Všichni o ní píší hlavně to, že je nenápadná a drží se zpět. Manželka nového britského premiéra Keira Starmera je přitom velmi vlivnou osobností nejen ve světě práva, které vystudovala. „Lady Vic“, jak se nové první dámě labouristů přezdívá, je pozoruhodná žena, o které bude jistě brzy mnoho slyšet. Měli byste ji znát už teď.

Když Keir Starmer vyhrál na sklonku minulého týdne britské parlamentní volby a stal se premiérem, prvním britským labouristickým ministerským předsedou po čtrnácti letech vlády konzervativců, veřejnost poprvé viděla Victorii Starmer opravdu jásat. A přišlo dokonce i veřejné manželské políbení před objektivy kamer celého světa.

Vypadala překrásně, byla velice šik, vysloveně zářila. Když si při doprovodu manžela do Downing Street 10 oblékla tato drobná brunetka s šarmantním úsměvem a elegantním sestřihem ještě výrazné šaty v barvě vlčích máků s bohatou sukní, stala se mezi všemi těmi tmavými obleky doslova hvězdou letošních voleb. 

Vrátili se zrovna z Buckinghamského paláce. 

Jejího muže po vyhraných volbách právě sestavením vlády pověřil král Karel III. 

A „lady Vic“, jak se Starmerově manželce v labouristických kruzích přezdívá dle známé komiksové hrdinky studia DC Comics, neb je tato vystudovaná právnička skutečně nositelkou aristokratického titulu lady, se před objektivy vůbec nestyděla. Kráčela hrdě k „číslu 10“ jako nová první dáma, manželka premiéra, který právě triumfoval.

Pro britská média to bylo překvapení. Až do té chvíle se totiž tato půvabná žena, která se za Keira Starmera provdala před sedmnácti lety a je matkou jejich dvou dospívajících dětí, držela v kampani zcela v pozadí. Nebyla vidět prostě vůbec.

Samozřejmě k malé radosti spindoktorů a poradců – místo toho, aby se nový kandidát na příštího premiéra fotil za všech možných příležitostí se svou roztomilou rodinou, pohlednou usměvavou manželkou a dětmi, synem a dcerou, vystupoval všude zcela sám.

A působil kvůli tomu, se svými brýlemi a poněkud staromódním sestřihem, trochu osaměle a sucharsky. Pohledná a fotogenická rodina chyběla. Za svým rozhodnutím si ale manželé stáli.

„Chceme děti naprosto ochránit před mediální pozorností. Nejsou veřejnými osobami a ani nebudou,“ uvedl Keir Starmer, o jehož dětech se ví pouze to, že je jim patnáct a třináct let, starší syn v době vrcholící kampaně absolvoval středoškolské zkoušky a obě děti jsou „naprosto vyděšené představou, že by se měly stěhovat do Downing Street“. 

Po vítězných volbách to ale najednou byla trochu jiná písnička. Jestliže obě děti nového britského premiéra se budou nadále „soustřeďovat na studia“ a žít „pokud možno zcela v ústraní veřejné pozornosti“, lady Vic, zdá se, hodlá některé své povinnosti první dámy britské Labour Party přece jenom plnit.

Není divu. Je skrytým pokladem vítězů letošních voleb. Ženou, která snad působí nenápadně, má však velký vliv. 

Z vlivné rodiny totiž už pochází. Její otec Bernard Alexander je potomkem židovských emigrantů, kteří odešli z Polska před druhou světovou válkou, a v Británii se stal známým profesorem ekonomie. Její matka Barbara byla lékařkou v NHS a pocházela z bohaté rodiny z Doncasteru.

Victoria Starmer působí nenápadně, ale má velký vliv.

Stejně jako matka její matky vyrostla přímo u tamního známého dostihového závodiště, rovinové dostihy se staly její celoživotní vášní a její dcera Victoria tuto vášeň podědila.

Víru zdědila po otci; v duchu židovské víry jsou vychovávány i obě děti Keira Starmera, byť on sám se označuje za ateistu. Celá rodina Starmerových jsou zároveň vegetariáni; ministerský předseda si jídelníček jen občas zpestří rybou nebo mořskými plody.

Mimochodem, pouze den poté, co její manžel jmenoval novou vládu, strávila lady Vic den na legendárním dostihovém závodišti Sandown Park v hrabství Surrey, obklopena skupinkou přátel. Prestižní sobotní dostih Coral-Eclipse zrovna vyhrál vítěz letošního britského Derby, kůň City of Troy. A lady Vic na tribuně jásala skoro stejně, jako když o den dříve vyhrál její muž.

