Nikdy nenatočil celovečerní film, přesto patří ve světě mezi nejznámější české režiséry. Ivana Zachariáše proslavily úspěšné reklamy, ve kterých účinkoval i fotbalista David Beckham, jenže to se teď mění a Zachariáš přiznává, že pauza od reklam bude možná delší.

Po ceněném seriálu Pustina, který před třemi lety společně s Alicí Nellis natočil pro HBO, teď pro stejnou televizi dokončuje ještě ambicióznější projekt – šestidílnou špionážní sérii Bez vědomí, jejíž první dva díly už viděli diváci na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech.

Ivan Zachariáš před projekcí v Karlových Varech

„Pauza od reklam pokračuje, ale mně to vůbec nevadí. Baví mě to dokonce víc než ty kratší formáty,“ přiznává Ivan Zachariáš, kterého na rozdíl od Pustiny, kde chtěl původně pro nedostatek času natáčet jen první díl, tentokrát producenti HBO nemuseli příliš přesvědčovat.

„Nabídli mi to po Pustině a já na to hned kývl, protože špionážní žánr mě baví,“ říká režisér. „Špionážní filmy mám rád, dá se v nich udělat vizuálně zase něco jiného, než jsme si vyzkoušeli třeba v Pustině. Proto jsem se na to od začátku těšil.“

Bez vědomí vypráví příběh houslistky Marie, která emigrovala z komunistického Československa, kde jejímu manželu Viktorovi hrozilo vězení. V roce 1989, těsně před revolucí, pak Marie přesvědčí Viktora k návštěvě Prahy, což se brzy po příjezdu ukáže jako tragická chyba.

Viktor, který je zjevně pro svou rodnou zemi i na prahu velkých změn stále nepřítelem, zmizí a Marie se ocitne před největší výzvou svého života. Netuší přitom, že není jediná, kdo Viktora hledá. Je tu ještě komunistická Státní bezpečnost, britská ambasáda, a navíc kdosi další v pozadí.

Martin Hofmann jako agent StB

„Když přišla revoluce, bylo mi 18 let, takže jsem už do toho mohl být i osobně zapojený. Navíc část mé rodiny také emigrovala do Ameriky, takže se mě tohle téma hodně týká. Jsem vlastně rád, že jsem tu dobu mohl zažít,“ vypráví Zachariáš, který točil podle scénáře Ondřeje Gabriela.

První dva díly, jež se promítaly ve Varech, neměly tak skličující a lehce depresivní atmosféru, jakou Zachariáš vytvořil v Pustině – nálada Bez vědomí je spíš mrazivá a napjatá, na plátně se to hemží agenty StB a děj připomíná příběhy spisovatele Johna le Carrého.

Seriálové vyprávění se rozjíždí pomaleji, alespoň v úvodu nečekejte žádnou strhující akční show, ale zápletku má celý příběh velmi silnou, což slibuje napínavou podívanou. Už v prvních dvou dílech byl navíc znát Zachariášův perfekcionismus a smysl pro každý záběr, který má z půlminutových reklamních spotů ověnčených desítkami cen vytrénovaný k dokonalosti.

Na seriálu spolupracoval jako odborný poradce také spolupracovník CIA a světově uznávaný expert na špionážní techniku H. K. Melton nebo znalec operativních prostředků StB Daniel Povolný.

„Největší problém jsme ale měli s lokacemi. Točili jsme převážně v Praze a ta se za posledních 10 let ohromně změnila. Najít ulice, které by vypadaly jako v roce 1989, je už skoro nemožné, takže jsme jen na obhlídkách strávili 40 dní. Navíc je vždycky jednodušší točit něco ze 17. století než z doby před 30 lety, kterou si ještě všichni živě pamatují,“ popisuje Zachariáš.

Martin Myšička v roli Viktora

Bez vědomí sice vypráví příběh z roku 1989, ale jeho tvůrci slibují, že jeho rozuzlení bude překvapivě aktuální. „Při natáčení jsem si uvědomil, jak z nás za komunismu ve škole dělali bonsaje. Normálně by z nás vyrostl velký strom, ale my jsme byli neustále zastřiháváni a ohýbáni. A to téma je aktuální i dnes, protože lidé, co tehdy dělali v StB, nezmizeli, jen se přizpůsobili nové době,“ říká herec Martin Myšička, který ztvárnil roli Viktora a který se nedávno objevil i na pódiu při demonstraci na pražské Letné proti Andreji Babišovi.

Nesmrtelní
Vydání Forbesu Nesmrtelní

Seriál bude mít televizní premiéru 17. listopadu, symbolicky tedy přesně v den 30. výročí demonstrace na Národní třídě v Praze, která vyústila v pád komunismu. Ve stejný den ji uvidí i diváci ve všech ostatních teritoriích HBO Europe.