Kdybych vás coby milovník Itálie měla poslat za dokonalým odpočinkem do jediného zdejšího regionu, byla by to právě Apulie.

Jižní cíp Apeninského poloostrova se díky úchvatným historickým městečkům, nekonečným olivovým hájům i mimořádné pohostinnosti místních spojené s jednoduchou, ale báječnou kuchyní, stává hotspotem.

Musíte sem vyrazit dřív, než ztratí svůj charakteristický ráz, který ani vzdáleně nepřipomíná turistickou past. Jediný pobyt neobsáhne vše, co tu musíte prožít.

Loni jsme viděli poslední bondovkou proslavenou Materu, koupali se u jedné z nejfotogeničtějších středomořských městských pláží v Poliagnano a Mare a obdivovali skřítkovské domky trulli v Alberobelle. Letos padla volba na region okolo města Lecce, které netrpí různými turistickými neduhy.

Kde se ubytovat

Zkuste Naturalis Bio resort poblíž městečka Martano. Je to místo, které ztělesňuje tichý luxus. Nachází se na rozsáhlé farmě, kde v souladu se zásadami bio zemědělství pěstují olivy, aloe vera a další léčivé rostliny.

Foto Lucie Kratochvílová

Původně to byla starobylá zemědělská vesnička z 18. století, nyní zde relaxujete ve stínu olivovníků, pijete blahodárnou šťávu z aloe vera, ochutnáváte naturální víno a necháváte se hostit tím nejlepším, co zdejší kuchyně nabízí.

Spousta podobných podniků je pouze pro dospělé, ale tady vám kuchař vaří obědy i večeře na přání, zatímco laskavý personál ukazuje malým dětem koťátka. Bude se tady líbit i těm, kdo mají malé děti, ale odmítají kolosy rodinných hotelů.

Ostatně, s dalšími hosty se tu díky menšímu množství pokojů, rozčleněných do domků rozsetých po celém areálu, téměř nesetkáte.

Kde jíst 

Celá provincie nepůsobí bohatě, ale přesto tu najdete skvělé podniky, jejichž gastronomii ocení i nejnáročnější gurmáni. Ty nejlepší zážitky na vás obyčejně čekají v obyčejné rodinné tratorii, kterou objevíte náhodně a kratičké menu vám předříká číšník a majitel v jedné osobě. V hlavním městě provincie Lecce se ale nachází i michelinské restaurace, jako je Primo nebo Bro’s.

Foto Lucie Kratochvílová

Mnohem uvolněnější, ale výbornou večeři s párováním s naturálními víny jsme zažili v Lu Leccio. Skvělá je také Origano Cibo e Vino, restaurace v městečku Minervino di Lecce, jehož majitelé zde provozují i vyhlášené vinařství. 

Kde se koupat 

Jihovýchodní Apulie se nehonosí zrovna nejkrásnějšími plážemi, za zmínku přesto stojí legendární beach club Bagno Marino Achi v ospalém letovisku Santa Cesarea Terme, kde se zastavil čas.

Naproti tomu západní část je proslavená písčitými plážemi s průzračnou vodou, které připomínají tichomořské ráje. Na jedné takové, Punto Prosciutto (vzdálené asi hodinu autem z Martana), můžete strávit den a užívat si hlavně velmi mělkého pobřeží s nádherným bílým pískem. 

Nadchla vás myšlenka strávit pár dní v obklopení přírodou, prostou, přesto kouzelnou architekturou a nejlepším lokálním jídlem?

Foto Lucie Kratochvílová

Může se zdát, že na plánování dovolené je pozdě, letní teploty v Puglii ale panují do října a podle místních nejsou výjimkou ani pětadvacetistupňové slunečné dny v lednu.