Tomu filmu nikdo nevěřil. Václav Marhoul si ho během 10 let doslova vydupal ze země. Ale když letos na podzim Nabarvené ptáče začalo doma i ve světě sbírat jedno ocenění za druhým, bylo jasné, že si se svým opusem magnum dal načas oprávněně. A teď má film, který s rozpočtem 175 milionů korun momentálně patří mezi tři vůbec nejdražší filmy české historie, nakročeno k triumfu nejvyššímu.
Po mnoha festivalových úspěších a účasti v hlavní benátské soutěži se Václav Marhoul se snímkem Nabarvené ptáče v pondělí probojoval do užší nominace na Oscara.
„Nemůžu tomu stále věřit, připadám si úplně stejně jako Ester Ledecká, když projela cílem a nevěřícně zírala na své umístění,“ okomentoval nominaci Václav Marhoul. Oscarová nominace je pro něj historickým životním úspěchem.
Americká filmová a televizní akademie v pondělí večer zveřejnila jména 10 zahraničních filmů, které postoupily do užší nominace na cenu za nejlepší neanglicky mluvený film. „Semifinálovou desítku“ akademie vybírala z 91 přihlášených filmů a konkurence byla víc než ostrá.
V nejužší desítce zahraničních filmů je například i světově ceněný jihokorejský Parazit nebo španělský Almodóvarův film Bolest a sláva s Antoniem Banderasem a Penélope Cruz v hlavních rolích.
Pokud se Nabarvené ptáče 13. ledna dostane i do finálové pětky, která zamíří na oscarový ceremoniál, půjde o vpravdě symbolické završení Marhoulovy spanilé jízdy. Film Nabarvené ptáče byl uveden ve světové premiéře v hlavní soutěži na letošním Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách v září, kde obdržel cenu studentské poroty.
Byl také představen v sekci Special Screenings na filmovém festivalu v Torontu. Měl americkou premiéru na 55. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Chicagu – tady dostal kameraman Vladimír Smutný cenu za nejlepší kameru. Na Mezinárodním filmovém festivalu v indické Kalkatě získal režisér Václav Marhoul cenu Golden Royal Bengal Tiger pro nejlepšího režiséra.
Mezinárodní filmový festival Camerimage v polské Toruni ocenil Václava Marhoula cenou mezinárodní kritiky FIPRESCI a Vladimír Smutný si odnesl za kameru ocenění Bronze Frog. Ze 17. Varšavského festivalu filmů s židovskou tematikou si odvezl cenu za nejlepší scénář Václav Marhoul (na námět knihy Jerzyho Kosińského) a cenu za nejlepší kameru kameraman Vladimír Smutný.
Posledním úspěchem před oznámením užšího oscarového výběru je nominace International Press Academy na cenu Satellite Award za nejlepší cizojazyčný film. Česko má v aktuálních oscarových nominacích ovšem ještě jedno želízko: uspělo také v kategorii Krátký animovaný film, kde byl do užšího výběru zařazen krátkometrážní snímek Dcera studentky pražské Filmové fakulty Akademie múzických umění Darii Kashcheevy, která se narodila před 33 lety v Tádžikistánu, ale studuje, žije a tvoří v Praze a za Česko byla také nominována. Zda bude Česko slavit hned dvojnásobně, bude jasné 9. února 2020 v Los Angeles, kdy se Oscary slavnostně předávají.