Apulie, jihovýchodní podpatek Itálie ležící naproti bývalé Jugoslávii, nemá okázalý appeal západního pobřeží Amalfi. Jde o pokornou a donedávna velmi chudou, zemědělskou oblast. Právě tady se dodnes produkuje velká část italských rajčat, vinné révy i kvalitního olivového oleje.
I přesto (nebo právě proto) jde podle mě ale o jednu z nejpůvabnějších částí země, která dala světu renesanci, Leonarda da Vinci, pizzu i tu nejlepší zmrzlinu. Nemyslím si to sám, svou dovolenou tu nedávno trávila nejen Madonna, ale i Beckhamovi.
To, že v této části země nebylo dříve moc peněz je očividné na jednoduchém designu místních domků, kostelů i historických chýších trulli, které najdete jen zde. Kromě toho tu objevíte pitoreskní bílá městečka postavená na strmých pískovcových skalách, malé pláže s průzračnou tyrkysovou vodou typickou pro Jaderské moře, skvělou kuchyni i všudypřítomné víno z místní odrůdy primitivo.
Tato část Itálie je, díky pravidelným leteckým spojením do Bari, pro Čechy navíc výborně dostupná. Můžete si tu tak naplánovat nejen rodinnou dovolenou, ale třeba i kratší výlet na prodloužený víkend.
Co nevynechat?
Přístavní město Bari, hlavní město regionu, stojí určitě minimálně za celodenní procházku. Pokud ale chcete poznat Apulii trochu zevrubněji, budete se muset vydat dále na jih a také do vnitrozemí.
Vynechat byste určitě neměli skalnaté městečko Polignano a Mare s ikonickou minipláží zakousnutou do skal, kterou najdete pod historickým římanským mostem hned za centrem.
Mým favoritem je přístavní město Monopoli ještě o kousek níže na jih. Příjemné středně velké město nabízí celou řadu skvělých bister a procházky po přístavní promenádě.
Oblíbeným místem a dobrým tipem na výlet je i vnitrozemské Lecce plné barokních paláců a historických památek nebo Ostuni, možná nejkrásnější malé město na celé Apulii.
V nejjižnějším cípu poloostrova najdete méně měst, ale o to více dobrých míst ke koupání, ať už na malých plážích nebo na různých skalnatých výběžcích. I když tu místy chybí klasické písečné pláže, pokud si potrpíte na skoky do vody nebo koupání v přírodních jezerech a skalních výhlubních, budete tu ve svém živlu.
Fanoušci vína by se určitě měli zastavit v městečku Manduria, v západní části Apulie. Region je po Venetu hned druhým největším producentem italského vína. Nejen v Mandurii, ale i v mnoha vesnicích a městech kolem, najdete zajímavá malá vinařství.
Co se týká typické apulijské kuchyně, plně platí, že jídlo reflektuje region. A že jde o region zemědělský, kde nebylo nikdy peněz nazbyt, kromě všudypřítomných těstovin orecchiette, tedy malých oušek typických pro Apulii, se tady hojně vaří z čerstvé zeleniny – tuřínové natě, rajčat, fenyklu – a cizrny či fazolí. Pokud jste vegetariáni, budete si libovat – velká část jídelního lístku je tady bez velkých snah „meat free” a pravděpodobně také nejzdravější z celé Itálie.
Na menu tu samozřejmě najdete ale také řadu ryb a plodů moře a občas také speciality, které byste jinde hledali marně, například koule z koňského masa v rajčatové omáčce. Samozřejmě jsem je musel ochutnat. Byly vynikající!
Samotnou kapitolou je zdejší víno. Už jsem zmiňoval i u nás stále oblíbenější odrůdu primitivo, ze kterého se vyrábí silné, zemité červené víno, ve kterém obvykle ucítíte typické aroma jihu jako sušené ovoce, ale občas také tóny typické spíše pro kvalitní parfémy, například vůni kůže. Nejde ale o jedinou typickou odrůdu, kterou tu pěstují, další specifickou odrůdou je negroamaro pěstované především v oblasti Lecce a Taranto.
