Zdejší krajinu si režisér Denis Villeneuve vybral jako hlavní lokaci svého velkofilmu se Zendayou a Timothéem Chalametem v ústředních rolích. Nemusíte být ale hollywoodské hvězdy, abyste si pobyt v Jordánsku užili ve velkém stylu. A rozhodně tu objevíte víc než poušť.

Čeká na vás panenská příroda a spousty historických pamětihodností. Vzhůru proto do zdejších kaňonů a jeskyní.

Ammán

Čtyřmilionové hlavní město na severozápadě země je domovem dvou třetin Jordánců. Architekturu města silně ovlivnila nadvláda antického Říma a většina památek datuje svůj vznik právě do tohoto období. Jednou z nich je i amfiteátr, který se řadí mezi nejnavštěvovanější. Vstup je pro turisty zdarma a z vrcholu si užijete jedinečný pohled na město a okolní kopce. 

Pomyslným srdcem města by se naopak dala nazvat místní Citadela tyčící se 850 metrů nad mořem. První zmínky o ní sahají až čtyři tisíce let do minulosti a v jejím komplexu můžete spařit například římské sloupy Herkulova chrámu či zbytky Umajjovského paláce.

Historické centrum Al-Balad se nachází v těsné blízkosti Citadely a je plné restaurací, kaváren a marketů. Ochutnat místní mansaf a maklube je nepsanou povinností každého návštěvníka.

Ty nejluxusnější hotely zde patří k mezinárodním řetězcům. Ať už je to Four Seasons, Grand Hyatt, W Amman nebo Fairmont. Standard je zde očekávaný, podobný a uspokojí všechny, kdo hledají předvídatelný luxus. Zdejší butikový hotel Ambassador nabídne nejen stylové ubytování, ale také místní lahůdky k snídani

Také v Jordánsku existuje zajímavá fine diningová scéna. Zdejší specialitou jsou nejen blízkovýchodní pochoutky, ale také francouzská kuchyně, která rozhodně nechutná stejně jako v zemi původu. Jeden příklad za všechny je La Capitale, restaurace, která je součástí hotelu Four Seasons. Dejte si tu bujabézu a salát s kozím sýrem, když už nebudete mít chuť na hummus a šiškebab.

Naopak do restaurace Sufra musíte jít co nejdřív po svém příletu. Duch Jordánska totiž nasajete naplno tehdy, když budete sedět ve zdejším kamenném patiu a pojídat specialitu fukharat, což je pokrm servírovaný v hliněné nádobě. Tady si ho dejte s mletým masem, brambory a omáčkou z tahini.


Džaraš

Zhruba padesát kilometrů na sever najdeme nejlépe zachovalé řecko-římské město celého Blízkého východu a ráj všech archeologů. Džaraš sloužil po staletí jako hlavní cesta mezi významnými obchodními stezkami mezi Sýrií, Středozemním mořem a centrem Jordánska.

Náboženský konflikt v této lokaci panoval stovky let a významné chrámy zde vybudovali zástupci několika kultur. Celé město je poměrně malé a rozdělené na dvě hlavní části. Východní strana je převážně rezidenční, pravé historické kouzlo Džaraše a mekka turistů se nachází na straně západní.


Vádí Rum

Máte už měst dost? Pak je nejvyšší čas vyrazit do nejznámější pouště Jordánska. Ačkoli je Vádí Rum známé též jako Měsíční údolí, připomíná spíše krajinu Marsu.

Zdejší západy slunce jsou ty nejmagičtější nebo vám to alespoň budou tvrdit místní beduíni. Právě ti jsou totiž těmi nejlepšími průvodci a má to pádný důvod. Historicky totiž patřila půda beduínským rodinám a do dnešního dne se do některých částí pouště nedá bez speciálního povolení či průvodce dostat.

Přespat následně můžete v místních kempech. Za návštěvu zde stojí rudě zbarvené duny džebel Faišíja a džebel Ulaidíja. Právě ty vám totiž nabídnou jedinečný zážitek v jakoukoli denní dobu (ale možná na tom nejkrásnějším západu slunce něco bude). 


Petra 

Zlatou medaili za nejfotografovanější lokaci regionu by skalní město Petra vyhrálo na plné čáře. Tři hodiny cesty na jih od Ammánu se skrývá místo ukryté ve vápencových skalách, které už několik let najdeme na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Řadí se též mezi novodobých sedm divů světa.

Mezery mezi jednotlivými skalami vytvořily ulice města, které v době jeho největšího rozmachu obývalo až třicet tisíc obyvatel ze všech koutů Arabského poloostrova. Jednalo se zejména o potomky imigrantů z Egypta, Sýrie, Řecka či Říma. Mix nejrůznějších kultur dal následně za vznik kosmopolitnímu zázemí, jež je patrné na každém rohu.  

Dominantou místa je však chrám Al-Khazneh, neboli v překladu Dům Pokladů. Díky okolním skalám zůstal i přes zub času v neskutečně zachovalém stavu a stal se světově proslulým. K životnímu zážitku při pohledu na Al-Khazneh už jen chybí šálek tradičního beduínského čaje.


Akaba

Plážová destinace ležící v Akabském zálivu láká na své křišťálově modré moře a bílé pláže jak Jordánce, tak turisty z celého světa. Jakožto jediné zdejší město se nachází u pobřeží. Proto je zároveň ideálním místem odpočinku, i vhodným stanovištěm pro poznávání krás vnitrozemí: Vádí Rum je vzdálená pouze hodinu cesty. 

Zároveň Rudé moře přímo nabádá k potápění a vodnímu lyžování. A až se vám zachce do víru společenského dění, vyrazte do nočního města. Akabě se teď totiž přezdívá mini Dubaj a z toho vyplývá, že tu protančíte noc.