Nestíháte? Padá vám práce na hlavu? Nevíte, kam dřív skočit? Říkáte si, že je načase si lépe zorganizovat program? Ne tak rychle!
Čas je omezený zdroj, připomíná Tony Schwartz, autor knihy The Way We’re Working Isn’t Working. I když máme při organizaci dne přirozenou tendenci pracovat právě s kategorií času s cílem ho co nejlépe využít, není to ta nejlepší cesta, jak k problému přistoupit.
Schwartz si myslí , že naše pozornost by se měla přesunout spíše k tomu, jak jsme na tom během dne s energií a motivací. Perfektně naplánovaný den totiž nemusí nutně znamenat úspěch. Dokonalý harmonogram vám může zhatit únava nebo nechuť cokoli dělat.
Jak tedy s organizací úkolů, nebo chcete-li času, naložit?
Krok číslo jedna je uvědomit si, v jakých chvílích máte v práci nejvíce energie, kdy se cítíte nejvíce motivovaní a kdy jste schopni se na práci nejlépe soustředit. A až podle těchto poznatků si pak strukturovat den.
S tím by vám měla pomoct technika autora knihy How To Be More Productive in a World of Distraction Chrise Baileyho.
Pozorujte se
Zvolte si den, od kterého se sledováním začnete. Buďte připraveni na to, že měření budete muset obětovat čas a energii. Bailey doporučuje zaznamenávat vaši aktivitu alespoň po dobu tří týdnů. Uvidíte, že náznaky trendů budou znatelné už po týdnu, ale čím více dat budete mít k dispozici, tím lépe se ukáže, v jakých časech se vám dobře pracuje.
Každou hodinu si do tohoto formuláře zapisujte, jak jste na tom s energií, motivací a soustředěním. Položky hodnoťte od nuly do desítky. Nula = nejméně, desítka = nejvíce. Tabulka vám automaticky vypočítá průměry a výsledky nejlépe uvidíte v přehledném grafu.
Abyste se k pravidelnému zápisu donutili, je nejlepší si každou hodinu nastavit budík, který vám to bude připomínat.
Hlídejte se
Pokuste se vyhnout všem rušivým faktorům, které by mohly s hladinou vaší energie výrazně zamávat. Omezte tedy v „pozorovacím období“ nezvykle velké dávky kofeinu, zkuste spát alespoň sedm hodin denně a vyhněte se večerním flámům. Zkrátka k měření přistupujte vědecky a snažte se zamezit vstupu rušivých proměnných.
Pocity se počítají
Nebojte, nezploštíme vás jen na čísla od nuly do desítky. Vedle tabulky si dělejte i poznámky o tom, jak jste se během dne cítili.
Tak třeba si odpovězte na otázky: Kdy jsem měl největší chuť na kafe? Kdy mě přešla chuť cokoli dělat? Byla nějaká chvíle, kdy jsem se cítil nejvíce motivovaný? Co jsem ten den jedl? Nemohlo to nějak ovlivnit, jak jsem se cítil?
To vše si poctivě zapisujte. Třeba do buněk v tabulce. Pomůže vám to lépe pochopit váš přirozený rytmus.
Máte data, tak se podle nich zařiďte
Údaje nasbírány, máte skoro hotovo! Poslední krok? Zařiďte se podle toho, co vám vyšlo.
Ukázalo se, že jste nejproduktivnější před obědem? Naplánujte si nejsložitější práci právě na tyto chvíle. Jste na práci nejméně koncentrovaní těsně předtím, než jdete domů? Tak na tyto chvíle si naopak naplánujte rutinní činnosti a úkony, které nevyžadují stoprocentní soustředění. Zjistili jste, že se vám nejlépe pracuje ráno? Přivstaňte si a pracujte ráno doma nebo přijďte do kanceláře před všemi ostatními.
Jednoduché, že? Jak vám to vyšlo, nám dejte vědět na [email protected] nebo se o to podělte v naší facebookové skupině.