Leonardo DiCaprio byl na Oscara nominovaný už pětkrát. Pokaždé se o něm mluvilo jako o jasném favoritovi. Oscara ale nikdy nedostal. Vyjde to konečně tentokrát?
Je to už dlouhých třiadvacet let, kdy byl Leonardo DiCaprio na nejprestižnější filmovou cenu na světě nominován poprvé. Tehdy devatenáctiletý herec, působící ještě o hodně mladším dojmem, zazářil v roli mentálně retardovaného Arnieho v dramatu Co žere Gilberta Grapea. Oscarová nominace byla u málo známého herce překvapením. Ale oscarový triumf nepřišel. A nepřišel ani nikdy potom.
Od té doby jde nicméně tenhle rodák z Hollywoodu z role do role. Mnohé z něj udělaly ikonu, nejžádanější tvář své generace. A co víc, DiCaprio si umí vybírat scénáře. Většina jeho filmů je vysoce hodnocená nejen producenty sčítajícími zisky z kin, ale také odbornou kritikou. Tohle už dávno není jen Romeo a Jack Dawson z Titaniku. To ví každý, kdo si za posledních 20 let aspoň párkrát zašel do kina.
DiCaprio skutečně dokáže zahrát prakticky cokoli. Oscarovou nominaci mu vynesl Krvavý diamant, Vlk z Wall Street i velkorozpočtový dobový Letec. Rolí, které však kritika ocenila, byly desítky. Hrál v Celebritách Woodyho Allena, v jeho herecké filmografii jsou Gangy New Yorku, Skrytá identita, Prokletý ostrov, Nouzový východ, Nolanův Počátek i Labyrint lží.
Čtěte také: Proč je při Oscarech důležitý plnovous, brýle a velký nos
DiCaprio dokáže osobitým způsobem ztvárnit romantiky, klaďase i čistokrevné záporáky. Dokáže se převtělit v reálné osobnosti s takovým nasazením, že to bere dech. Nebojí se rolí šílenců ani agresorů, ale stejně dobře dokáže i ve 40 letech vyslat do publika okouzlující, bezprostřední mladistvý úsměv, který znaly jeho skalní fanynky už před 20 lety.
Rozdílnější scénáře a filmové hrdiny aby člověk pohledal. DiCaprio do každého z nich vkládá stejnou, takřka bezbřehou energii. Není nadsázkou, co tvrdí většina amerických filmových kritiků, v současnosti byste opravdu těžko hledali pracovitějšího a všestrannějšího herce s takovým charismatem a schopností přitáhnout diváka. O svých rolích přemýšlí, spolupracuje na scénářích, nebojí se riskovat. Kdysi o něm někdo řekl, že je největším hereckým talentem svojí generace. Mnozí s tímhle tvrzením souhlasí dodnes.
Není divu, že si u něj podávají dveře všichni přední hollywoodští režiséři od Martina Scorseseho (spolu natočili už šest filmů) a Stevena Spielberga (Chyť mě, když to dokážeš) přes Sama Mendese (Nouzový východ), Clinta Eastwooda (J. Edgar), Ridleyho Scotta (Labyrint lží) a Christophera Nolana (Počátek) až po Quentina Tarantina, jehož Nespoutaný Django DiCapriovi vynesl alespoň nominaci na Zlatý glóbus.
Čím to, že se Oscar DiCapriovi stále vyhýbá? Zní to neuvěřitelně, ale je to nejpravděpodobnější varianta: Leonardo DiCaprio měl prostě dosud smůlu. Loňskou nominaci za Vlka z Wall Street neproměnil, protože Matthew McConaughey v roli jezdce rodea umírajícího na AIDS v Dallas Buyers Club nejenže zhubl k nepoznání, ale především předvedl zřejmě svou životní roli. V roce 2007, kdy byl DiCaprio nominován za výkon v dramatu Krvavý diamant, mu Oscara „vyfoukl“ Forest Whitaker, který si Oscara za roli ve filmu Poslední skotský král odnesl jako první černošský herec po několika letech.
Z podobného důvodu zřejmě nevyšla už o pár let dříve soška za film Letec (Oscara si tehdy odnesl Jamie Foxx za biografii Ray). Oscary jsou zkrátka tak trochu i politika, o výsledcích rozhoduje víc než pět tisíc lidí, včetně předchozích vítězů, a ne vždy je každý v přízni. A takhle bychom ve zdůvodňování tohoto hollywoodského paradoxu mohli pokračovat.
Na sociálních sítích se takřka hned po oznámení letošních nominací rozjela hned v několika vlnách (i jazykových verzích) iniciativa, jejíž různé názvy lze shrnout pod společné prosebné zvolání „Už mu to proboha dejte“. K vidění jsou i veselé koláže, fantaskní komiksové ilustrace, jak to letos na Oscarech bude vypadat, jeden z invenčních tvůrců dokonce metodou retrospektivy vytvořil „Leonardův Oscarový sen“.
Vyjde to tedy tentokrát? Mohlo by. V thrilleru Revenant – Zmrtvýchvstání DiCaprio podává výkon na hranici hereckých (ovšem i diváckých) možností, nesmírně krutý, brutální a zároveň strhující film Mexičana Alejandra Gonzáleze Iňárritu je s 12 nominacemi jednoznačným favoritem letošních Oscarů. DiCaprio už si za roli v Revenantovi odnesl Zlatý glóbus, cenu Asociace hollywoodských novinářů akreditovaných v Hollywoodu, kteří dění na Oscarech často velmi dobře předvídají.
Příběh trappera, kterého jeho druhové nechali těžce zraněného v drsné divočině amerického středozápadu zemřít, on to ale odmítne vzdát a přes všechnu bolest se v krutých přírodních podmínkách doslova plazí za svou pomstou, je vizuálně naprosto úchvatný – režisér i kameraman Emmanuel Lubezki se na něm vyloženě vyřádili. Někteří recenzenti filmu vyčítají až přílišnou krutost a drastičnost a u DiCapria se jich několik shodlo na tom, že z hereckého hlediska dostal v minulosti už i lepší příležitosti.
Nicméně – větší favorit na Oscara letos není (byť konkurence je i tentokrát tvrdá), a i kdyby aspoň za svůj přínos na rozvoji a kvalitě americké kinematografie posledního čtvrtstoletí – DiCaprio by si tu svou oscarovou sošku už skutečně zasloužil. Co si o tom myslíte? A v jaké roli Leonardo DiCaprio nejvíc baví vás?
S přispěním Zuzany Krajíčkové