Že jsou sport a umění odlišné disciplíny? Nikoli a naopak, připomíná putovní výstava Art Grand Slam – Uvnitř pohybu v Českém centru v Paříži. A nejen ta. Připravili jsme praktického průvodce po sportem inspirovaných výstavách ve městě letošního sportovního svátku.
Edgar Degas a jeho křehké baletky, ale i obrazy plné rychlosti koňských dostihů. Fotbaloví hráči Henriho Rousseaua, ale také jedna z nejznámějších antických soch, Diskobolos řeckého sochaře Myróna. Amfora s běžícími postavami připisovaná malíři Euphiletovi, kroket Pierra-Auguste Renoira, hráči plážového volejbalu Pabla Picassa nebo třeba býčí zápasy Joaquína Sorolly.
Všechny zmíněné příklady dokazují, že sport – nebo obecněji pohyb – jsou s výtvarným uměním neodmyslitelně spjaty a provázejí ho od samotného počátku. Na tohle propojení, na které se i kvůli několik století trvajícímu potlačování tělesnosti tak trochu zapomnělo, upozorňuje výstava Art Grand Slam – Uvnitř pohybu, která se u příležitosti olympijských her přesunula z pražského SmetanaQ do Českého centra v Paříži.
Zahájena byla před několika týdny a poběží během celého programu letních olympijských her. Pod její podobou je podepsaný kurátor Petr Vaňous a nedávno vzniklá kulturní platforma Sport in Art Jana Dvořáka a Petra Leška, jejímž cílem je – vcelku nepřekvapivě – propojovat vizuální umění se sportem.
„Měli jsme pocit, že téma sportu v umění je u nás vcelku neprávem opomíjené a že mu není věnovaná hlubší pozornost. Přitom nese mnoho zajímavých rovin, které ukazují i na společnost jako celek,“ řekla Forbesu koordinátorka projektu Sport in Art Josefína Frýbová.
„Určitě bych návštěvníkům doporučila dílo Mileny Dopitové, která v Českém centru má objekt ze švihadel. Dále zmíním tísnivý triptych malíře Jakuba Janovského, který na plátnech vyobrazil děti se sportovními čísly nakreslenými přímo na těle,“ říká Josefína Frýbová.
„Já bych vyzdvihl další dílo Mileny Dopitové, která prostřednictvím videa zachytila provazochodce, jenž na samém konci své trasy udělá krok zpět a nakonec spadne. Cítím, že dílo má přesah daleko za sport,“ řekl kurátor výstavy Petr Vaňous.
Pokud vás umění inspirované sportem zajímá a budete mít v Paříži chvilku volna, využijte ji k návštěvě některého z následujících muzeí: ve Fondation Louis Vuitton si zajděte na výstavu La Collection, Rendez-vous avec le sport.
Najdete tu díla Jeana-Michela Basquiata a Andyho Warhola, ale i senegalského fotografa Omara Victora Diopa. Nechybí ale ani instalace švýcarského umělce Romana Signera, který v roce 2003 pověsil na strop několik červených kajaků, čímž je jakožto objekty spojené primárně s pohybem a rychlostí zbavil jejich užitné funkce.
Olympiádě se věnují v Louvru na výstavě Olympism, která se vrací v čase a připomíná vznik prvních moderních olympijských her na konci 19. století. K vidění tu bude například i první olympijský pohár, známý také jako Bréalův, od francouzského akademika Michela Bréala.
V populárním Centre Pompidou najdete nejen venkovní intervenci od sochaře a milovníka skateboadingu Raphaëla Zarky, ale i výstavu Art of Victory, kterou muzeum uspořádalo ve spolupráci se značkou Nike.
Nejde ale jen o prostoduché PR, výstava ukazuje vývoj technologie Air. K ní tehdejšího designéra značky Tinkera Hatfielda a autora bot Air Max 1 inspirovala v roce 1987 právě budova high tech stylu v centru Paříže.
V pařížské pobočce galerie Gagosian zase probíhá výstava The Art of the Olympics. Najdete na ní například dílo od Mana Raye či Keitha Haringa. V Musée Marmottan Monet pak můžete navštívit výstavu En Jeu! Artists and Sport (1870–1930) s více než stovkou děl se sportovní tematikou.
Muzeum láká například na Clauda Moneta a jeho obraz Les patineurs à Giverny z roku 1899, Henriho de Toulouse-Lautreca, Ferdinanda Gueldryho nebo vzpomínané dostihové výjevy Edgara Degase. Výstava nabízí skrze sportovní tematiku průlet historií – uvidíte umění od impresionistů až po představitele kubismu.
Další tip vás zavede do Musée Galliera, kde najdete expozici La Mode en mouvement s více než 250 historickými modely popisujícími vztah mezi pohybem a módou. Vystavené tu jsou plavecké kostýmy, cyklistické oblečení, modely pro jízdu v ženském sedle nebo motoristické kabáty a doplňky.
V Musée du Luxembourg vás zase čeká výstava Match o propojení sportu a designu (najdete tu například první sportovní podprsenku), a pokud byste tématu neměli dost, můžete se stavit také v prostorách kavárny La Galerie Dior, kde francouzský módní dům připravil fotografickou výstavu věnovanou sportovkyním a svým ambasadorkám.
Na závěr zmíníme ještě interaktivní výstavu Gold Rush v Lafayette Anticipations, která vznikla ve spolupráci se studenty střední odborné školy na severním předměstí Paříže: najdete tu roboty, vesmírné lodě a fitness kola, ale i minigolf, to všechno ve svérázném pojetí bourajícím zavedená sportovní pravidla.