Před deseti lety odložila Hollywood na vedlejší kolej, aby se mohla starat o rodinu, kterou založila s Ryanem Goslingem. Nyní se tato padesátiletá herečka vrací na scénu jako podnikatelka v oblasti čisticích prostředků a vypráví, proč ji mytí nádobí činí šťastnou.

V pozadí hraje kubánská hudba, ve vzduchu se vznáší vůně verbeny a ve dřezu je naskládané špinavé nádobí – tak si Eva Mendes představuje večer snů. I po desetiletích hollywoodských premiér a oslnivých procházek po červeném koberci je kuchyně místem, kde cítí největší radost.

„Úklid pro mě a mou rodinu není jen uklízení. Je to emocionální propojení,“ říká Mendes o domácích pracích. „Když jsem objevila vědomou meditaci, bylo mi jasné, že tohle je moje parketa.“

Aby se dostala na toto blažené místo ve svém životě, kdy tráví většinu večerů prožíváním štěstí nad kuchyňským dřezem ve svém domě v jižní Kalifornii, kde žije s třiačtyřicetiletým hercem Ryanem Goslingem a jejich dvěma dcerami, musela roky tvrdě pracovat, což, jak říká, je gen, který získala po své matce, kubánské imigrantce.

Už jako malé holčičce jí matka vysvětlovala, že svoboda je, když si člověk sám vydělá peníze.

Šla jí příkladem: Eva viděla svoji matku pracovat v nejrůznějších zaměstnáních – od prodávání velikonočních košíků sousedům až po práci hospodyně a později bankovní úřednice. Nyní je život padesátileté herečky, která před deseti lety ukončila svou kariéru v Hollywoodu, také plný různých činností.

Od svého posledního filmu Ztracená řeka z roku 2014 se Mendes stala matkou, módní návrhářkou, autorkou knih pro děti a spolumajitelkou úspěšného startupu Skura Style, který vyrábí čisticí prostředky pro domácnost.

Po převzetí vlastnického podílu v roce 2022 pomohla Mendes společnosti Skura, kterou v roce 2017 založily Linda Sawyer a Alison Matz, rozšířit její marketingový záběr, a dokonce se pustila i do produktového designu.

Podle odhadů časopisu Forbes přinesl podnik v loňském roce tržby ve výši sedm milionů dolarů (přes 160 milionů korun) a v roce 2024 je na cestě k dvaceti milionům dolarů (přes 460 milionů korun).

„Začala jsem používat jejich produkty a zalíbily se mi, takže jsem se spojila se zakladatelkami a jejich příběh se mi také zamlouval,“ říká.

Stejně jako Mendes i Sawyer a Matz zanechaly prosperujících kariér – Sawyer byla dlouholetou generální ředitelkou společnosti Deutsch Advertising pro Severní Ameriku, zatímco Matz byla vydavatelkou časopisů Meredith a Condé Nast, včetně časopisu Brides – a začaly podnikat.

Mendes se ve své nové vlastnické roli začala zajímat o všechny aspekty společnosti. „Chci být u hovorů s investory, chci mluvit o nudných věcech, jako například o tom, jak vysoká musí být naše krabice, aby se vešla do určité police. Baví mě všechno,“ prohlašuje.


Mendes se narodila v Miami a v dětství se přestěhovala do Los Angeles. Když vyrůstala, neměla žádné herecké plány. O herecké branži začala uvažovat až po dvacítce, kdy její fotografii objevil hollywoodský agent a vzpomněla si na matčiny rady, že se má živit sama.

„Chtěla jsem jen vydělávat peníze a být finančně nezávislá,“ říká, „mým cílem bylo koupit dům matce, koupit dům sobě – a prostě ukládat peníze do banky.“

Začínala rolemi v hudebních videoklipech devadesátých let, včetně klipu Willa Smithe k písni Miami, a v roce 1998 debutovala ve filmu Kukuřičné děti.

