Jeho tvář pozná skoro každý, knihy ale zdaleka nečetli všichni. Umírá v pouhých čtyřiceti letech v rakouském Klosterneuburgu. Stalo se tak přesně před sto lety, v roce 1924. Kafkův odkaz si v Praze nyní připomíná řada institucí, Židovské muzeum přináší variaci na jeho nejslavnější dílo.

Samsovo tajemství. Jak příhodný název pro výstavu, která se Kafky sice týká, ale zároveň přináší moderní, svébytný umělecký pohled. Autorem je izraelský typograf Oded Ezer, který pracoval pro takové instituce jako MoMA, V&A Museum, Taiwan National Museum of Art, ale i korporace typu Google, Waze nebo Samsung.

Společně s kurátorkou výstavy Michaelou Sidenberg vytvořili instalaci ve stylu fiktivního dokumentu. Řehoř Samsa, protagonista nejslavnějšího díla Franze Kafky Proměna, je zde představen coby zapomenutý literární génius, jehož dílo záhadně zmizelo. Samsa prostě neměl štěstí jako Kafka a jeho rukopisy nikdo nezachránil.

Koncept výstavy vznikal na dálku mezi Tel Avivem a Prahou a na realizaci velkoformátových tisků, které pokrývají nejen zdi, ale také podlahu Galerie Roberta Guttmanna, se podílela firma Canon a Perfect Print Services.

Díky této spolupráci vznikly velkoplošné tisky, v nichž divákovi neuteče žádná nuance. Oded Ezer pracoval s Kafkovským odkazem totiž velmi svébytným způsobem. Pražský, německy píšící spisovatel na něj působí jako jakési „třetí oko“, které „nestranně poměřuje okolní svět a vytahuje souvislosti, které by jinak zůstaly nepovšimnuty“.

Výtvarník, pro kterého je Kafkovo dílo soudobým odkazem, vytvořil celkem tři stovky kreseb, z nichž pak společně s kurátorkou Sidenberg vybrali jen několik, které v Praze vytvořily „nový svět“. „Na naší výstavě uvidíte Řehoře Samsu jako autora. Představíme takový mockumentary,“ vysvětluje princip falešného dokumentu Michaela Sidenberg.

Součástí expozice nejsou jen velké tisky, ale také stůl a židle pro fiktivního spisovatele nebo postel Řehoře Samsy. „Vytváříme tu prostor, kde by návštěvníci zažili něco fantastického. A našli si ke Kafkovi cestu,“ říká Michaela Sidenberg.

Výstava Samsovo tajemství, kterou můžete vidět do 30. října, je součástí většího programu o Franzi Kafkovi. Od 17. června startuje čtyřdenní maraton přednášek a panelových diskusí pod názvem Transatlantic Kafka. Propojí významné spisovatele i akademiky, kteří představí pohled na Kafku spojující evropskou i americkou zkušenost.

Oba projekty, tedy jak výstava, tak přednášky, jsou zdarma. A třeba vám po odchodu z nich hlavou probleskne jeden z Kafkových citátů. Tedy, že „spisovatel, který nepíše, je nestvůra koketující se šílenstvím“.