Pokud si nepotrpíte na davy lidí, vyhnul bych se hlavní turistické sezóně, zvláště pak srpnu. Je to jednak nejteplejší měsíc v roce, kdy mohou teploty šplhat pravidelně přes 35 stupňů, navíc tu tou dobou kromě zahraničních budou také místní turisté, prakticky celá Itálie včetně dětí má totiž v srpnu prázdniny. Apulie je naopak skvělá volba od dubna do konce června, stále slunečné počasí tu ale budete mít také v září a v říjnu.
Kde se ubytovat?
Masseria Lamacoppa, Ostuni
Stylověji než na zrekonstruované historické farmě s vlastní kaplí, kterou najdete nedaleko městečka Ostuni to už asi nejde.Výborné místo pro velké skupiny či výjimečné události, třeba svatební cestu.
Masseria Montenapoleone, Pezze di Greco
Další stylová farma, přebudovaná na čtyřhvězdičkový hotel, se zahradou, bazénem a výbornou restaurací.
Risorgimento Resort, Lecce
Pokud před venkovskou farmou preferujete městský komfort tento pětihvězdičkový hotel v centru historického Lecce s vlastním spa, by vám mohl vyhovovat.
Kde jíst?
Osteria di Chichibio, Polignano a Mare
Vyhlášená rybí restaurace v oblíbeném Polignanu, která pravidelně nechybí ani v michelinském průvodci.
Osteria del Caroseno, Castellana Grotte
Vyhlášená osteria v malém městečku s tradičním menu, na kterém najdete všechna typická apulijská jídla, ale s moderním twistem.
Itria Bonta, Alberobello
Nikoliv restaurace, ale farmářský obchod s vynikající organickou mozzarelou, dalšími sýry a uzeninami, vyráběnými „doslova” vedle. Když zde u jídla uvádí, že k vám cestovalo nula kilometrů, myslí to naprosto vážně.
Kam na gelato?
Gusto Caruso, Polignano a Mare
Zmrzlinářská instituce s výborou zmrlinou a nanuky, kde vám vždy nabídnou porci šlehačky navíc. Bez front se to tu neobejde, ale stojí to za to.
Frescolatte, Monopoli
Čerstvé sezónní gelato, které využívá přesně ty produkty, které se na Apulii pěstují, mimo tradičích fíků tak třeba také indické fíky – sladké červené plody opuncie, které se tu sklízí každý podzim.
Dolce Borgo, San Simone, Taranto
Šance, že se ocitnete v této vesničce je malá, ale i přesto – právě tady najdete jednu z nejlepších gelatterií na Apulii.
Kde utratit peníze?
Bialetti, Bari
Firma, která své jmění vydělala hlavně díky ikonickým hliníkovým mocca konvičkám na kávu, vyrábí celou řadu dalších kuchyňských pomůcek a náčiní na výrobu kávy. Jejich butik najdete v Bari na třídě Via Sparano da Bari 2.
Cantine Lizzano, Salento
Oblíbené menší vinařství v Salentu, které produkuje nejen výborné primitivo i negroamaro, ale lisuje si i vlastní olivový olej. A co jiného si z Apulie odvést domů než právě vynikající víno?
Castrignano Evolution dal 1923, Monopoli
Obchod s klobouky na adrese Largo Plebiscito 11, který nad historickým štítem hrdě nese logo firmy Borsalino. Pokud si během dovolené budete chtít pořídit něco skutečně stylového, nic lepšího než klobouk nebo slamák z tohoto Lucianova obchodu neobjevíte.
Nejlepší koupání
Porto Badisco
Malé městečko a přístav na jihu Apulie plný skal, majáků, ale také malých zátok a zákoutí s průzračnou vodou.
Grotta della Poesia, Roca
Skalní bazén vytvořený v jeskynním komplexu bude jedním z těch míst, které rozzáří váš instagram.
Marina di Felloniche
Ten nejjižnější bod Apulie a zároveň jedna z nejtradičnějších písečných pláží v této části Itálie.