Po nedávném uvedení remaku televizního seriálu Šógun mnozí cestovatelé a cestovatelky zatoužili poznat na vlastní kůži zemi samurajů a gejš s malebnými rybářskými vesničkami i feudálními městy, jejichž kulisa propůjčila seriálu atmosféru.
Dílo, natočené podle stejnojmenného románu Jamese Clavella ze sedmdesátých let, vypráví příběh Williama Adamse, známějšího pod přezdívkou Andžin, který se na počátku sedmnáctého století stal vrchním rádcem japonského šóguna Iejasu Tokugawy.
Společnost Inside Japan Tours představila v reakci na divácký úspěch nové seriálové adaptace turistickou trasu nazvanou Shōgun, navrženou jako kombinaci historických lokalit a strhujících zážitků, odrážejících kulturní a historické pozadí epického příběhu.
Prozkoumejte Tohoku
Vydejte se po stopách Williama Adamse a šóguna Tokugawy do regionu Tohoku v severní části ostrova Honšů a přeneste se do posledních nervydrásajících okamžiků před bitvou u Sekigahary, která je stěžejním zlomem grandiózního finále celé minisérie.
Region opředený vzrušujícími příběhy skýtá bohaté ukázky feudální kultury. Samurajská minulost je zvláště přítomná ve městě Kakunodate, kde si velká část architektonických památek beze změny zachovala svůj osobitý vzhled z počátku sedmnáctého století.
Rurální balíček Tohoku na sedm nocí zahrnuje pobyt ve zrekonstruované samurajské zásobárně Kura v městečku Kakunodate.
Samurajská kultura na Kjúšú
William Adams a jeho posádka nejprve ztroskotali u jižního pobřeží Kjúšú a později strávili nějaký čas v Nagasaki a na pokojném ostrově Hirado. Nagasaki, sevřené pitoreskním zálivem a zelenajícími se horami, dnes platí za jedno z nejmalebnějších japonských měst.
Vládne uvolněnou atmosférou a je prosycené ohlasy své bohaté historie, z nichž vyniká především zrenovovaný umělý ostrov Dedžima, který se stal prominentním symbolem období japonské izolace, kdy po více než dvě století představoval jediné místo kontaktu se Západem.
Třináctidenní exkurze vás provede nejjižnějším ostrovem Japonska a jeho svéráznou kulturou.
Dobývání šógunova hradu
Když William Adams poprvé zakotvil u pobřeží Kjúšú, šógun nařídil jeho zatčení a uvěznil britského navigátora na Ósackém hradě. Zrekonstruovaná pevnost se dodnes tyčí nad městem proslulém svým kulinářským uměním, které mu vysloužilo přezdívku „kuchyně říše“.
V nedalekém Kjótu naleznete hrad Nidžó, zapsaný na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, který nechal šógun Tokugawa vystavět na počátku sedmnáctého století. Jeho prostory jsou plné tajných místností a důmyslně navržených obranných prvků.
Gastronomická zážitková trasa nabízí cestovatelům možnost poznat Ósaku i Kjóto a prozkoumat jeden z dvanácti autentických japonských hradů z období Edo v Matsumotu i historickou samurajskou čtvrť Nagamači.
Probuďte v sobě samuraje s kenbu
James Clavell v Šógunovi popisuje, jak samurajové před bojem soustředili mysl a probouzeli svou vnitřní sílu pomocí tanečního rituálu s katanou a vějířem. Prožijte dvouhodinovou lekci kenbu v srdci Kjóta, kde vás zkušení instruktoři provedou základními šermířskými technikami, tanečními figurami i záludnostmi samurajské etikety. Lekce je zakončena podmanivou přehlídkou kenbu.
Následujte cestu válečníka
Nakasendo, jejíž počátky sahají do sedmnáctého století, se vine 534 kilometrů napříč japonským středozemím a kdysi sloužila jako dopravní cesta pro lenní pány daimjó a jejich samuraje mezi Kjótem a dnešním Tokiem (dříve známým jako Edo). Trasa vede po dlážděných cestách zastíněných stromy a půvabnými vesničkami i městečky posazenými v horách středního Honšú.
Čtrnáctidenní, kulturou napěchovaný výšlap po Honšú bez průvodce vás zavede na nejzachovalejší části stezky Nakasendo mezi hradním městem Matsumoto a Kjótem.
Navštivte mistra meče
Jen málo věcí zosobňuje samuraje tak jako katana neboli japonský meč. Nedaleko Tokia můžete navštívit jednoho z posledních tradičních japonských mečířů, prohlédnout si jeho dílnu a seznámit se s unikátním, po staletí zdokonalovaným způsobem skládání oceli. Takový zážitek si žádný fanoušek Šóguna jednoduše nemůže nechat ujít.
Šógunův duch
V horách Točigi, jen několik hodin cesty od Tokia, leží město Nikkó, kde se nachází jedna z nejvelkolepějších japonských svatyní věnovaná šógunovi Iejasu Tokugawovi. Skvostně zdobená svatyně Tošógu je úchvatným památníkem prvního japonského šóguna se složitými dřevořezbami lemovanými plátkovým zlatem.
Strhující chrámový komplex se rozkládá v bujných lesích národního parku Nikkó na úpatí hory Nantai a je obklopen panenskými kráterovými jezírky a vodopády.