Už v srpnu se otevře bar, který láká na to, že vás dostane do hlavní role. Ne náhodou: nachází se proti Národnímu divadlu.
Forbína znamená v divadelním slovníku prostor před jevištěm. Proslavili ji Jan Werich a Jiří Voskovec, kteří forbínu využívali na krátká vystoupení reagující na aktuální dění ve chvílích, kdy se měnily kulisy na hlavní scéně.
Forbína je také název nového baru, který se otevře hned naproti Národnímu divadlu vedle Café Slavia v Paláci Lažanských. Provozovat ho bude Jozef Onderka, který už se nyní stará o další přilehlé podniky SmetanaQ, Klub FAMU, barový pop-up Éra a právě Café Slavia.
Forbína na provizorním webu tvrdí, že umožní návštěvníkům být v hlavní roli. Slibuje, že nabídne koktejly inspirované věhlasnými divadelními hrami a jejich prostřednictvím dostane hosty do děje.
Barmani Forbíny třeba prozrazují, že bude možné ochutnat koktejly nazvané například Labutí jezero, Kouzelný cirkus, Don Giovanni nebo Sluha dvou pánů. „Chceme, aby to bylo s Národním divadlem hodně propojené. Koneckonců jeho návštěvníci nemají moc možností na hlavní ulici, kam jít, tak se tohle spojení nabízí,“ říká Onderka.
Už u vstupu má na návštěvníky dýchnout divadelní atmosféra přes sametovou oponu, kterou se vchází do prostoru baru. „Budeme se snažit, aby se člověk cítil jako hlavní hvězda večera od první chvíle, kdy vstoupí,“ dodává.
V praxi to znamená kromě tematických drinků také maximální důraz na servis, špičkový tým a spoustu moderních technologií na výrobu drinků. „Myslím, že je zatím v Česku nikdo nepoužívá,“ láká Jozef Onderka.
A pochopitelně také jedinečný interiér, na kterém pracuje studio Olgoj Chorchoj a doplňují ho divadelní ilustrace od Michala Bačáka a designové kousky Jakuba Pollága.
Půjde o modernistický potemnělý prostor inspirovaný stylem art deco, bude rozdělený do čtyř lodí, má mít atypické lustry, pohodlná křesla s koženým povrchem a kamenný bar.
„Sázíme hodně na atmosféru, která by měla být podvečerní, noční. Chceme nóbl bar, kterých tady moc není, místo, kam jdete v obleku po divadle a dáte si míchaný drink na sofistikované dlouhé posezení,“ říká Michal Froněk ze studia Olgoj Chorchoj. „Toužíme mít náplň baru a estetiku na evropské úrovni.“
Rodina Onderkových převzala Café Slavia v roce 2021. „Tehdy bylo hodně zničené, byly tam vidět roky používání, poslední velká rekonstrukce proběhla v roce 1997,“ líčí Onderka. A tak začal prostor postupně zušlechťovat, přičemž místo nynější Forbíny vyžadovalo důkladné zásahy.
Oslovil proto Olgoj Chorchoj, které považuje za nejkvalitnější architektonické studio v Česku, a postupně začali spřádat plány na nový podnik. Shodli se, že chtějí používat nejkvalitnější materiály a zároveň zachovat tradici jak po estetické, tak intelektuální stránce.
Forbína zároveň pro Onderku a jeho tým představuje logické doplnění současného portfolia. Do Café Slavia chodí hosté zejména přes den na česká moderní jídla. „A k tomu jsme potřebovali vyplnit večery, na což se tenhle prostor nabízel,“ vysvětluje.
Ještě letos by přitom současné čtyři podniky měl doplnit obnovený Parnas, který má znovu fungovat jako finediningová restaurace.
To je ale zatím daleko: celý tým teď pracuje na tom, aby se znovu vrátila sláva pojmu forbína. Jak říká generální manažer a spoluautor konceptu Frederik Španer: „Rádi bychom, aby byl večer v našem baru pro hosty zážitkem, stejně jako je návštěva divadla.“