Možná jste si jich v už také někdy všimli. Na Karlově mostě, před Rudolfinem, na Petříně nebo prostě jen na ulici před hotely, penziony či rodinnými domy.

Naškrobení ve svatebních šatech neúnavně pózují, smějí se do objektivu nebo se snaží vykouzlit co nejzamilovanější pohledy. Na ostrém slunci, v mlžném oparu nebo přímo v dešti. A často také hned zkraje dne při ranním rozbřesku.

Čtěte také: Top svatby. Řekněte si své Ano na těch nejkrásnějších místech v Česku

Je to vášeň, trend, nová tradice, která se stává čím dál lukrativnější větví cestovního ruchu. Nejčastěji v těch nejromantičtějších částech světa, ke kterým patří i evropský kontinent s oblíbenými destinacemi, jako je Česko, Francie, Velká Británie, Řecko nebo Itálie.


Budoucí novomanželé na pražském Petříně.

Ženichové a nevěsty, kteří cestují z asijských zemí, jako je Hongkong, Singapur, Japonsko, Indonésie nebo Malajsie, sem každý měsíc míří po stovkách načančaní do svatebních outfitů, ve kterých se následně snaží vytvořit iluzi co nejromantičtějšího okamžiku. Vše zvládnou i během jediného dne, samozřejmě s úchvatnými sceneriemi či památkami za svými zády.

Ačkoliv vypadají jako čerství novomanželé, kterým právě skončil obřad nebo si odskočili přímo z oslavy veselky, ve skutečnosti jde o předsvatební organizované zájezdy jen s jediným záměrem – pořídit si sice neautentické, ale dokonale komponované novomanželské foto.

Skutečné svatby se pak dějí zpět v jejich domovině, někdy i o několik měsíců později. A doma pak svým rodinám ukazují na elektronických obrazovkách fotky i videa včetně suvenýrů, což už v mnoha koutech Asie zakořenilo jako součást svatebních oslav.


Eiffelova věž – oblíbené místo pro fake svatební fotky.

„Většina párů si svatební fotografie pořizuje několik měsíců v předstihu. Celý proces je komplikovaný a vyžaduje několikadenní úsilí zahrnující mnohonásobnou výměnu šatů, výběr exotických lokací a samozřejmě nemalý rozpočet, který se za některé focení může vyšplhat až na 15 tisíc dolarů,“ uvádí výzkumník Li Čao-pching z čínské univerzity Saimaa.

„Na rozdíl od párů ze Západu, které chtějí zachytit skutečné momenty ze své svatby, asijské páry chtějí vytvořit foto, které odráží jejich nejromantičtější fantazie,“ dodává.

Nutno podotknout, že tento typ turistiky není ničím novým. Asiaté to ve skutečnosti dělají už mnoho let. Co je nové, jsou ale ceny za cestování, které se dostávají na čím dál nižší úrovně. A ruku v ruce s tím roste počet párů, které si takováto focení ve vzdálených destinacích mohou dovolit.


Snoubenci u Pražského hradu.

A nejde jen o výběr lokace a fotografa. Firmy, které takovéto služby čím dál častěji nabízejí, zařizují i květináře, kadeřníky, stylistky, ale také retrovozy, limuzíny nebo i detaily, jako jsou módní doplňky.

To vše je součástí balíku, který plní mladým asijským párům pohádkové představy. „Sen o lásce má cenu dva tisíce eur, které zahrnují cestu do několika tisíc kilometrů vzdálené Paříže, tam pořízení několika tuctů fotek během jediného dne, které si poté odvezou zpět domů,“ popisuje televize France 2 zkušenosti ze země galského kohouta.

K oblíbeným evropským destinacím patří kromě naší stověžaté metropole a Paříže další známá místa, jako je romantický ostrov Santorini v Řecku, Big Ben v Londýně, nebo prostě jen fialovou barvou charakteristická levandulová pole, tak typická pro francouzskou Provence.

„V parném červencovém odpoledni strávili svědomitě čtyři hodiny tím, že se líbali, drželi za ruce, pózovali jako filmové hvězdy a běhali skrz levandulová pole, což bylo velmi vysilující. Kvůli jedné sérii fotek musel ženich držet svou snoubenku až třicetkrát za sebou,“ píše South China Morning Post o jednom z focení.


Vietnamský pár v levandulovém poli.

Tenhle romantický byznys stále nabírá na svých otáčkách. Jen ve Francii tento „předsvatební“ průmysl ročně generuje přes miliardu eur. A chuť neustává.

S přispěním redaktora Jana Strouhala.