Britská lady, nadto vlivná právnička, která miluje dostihy, to není právě labouristická charakteristika. Ovšem i její muž a nový britský premiér Keir Starmer je právník a titul sir získal v roce 2010 od královny Alžběty II. právě za služby v oblasti práva a justice. 

Jako právníci se ti dva kdysi na přelomu tisíciletí seznámili. „Kdo si sakra myslí, že je?“ práskla mu prý kdysi Victoria s telefonem, když se jí advokát Starmer poněkud nevybíravě vyptával jako kolegyně právničky, „zda si je jistá, že k dané soudní kauze vypracovala všechny podklady správně“. Victoria tehdy pracovala v renomované advokátní kanceláři Hodge Jones & Allen v Soho. 

Nedlouho nato spolu začali chodit. 

Dnes už Victoria svou právní praxi nevykonává, před časem po vzoru své matky začala pracovat v NHS, National Health Service. 

Ovšem lásku k dostihům manželé nadále sdílejí. Nový britský premiér Keir Starmer se jen v minulých týdnech hned dvakrát přihlásil k dostihovému sportu.

Poprvé to bylo v reakci na skandál, kdy někteří politici uzavřeli sázky na termín předčasných voleb, nebo dokonce na svou volební porážku. „Nikdy jsem neuzavřel politickou sázku, já sázím pouze na koně,“ prohlásil Starmer.

V minulém týdnu navíc poskytl krátké vyjádření listu Racing Post, v němž mluvil mimo jiné o blízkém vztahu své manželky Victorie k dostihům.

„Moje žena Vic má dostihy v krvi. Její máma se narodila a vyrůstala v Doncasteru a její babička žila hned vedle tamního závodiště. V dětství tam pořád chodila, a tak není žádným překvapením, že největší fotografií visící v naší kuchyni je těsný doběh na závodišti Doncaster,“ prohlásil Starmer.

„Dostihy vždy byly součástí britského života. Ikonické události jako Royal Ascot a Velká národní sledují každoročně miliony lidí doma i v zahraničí. Dostihy zajišťují tisíce pracovních míst a výrazný příspěvek naší ekonomice,“ dodal s tím, že sám na dostihy občas chodí a pravidelně provází svou manželku na St. Legeru. Navštívil také loňské Derby v Epsomu.

Lady Victoria má ovšem vliv i v módní branži. Očekává se, že s triumfem rumělkových šatů, v nichž v pátek dopoledne vstoupila do Downing Street, se i kolem ní brzy rozjede to, čemu se na britské módní scéně přezdívá „Kate Effect“. To, co si na sebe vezme princezna z Walesu, se stává okamžitým bestsellerem a módním hitem.  

A bude to zřejmě platit i u nové labouristické první dámy. Na sobotních dostizích měla lady Vic na sobě dlouhé zelenkavé květované šaty typu tea dress, přepásané v pase a zdobené pastelovými motivy stylizovaných lučních kvítků.

Oba modely, páteční i sobotní, přitom pocházejí od stejné značky, konkrétně londýnského brandu Me + Em, mimořádně oblíbeného mezi dámami z Westminsteru.

Dnes už široce etablovanou módní značku Me + Em v roce 2009 také založila jedna dáma z vyšších společenských kruhů, totiž Clare Hornby. Je vám to příjmení povědomé? Správně! Clare Hornby je manželkou Johnnyho Hornbyho, šéfa agentury TBWA, která v roce 2001 vedla volební kampaň Tonymu Blairovi. 

A čajový Labour Party dýchánek pokračuje: bratrem Johnnyho Hornbyho je samozřejmě proslulý spisovatel Nick Hornby, autor bestsellerů Všechny moje lásky (zfilmováno s Johnem Cusackem), Jak na věc (zfilmováno s Hughem Grantem) anebo Julie, demoverze.

Johnnyho sestrou je zase Gill Hornby, která má za manžela dalšího veleúspěšného britského spisovatele a dalšího přítele labouristů Roberta Harrise. Budete znát jeho román Otčina (Fatherland, zfilmováno HBO) nebo válečné drama Enigma (zfilmováno s Kate Winslet). 

Johnny a Clare Hornbyovi jsou považováni za jeden z nejvlivnějších britských „power couples“. Naposledy je mezi nejvlivnější páry v britském byznysu zařadil společenský magazín Tatler. Mimochodem, šaty Clare Hornby pod značkou Me + Em s oblibou nosí i Její královská Výsost Catherine, princezna z Walesu.

S kým jiným by se měli přátelit britský pan premiér a jeho půvabná první dáma.