Přesně před 30 lety spadla Berlínská zeď, město se postupně sjednotilo a prakticky okamžitě začalo působit jako magnet na všechny, kdo nehledají vypulírovaný luxus, ale mají raději autenticitu, party a tu nejlepší současnou hudbu.
Berlín je nejlepší místo na světě, alespoň pro mě. Pracovala jsem tam přes dva roky, vracím se tam pravidelně a díky práci novinářky jsem ho poznala líp než z cestovních průvodců.
Tady máte návod, jak Berlín přežít a užít si ho jako správný insider.
Na co zapomenout?
Neptejte se, kde je centrum
Nic takového tady není. Každá čtvrť je jiná a žije vlastním životem. Místní, kteří jsou hrdí na svůj „Kiez“, jak se tu čtvrtím říká, nejspíš otázkou po centru urazíte.
A už vůbec nezkoušejte říkat, že jste byli v centru – na Alexanderplatze. Tohle betonové náměstí přeplněné lidmi patří podle Berlíňanů k nejpříšernějším místům ve městě. Vyhněte se mu obloukem.
Místo vyhlídky z ikonické televizní věže se vydejte do Neuköllnu a dopřejte si drink v baru Klunkerkranich na střeše nákupního centra, odkud je skvělý výhled na město.
Nespoléhejte se na kartu
Vyberte si dost peněz v hotovosti a mějte je pořád u sebe. I sebekrásnější platební karta je v tomhle městě často k ničemu a i v sebetrendovějším podniku vám s klidem řeknou, že berou jenom hotovost.
Připravte se na to a poučky o pokroku na Východě si nechte pro sebe. Hodně lidí tady totiž placení hotovostí vnímá jako způsob, jak si uchránit soukromí.
Nechoďte do Berghainu
O klubu Berghain se vyprávějí šílené historky, noc tu nikdy nekončí, darkroomy jsou hodně dark a party trvají klidně do dalšího večera. Největší podíl na slávě tohohle chrámu techna ale mají místní vyhazovači, kteří u vchodu rozhodují, koho pustí dál. Lidé vyprávějí, jak tři hodiny čekali ve frontě, a když se dostali na řadu, vyhazovač řekl „Nein“.
V Berghainu je to naprosto běžné. Záleží na tom, jak padnete vyhazovačům do oka, kolik je před vámi mužů nebo žen, co máte na sobě, jestli nejste příliš vystajlovaní, moc opilí, hluční nebo málo divní…
Přesný návod, jak se obléct a tvářit, když se člověk „pročeká“ až ke vstupu, neexistuje. Každý večer je to jiné.
Základní rada tedy zní: Vykašlat se na Berghain a jít místo toho třeba k Divoké Renatě (klub Salon zur Wilden Renate). Mimochodem, dřív než ve dvě ráno do berlínských klubů nechoďte.
Neházejte lahve do koše
Berlín není vypulírovaný. Ani trochu. Nezkoušejte ale úklidu pomoct tím, že budete skleněné lahve od piva nebo limonád házet do odpadkových košů. Jednoduše je postavte na zem vedle koše nebo je opřete o dům, u kterého zrovna dopijete.
Většinou večer nebo v noci totiž městem procházejí lidé, kteří lahve sbírají – poznáte je podle kol ověšených modrými taškami Ikea nebo vozíků plných prázdných lahví. Klidně jim rovnou podejte i tu vaši. Půjdou ji vrátit a za fant si alespoň něco přivydělají.
Vykašlete se na styl
Oblékněte si cokoli. Latexový overal, kožich po babičce nebo třeba tesilovou zástěru. Jestli chcete zapadnout, nepřehánějte to s fintěním, podpatky nebo obleky, místo toho zkuste vintage styl. Nebo jenom tričko a džíny a vyrazte do ulic. Pohoda je to, co se tady počítá.
A ještě jedna věc: zapomeňte, že všechno zvládnete za víkend.
S čím začít?
S pitím piva za chůze
Zajděte do první večerky (Späti) a kupte si lahvové pivo. Otevřete ho a vydejte se do ulic. Upíjení piva za chůze, ať už cestou domů, do kina, nebo třeba do klubu, je berlínská „instituce“. Lidi, kteří si nesou v ruce flašku piva, uvidíte všude.
Nic naplat, i když se to člověku ekluje a nejlepší je točené, pro autentický zážitek z Berlína si „Wegbier“ (pivo na cestu, jak tomu tady říkají) musíte dát taky.
Kolo a jezero
Bez kola to není ono. Na chození je tu moc daleko a z tramvají a S-bahnu si zase člověk tolik neužije místní atmosféry. Půjčte si kolo a prozkoumejte Berlín po všudypřítomných cyklostezkách.
Když bude teplo, přibalte plavky a deku a vydejte se třeba na plovárnu u jezera Weissensee u Prenzlauer Bergu.
Pro milovníky letectví je jasnou volbou Tegeler See nedaleko letiště Tegel. Při koupání (ano, je tu i známá nudapláž) můžete sledovat, jak těsně nad vámi vzlétají letadla.
Tanec u muzea
Netančíte? Nevadí. Tanec se dá užít i tak. Večer běžte na most proti muzeu Bode, které je na známém Muzejním ostrově, a podívejte se na pravý břeh Sprévy. Nad plným tanečním parketem, kde se každý večer tančí (jsou tu i lekce swingu, tanga nebo salsy), svítí barevné žárovky.
Vedle na lehátkách a židlích sedí dobře se bavící skupinky přátel. Na řece projíždějí lodě s turisty a o kousek dál na železničním mostě se střídají typické žluté S-bahny a červené regionální vlaky. Nad tím vším ční osvětlená televizní věž.
Kupte si u stánku vedle parketu víno, zastavte se tady, opřete se o zábradlí mostu a sledujte tuhle podívanou.
Zajděte do kina
Ve správném kině nikdy nejste na špatném filmu. Slogan malých nezávislých kin v Berlíně je jasný a trefný. Je jich tu 15 a za návštěvu stojí každé z nich.
V centru se vydejte třeba do kina International, které bývalo nejslavnějším kinem ve východním Berlíně. Svým vzhledem upoutá masivní budova i dnes. Před promítáním si kupte sladkou nebo slanou lékořici a (pro změnu) lahvové pivo.
Po filmu přejděte přes ulici a zamiřte do baru ČSA – luxusního podniku, kde dřív mívaly Československé aerolinky své kanceláře.
Nákupy? Na uzdě
Berlín je bio, vegan, organic, local… Ať už jde o jídlo, oblečení, nebo třeba kosmetiku, místní se snaží být (nebo se tvářit) hodně „udržitelní“. A obchody i trhy s tím počítají.
Vykašlete se na slavné obchoďáky, jako je KaDeWe, a projděte radši malé obchody v ulicích, jídlo si kupte na trzích nebo v bioobchodech, a jestli vás zajímá i architektura, zamiřte do Bikini – památkově chráněného obchodního domu s malými a často lokálními značkami.