Když jste byli malí, možná vám rodiče říkali, abyste byli hodní a pomáhali ostatním. Cammi Pham, specialistka na digitální marketing z Kanady, dostala od své matky jiné poučení – nepomáhat lidem a nedávat jim rady, aniž by o to sami požádali.
Tenkrát si myslela, že matka je svým založením chladný člověk, ale s odstupem času si uvědomila, že se nemýlila a že je ve skutečnosti jedním z nejhodnějších lidí v jejím životě. „Společnost automaticky soucítí s lidmi, kteří potřebují pomoc. Určitě jste častokrát slyšeli, že byste měli pomáhat těm, kteří to potřebují. To je samozřejmě správně. Nicméně existují vždy dvě strany mince a je důležité nezavírat oči i před tou obrácenou stranou,“ píše Cammi Pham pro server Medium.
Velká gesta, jimiž pomáháte ostatním, totiž nemusí být vždycky ta nejlepší. Tohle jsou tři příklady, u nichž si autorka řekla, že musí změnit své vstřícné chování.
Přestaňte pomáhat lidem, kteří si to nezaslouží
Pokud máte tendenci automaticky pomáhat všem, měli byste se to odnaučit. Cammi Pham třeba v poslední době pozvalo dost lidí na kávu jen proto, aby mohli vykrást její vědomosti. Nepochopili, že musí živit rodinu, platit účty a dokončit termíny ke své práci. A že když jim obětuje svůj čas, musí to vykompenzovat nějak jinak, třeba tím, že pracuje až do dvou hodin do rána.
Zařekla se, že pokud si tihle lidé neuvědomí, že její čas je hodnota, nebude jim pomáhat. Totéž radí i vám. Lidem od té doby předem sděluje svou hodinovou sazbu. Někdy to samozřejmě může být nepříjemné, ale její život to dělá jednodušším. Navíc ji klienti berou vážně. A pokud si někdo nemůže dovolit její rady, přistupuje k barteru.
Pravidlo číslo 1: Nikdy nedávejte nic zadarmo
Pravidlo číslo 2: Nikdy nezapomeňte na pravidlo číslo 1
Až vás příště někdo poprosí, abyste přednášeli na konferenci zadarmo, řekněte rovnou „ne“ nebo se domluvte na jiné odměně. Když si vás nemohou dovolit, požádejte je o prostor k propagaci vaší společnosti, doporučuje Cammi Pham.
Nemáte čas pomoci všem? V tom případě pomozte jen těm nejdůležitějším, kteří to potřebují nejvíc. Pamatujte ale, že první člověk, který si zaslouží vaši pomoc, jste vy sami. Pokud vás pomáhání ostatním nedělá štastné, pak to prostě nedělejte. Je to jednoduché. Někdy zkrátka musíte být sobečtí a upřednostnit sami sebe.
Přestaňte pomáhat těm, kteří dostatečně neocení vaši práci
Může se totiž stát, že se to obrátí proti vám. Stejně jako se to stalo Pham. Jejímu bývalému klientovi se v práci nedařilo. Phamin tým strávil několik dní analýzou dat a trendů, aby zjistil, kde je problém. Nic si tenkrát neúčtovala. Šlo jí jen o to, aby měl klient úspěch.
Její tým nicméně zjistil, že v obchodním modelu a strategii klienta jsou zásadní problémy. Když mu to řekli, rozvázal s nimi spolupráci. Poukázali totiž na něco, co se mu nelíbilo. Z toho vyplývá, že nejjednodušší způsob, jak si udělat z přítele nepřítele je poskytnout mu radu, kterou nechce slyšet.
Přestaňte pomáhat, pokud tomu nemůžete věnovat 100 procent
Tenhle případ je snad úplně nejhorší – když někomu nabídnete pomoc a nakonec se tomu nemůžete věnovat, říká Cammi Pham. „Pomáhat lidem, když nemáte dostatek zkušeností nebo času, může nadělat více škody než užitku. Je to jako být slepý a učit někoho malovat. Ubíráte lidem možnost najít si někoho jiného, kdo by tu práci zvládnul líp. Přemíra vaší ochoty může ostatním ublížit a navíc tak snadno můžete přijít o přátelství.“
Všichni bychom měli usilovat o rovnováhu. Proto vždy, když budete chtít někomu pomoci, tak si to předtím dvakrát promyslete. Pokud to neuděláte, mohli byste přijít o svůj čas, peníze i přátelství. Nahodilá pomoc totiž nemusí pouze ovlivnit někomu pozitivně život, ale bohužel ho i zničit.