nepije v Česku, více třeba tady.) Jen pro ilustraci, loni se k akci přidaly údajně na dva miliony Britů.
Výsledky výzkumu, který kampaň v roce 2015 doprovázel, nedávno publikoval časopis Health Psychology. Z 857 účastníků suchého ledna (kteří se zapojili dobrovolně a neměli předtím s pitím alkoholu žádné problémy) se jich alkoholu celý měsíc dokázalo zdržet 64 procent. Všichni pak shodně hlásili, že i v nadcházejících šesti měsících byla jejich spotřeba alkoholu nižší a že se celkově cítili zdravější. Co možná překvapí, je to, že podobně se cítili i ti, kterým se stoprocentní abstinence během ledna tak úplně nepovedla. Výzkum byl založený na sebepozorování, jednotliví účastníci tedy vědcům pravidelně o svém chování podávali zprávy.
Abstinenční měsíc leckoho děsí, výzkum ale vyvrátil jeden z nejčastějších argumentů, proč se do něj nepouštět, o který se postaraly opilé krysy. Když totiž v předchozích experimentech vědci krysám zvyklým na pití alkoholu jejich oblíbené nápoje odepřeli a pak jim je zase dopřáli, pily krysy jako utržené ze řetězu. „Výsledky testů s krysami mohou budit určité obavy,“ přiznává profesor psychologie na University of Sussex a vedoucí výzkumu Richard De Visser. Naštěstí pro lidi dovysvětlil: „Jak pijí lidi a jak pijí laboratorní krysy, jsou ale dvě různé věci.“
Zdá se, že dočasné abstinování má dvě klíčové výhody: dostavila se bezprostřední odměna v podobě lepšího spánku, větší energie, lepšího zdravotního stavu a také větší asertivita v odmítání nabízeného alkoholu.
Jestli i vy plánujete omezení alkoholu, mohou se vám hodit strategie úspěšných účastníků suchého ledna:
- Místo do barů a hospod chodili s kamarády do kaváren a restaurací.
- Udělali malé změny ve svém okolí tak, aby se jim pití nepřipomínalo. Například neprostírali na stůl sklenice na víno.
- A jejich účast v projektu jim dala záminku slušně, ale rázně odmítnout nabízený drink.