Znáte ten příběh o zakázané tenisce? V roce 1984 značka Nike vytvořila pro Michaela Jordana nové boty, jejichž nošení při zápasech mu NBA zakázala – neladily totiž s barvou dresu. Legenda praví, že než aby se v Nike nechali odradit, raději platili pokuty za opakované porušování zákazu. Ať už to bylo jakkoli, k novému modelu to přitáhlo velkou pozornost, poptávka výrazně přesáhla produkci a legenda byla na světě.

Právě tahle historka položila základy tomu, v čem se dnes protočí miliardy dolarů – sekundárnímu trhu s teniskami. Miliony lidí po celém světě dnes sneakers sbírají, přeprodávají a spekulují na růst jejich ceny. Na určitých modelech lze totiž vydělat mnohonásobně víc, než za kolik je obchody do oběhu pouštějí.

„Za dramatickým vzestupem odvětví stojí internet, a zejména Facebook, kde se v hojném počtu začaly formovat teniskové zájmové skupiny,“ říká zakladatel Footshopu Peter Hajduček, který sám vlastní okolo stovky párů.

Hlavní silou, která trh s botami za tisíce (i eur) pohání, jsou ti největší nadšenci, kterým se žargonem oboru říká sneakerheads. Jedním z nich je Peter Kovo Kováč, který se ve Footshopu stará o management produktů. „Pro mě osobně jsou tenisky něco jako nositelný kus umění. V rámci těch investičních kousků má každý pár svůj příběh a unikátní materiálové i barevné schéma, což může vyústit ve zvýšenou poptávku a růst hodnoty,“ vysvětluje Kováč.

Footshopový tandem pro Forbes.cz vybral šest aktuálních párů, na nichž je (investiční) teniskový hype nejlépe vidět.

Jordan 1 Retro High Off-White Chicago

Unikátní bota zpracovaná designérem jménem Virgil Abloh (Off White, LV), která byla první vlaštovkou spolupráce obou značek. Pár, který kopíruje tradiční barvy chicagského basketbalového týmu, se na podzim roku 2017 začal prodávat za 190 dolarů. Dnes se cena na sekundárním trhu pohybuje mezi třemi a pěti tisíci dolarů.
 
Nike MAG Back To the Future

Replika boty, která se objevila ve filmu Back to the Future, má samozavazovací systém. První release byl v roce 2011, druhý o pět let později a v obou případech se do oběhu dostalo velmi limitované množství párů, což se odrazilo na masivním zájmu. Naposledy se model z roku 2016 prodal na burze StockX za 24 tisíc dolarů.

KangaROOS x Footshop Ultimate 3 The City of a Hundred Spires

Tyto semišové boty představují pro tuzemský teniskový svět takový malý milník – jde totiž o vůbec první kolaboraci českého či slovenského sneaker obchodu s mezinárodní značkou. Samotné tenisky jsou inspirované „stověžatou“ Prahou a ručně vyrobené v německé továrně KangaROOS. Vyjdou na něco málo přes pět tisíc korun.
 
Adidas Yeezy Boost 350 V2 Trfrm

Spolupráce amerického umělece Kanyeho Westa a ikonické sportovní značky dala vzniknout asi nejžádanějším teniskám současnosti. Za modely Yeezy jsou fanoušci i překupníci ochotni utrácet desítky tisíc korun a sehnat je za vstupní retailovou cenu je skoro nemožné. Footshop jejich prodej organizuje formou losování a právě o koupi modelu Trfrm se bude ještě možné ucházet.

 Adidas Consortium ZX 10,000 C

Adidas Consortium je síť několika obchodů, které mají přístup k nejunikátnějším řadám modelů Adidas. Tyto tenisky jsou buď úplně nové exkluzivní modely, anebo ty klasické ve spolupráci s umělci, obchody, módními domy a jinými značkami. A tento release je aktuálně ze série Adidas Consortium poslední a dostupný na Footshopu.

Converse x Comme des Garçons Play Chuck Taylor All Star ’70 High

Converse je nestárnoucí klasika a znovuobjevená japonská značka Comme des Garçons se stávám čím dal tím relevantnější (nyní udělala kabelku i s Gucci). Spojení dvou populárních brandů se těší velké oblibě a na rozdíl od výše zmíněných bývají tyto produkty dobře dostupné.