Boj za lepší životní prostředí provází Američana Briana Shieldse celý život. Nejdříve za něj chtěl bojovat jako advokát, když ale zjistil, že to není tak jednoduché, šel na to oklikou – přes byznys.

Dnes má startup Suga Mats, který přetváří staré neopreny v jógové podložky, a ze skládek už zachránil a využil 28 tun neoprenu – který by tam jinak zůstal navěky -, a stal se tak hrdinou eco-friendly trhu.

Čtěte také: Je mu sedmnáct a už má vlastní značku. Vyrábí prkna z PET lahví

„Když jsem narazil na byrokracii americké vlády a zjistil, jak pomalu tam můžu nějaké změny v rámci politiky životního prostředí dosáhnout, rozhodl jsem se podnikat. Tak můžu ovlivnit rozhodnutí lidí v tom, co si budou chtít koupit,“ popisuje přechod z advokátní kanceláře do té vlastní.

A protože je navíc Brian Shields zároveň surfař a jogín, všechno do sebe najednou krásně zapadlo.

Jelikož se mu nelíbilo, že se klasické jógamatky vyrábějí z chemických nerecyklovaných materiálů, rozhodl se je začít vyrábět z neoprenu, látky, která se neumí rozložit a ze které se vyrábějí i obleky pro surfaře.

Startup Suga Mats rozjel ze svých úspor a také díky crowdfundingové kampani na Kickstarteru, kde získal v přepočtu téměř 600 tisíc korun. První podložku vyrobil v roce 2016 a od té doby zlepšuje její trvanlivost, přilnavost k povrchu, váhu a sílu.

A? Ukázalo se, že jsou jeho re-use jógové podložky srovnatelné, ne-li lepší než ty stávající na trhu. Vzhledem k uzavřené buněčné pěnové struktuře totiž nevstřebávají bakterie, pot, prach ani špínu z jógových studií.

Ty od známých sportovních značek vás vyjdou přibližně na 1000 korun, cena téhle se pohybuje od 1500 korun nahoru.

„Profitujeme od prvního dne, ale rosteme ekologicky. Tím myslím, že růst není dán jen poptávkou, ale také množstvím materiálu, který můžeme sehnat,“ říká Brian, jehož podložku koupíte na webové stránce značky nebo na Amazonu, kde je ale momentálně vyprodaná.

Podle odhadů se 98 procent klasických podložek – těch, které by vás měly paradoxně znovu spojit s přírodou a svým tělem – vyrábí v Taj-wanu nebo v Číně z nerecyklovaných plastů a od Suga Mats podložek se na první pohled liší vzhledem.

Místo neonových barev totiž Shields nechal jógamatky v neutrální šedé barvě, kterou prostupují barevné kousky recyklované hmoty.

A má s nimi do budoucna velké plány: „Do konce roku 2020 chceme získat 95 procent neoprenů ze skládek z celého světa,“ říká neskromně.

A co víc, pokud chcete cvičit jógu celý život, kupte si podložku SugaC2G (Cradle to Grave). Když ji totiž nějakým způsobem poškodíte, jednoduše ji vrátíte, oni vám pošlou novou a tu starou zase zrecyklují.

Namasté.