Čekání na vlak? Často nepříjemná záležitost. Ovšem nemusí to tak být pokaždé. V našem výběru nejkrásnějších nádraží najdete historické skvosty i moderní verze. Naskočte do vlaku a kochejte se honosnou architekturou nebo promyšleným designem. 

Patnáct let se konala soutěž o nejkrásnější česká nádraží, už druhým rokem ji ale nikdo nevyhlašuje. Podle Správy železnic soutěž ztratila smysl v důsledku změn posledních let. Stanice se stále více modernizují, automatizují a mohou ztrácet i své kouzlo, ale na straně druhé stále probíhají rekonstrukce chátrajících nádražních domků či nevzhledných budek, kde se i čekání stane opravdovým potěšením.


Čelákovice

Krásná rekonstrukce se podařila ve středočeských Čelákovicích. Tamní nádraží prošlo změnou podle návrhu Studia 519 (Egoé plus). Kromě rekonstrukce hlavní budovy se vylepšení dočkaly také přilehlé prostory. Bývalá nádražní restaurace se proměnila v bistro a cyklisté teď mohou svá kola zaparkovat v plně automatizované cyklověži. Design nástupiště pak pojali architekti jako stromořadí, kde kmeny stromů tvoří sloupy a zastřešení a koruny geometrické obrazce.


Kovářská

Před sedmi lety zachránil Štěpán Macháček chátrající nádraží v Krušných horách. Stanice Kovářská se rázem stala oblíbenou destinací místních i turistů. Majitel s rodinou sice žije v Egyptě, chtěli ale na místě občas přenocovat. Proto s pomocí architekta proměnili starý vlakový vůz v útulné a hodně stylové bydlení. A nejlepší na tom je, že je ve vagonu můžete přespat i vy. Pronajmout si jej lze na www.vagonynahorach.cz. 


Česká Lípa

Ani na severu Česka s opravami nezahálejí. Před pár lety tu zrekonstruovali železniční stanici v České Lípě. Přibyl podchod a nová odbavovací hala a celý prostor se sjednotil. Hlavním prvkem je zajímavá prolamovaná střecha z laminátových desek. 


Železná Ruda-Alžbětín

Toto nádraží bylo postaveno ještě za Rakouska-Uherska a pyšní se jednou zajímavostí: prostředkem staniční budovy prochází státní hranice. Proto je rozděleno na českou a německou část a každá nese název v jazyce dané země.


Čeladná

Podle návrhu ostravského Projektstudia bylo nedávno zrekonstruováno malé nádraží v malebné obci Čeladná. Cílem byl novodobý vzhled s tradiční atmosférou, což se podařilo na jedničku.


Poděbrady

Modré dlaždice, světle zelené topení, barevné sklomalby v oknech… Poděbradské nádraží vypadá jako vystřižené z filmu Wese Andersona. Funkcionalistická budova má navíc tvar lokomotivy a v hlavní hale nádherný ciferník a orientační nápisy na zdech. Nádraží je po kompletní rekonstrukci a najdete jej hned na kraji lázeňského parku, proto je nejlepší, když do Poděbrad přijedete právě vlakem. 


Hlavní nádraží Praha

Dříve Nádraží císaře Františka Josefa, poté Wilsonovo nádraží a dnes už prostě jen „hlavák“. Denně tu projede víc než sedmdesát tisíc cestujících. Málokdo z nich ale ví, že historická budova a hala nad kolejištěm jsou největší secesní památkou v Česku. Navíc v prosinci oslavilo nádraží 150 let od otevření. Až tudy budete projíždět, nezapomeňte si zajít na kávu do slavné Fantovy kavárny.