V roce 2001 získala velkou příležitost: roli ve filmu Training Day s Denzelem Washingtonem a Ethanem Hawkem. „Bavilo mě studovat pozadí postavy a její role v každé scéně a rozebírat scénu,“ říká Mendes, „to všechno je pro mě stále vzrušující.“

Akademický přístup se vyplatil. Hrála pak v takových hitech jako Hitch, Rychle a zběsile 2 a ve filmu, který jí změnil život, Za borovicovým hájem, v němž si v roce 2012 zahrála s Goslingem. Navzdory úspěchu říká, že před kamerou nikdy nebyla ráda.

Když se jí tedy v roce 2014 narodila první dcera Esmeralda, pověsila Hollywood na hřebík a už se nikdy neohlédla zpět. „Stále jsem měla ambice. Jen se najednou zaměřily na něco jiného. Vše, na co jsem se zaměřila, byl můj domov. Odtud jsem čerpala svou radost,“ říká.

Mendes sice přerušila hereckou kariéru, ale nikdy nepřestala pracovat. V roce 2015 uvedla na trh dnes již zaniklou kosmetickou značku Circa Beauty. A v letech 2013 až 2020 spolupracovala se společností New York & Company na navrhování kolekcí zavinovacích šatů a kalhotových kostýmů.

„Byla to pro mě opravdu ideální práce, protože jsem mohla být kreativní a ráda se spojuji se ženami,“ říká.

Je jí jedno, že si lidé myslí, že svou filmovou kariéru obětovala kvůli Goslingovi. „Nepodléhám pomluvám,“ tvrdí. Od té doby, co na sebe vzala více povinností v domácnosti (žertuje, že dělat řidičku je její denní práce), byl její manžel nominován na dva Oscary, mimo jiné za ztvárnění Kena ve filmu Barbie 2023.

Rozhodnutí připojit se ke společnosti Skura Style přišlo přirozeně, když byla Mendes doma se svými dcerami. Antibakteriální houbičku Skrubby si zamilovala jako zákaznice – zaujal ji její mizející monogram. „Ten skutečně v průběhu používání mizí, a to během jednoho až dvou týdnů, jako vizuální ukazatel, kdy je čas ji vyhodit,“ vysvětluje Sawyer.

Mendes v roce 2021 oslovila spoluzakladatelky, aby zjistila, jaké by byly možnosti spolupráce. Všechny tři se poprvé setkaly přes aplikaci Zoom a okamžitě si padly do oka, říkají.

Mendes byla nadšená z týmu založeného ženami. „Největší výzvou pro mě byly role, kde jsem byla součástí velmi silného mužského obsazení. Jsem hodně holčičí a potřebuji kolem sebe ženskou energii,“ uvádí.

Forbes Life 2024
Vydání Forbesu Forbes Life 2024

Od roku 2022, kdy se stala spolumajitelkou, se díky jejímu zapojení značka objevuje v televizi a je o ni větší zájem v maloobchodě. „Je úžasnou partnerkou při jednáních, která vedeme s maloobchodníky,“ říká Sawyer. „Je vidět, že v roli majitelky této společnosti a této značky je ve svém živlu,“ dodává ještě Sawyer.

Je také nedílnou součástí procesu návrhu a vývoje produktů. Kolekce Skura Style x Eva Mendes, jejíž součástí je i její oblíbená houbička Skrubby, byla inspirována Kubou. Kolekce je k dostání ve více než 220 prodejnách Target po celé zemi a je prvním krokem značky k expanzi do velkých prodejen.

Podle spoluzakladatelek je to předzvěst začátku získávání zcela nového trhu. Mezitím společnost pokračuje ve výrobě hadříků z mikrovlákna a kuchyňských utěrek a Mendes pracuje i na nových výrobcích.

Mendes ví, že houbičky na nádobí nejsou zrovna sexy, ale právě o to jde. „Chtěla jsem být jejich tváří. Chtěla jsem zariskovat. Bylo v tom něco, co mě opravdu oslovilo.“