Ondřej Diviš se po studiu na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy rozhodl pro práci osobního trenéra. Měl tak možnost pozorovat, jak lidé cvičí a s čím nejvíc bojují. A začal přemýšlet, jak by jim snažení mohl usnadnit.
Rozhodl se vynaložit všechny své úspory na vývoj a výrobu vlastního posilovacího stroje, díky němuž člověk snadněji zapojí i ty nejdrobnější svaly v těle a cvičení nebude tak náročné pro klouby. Tak vznikl XUpTrainer.
Zavěsit ho můžete do dveří nebo za hrazdu mezi futry. Pomůcka umožňuje cvičení s vlastní vahou, které je šetrné pro pohybový aparát, navíc stroj každý pohyb usnadňuje, což ocení zejména začátečníci.
Aby se lidé v možnostech cvičení vyznali, strávil Diviš dost času natáčením videí, která jsou přístupná zdarma online. „Cviky a videa jsme rozdělili podle svalových partií, a tak si uživatel jednoduše na webu zvolí, na jaké svalové partii chce pracovat, a může začít. Také zájemcům nabízíme online sestavení tréninkového plánu na míru,“ dodává Diviš.
Oficiálně je XUpTrainer určený pro zdravé dospělé jedince a seniory. „Testovali jsme ho ale také v centru Paraple a ukázalo se, že jde o skvělou aktivizační pomůcku pro lidi s postižením. To pro mě bylo milé překvapení. Dá se také použít při rehabilitaci poúrazových stavů, protože kladkové pohyby jsou šetrné na klouby,“ vysvětluje Diviš.
Když sestavoval první prototyp, bydlel v garsonce. „Nakonec to dopadlo tak, že jsem strhnul ubrus, nasadil svěrák a začal flexovat, svářet a vrtat. Důležité bylo vymyslet stroj tak, aby se nemuselo nic utahovat a vše se dalo nastavit během pár vteřin. Bylo také potřeba, aby vyhovoval všem postavám. A musel se dát složit do malé brašny, což byl oříšek,“ přibližuje Diviš.
Začátky prý byly těžké. „Přemýšlel jsem, z čeho bych mohl vyrobit první prototyp. Nakonec byl sedák z mopu, disky z krytky na elektřinu, kladky byly ze dřeva a šíleně skřípaly,“ vzpomíná Diviš.
Cvičení na větvi či mezi futry
Manipulace a upevnění kladkového posilovacího stroje jsou snadné, o to šlo Divišovi především. Stačí najít dva pevné závěsné body ve výšce kolem dvou metrů. Tedy třeba silnější větev stromu nebo hrazdu na workoutovém hřišti, která vám dobře poslouží pro zavěšení posilovací pomůcky.
„Součástí každé sady jsou také dva závěsné popruhy, u kterých lze nastavit výšku zavěšení. Celá brašna s pomůckou váží pět kilo, takže přehodit přes rameno a hurá do parku cvičit,“ vysvětluje.
Diviš do svého nápadu investoval všechny úspory a vstupní investici na něco málo přes milion korun. Nápad se ale vyplatil. Dnes slaví prvních prodaných šedesát kusů, ale plány má rozhodně větší. Cena se pohybuje okolo sedmnácti tisíc korun.
Podle Diviše je další úspěch jen otázkou času. „Stroj vás namotivuje ke cvičení, chystáme také prodávat stroje do fitness center. A pak očekávám, že se hráz protrhne. Už teď pořádáme skupinové lekce ve Form Factory na Andělu a jsou plné. A podepisujeme další smlouvy,“ raduje se Diviš, který co nevidět plánuje také expanzi do zahraničí.
„Chceme začít ve střední Evropě, kde je přístup ke zdravému cvičení s využitím vlastní váhy těla na vysoké úrovni. Dále bychom rádi pokračovali do Spojených států a Kanady. Téměř veškeré novinky z oblasti fitness jsou právě z USA, a tak bude zajímavé sledovat obrácený tok, když přijde do Spojených států fitness novinka ze zahraničí,“ usmívá se Diviš.
Svůj posilovací stroj letos také přihlásil do soutěže ISPO Award, což je největší fitness veletrh na světě, který se koná v Mnichově a zájemci o novinky z oblasti fitness z celého světa se zde setkávají. O výsledek v soutěži se chce opřít při oslovování nových zahraničních klientů a partnerů.
„Věříme, že nás budou sami oslovovat se zájmem o spolupráci. Nebudeme však sedět s rukama v kapse a budeme také cíleně oslovovat větší zahraniční hráče, zejména velké fitness řetězce,“ mluví Ondřej Diviš nadšeně o svých plánech.