Hranice jsou sice po několika měsících víceméně otevřené, přesto část Čechů letos stráví dovolenou v České republice. Slaná voda až k obzoru tady chybí, ale zato si můžete vybrat z celé řady přehrad, rybníků a přírodních koupališť s písčitými plážemi, kde si na moře ani nevzpomenete.

Jezero Lhota

První tip vás zavede jen kousek za Prahu, necelých 20 kilometrů za hlavním městem najdete jezero Lhota. Bývalá pískovna se proměnila v přírodní koupaliště o rozloze 25 hektarů dokola obehnané písčitou pláží a s čistou vodou, navíc pláže obrůstá les.   

Na místo se pohodlně dostanete autem, u areálu je prostorné parkoviště. Jen pozor, východní část pláže je určena nudistům.

Lom Jimlíkov u Karlových Varů

Všichni, kdo plánujete víkend v lázních, zbystřete. Jen kousek od slavných kolonád je lom Jimlíkov s velkými písečnými dunami. A co víc – můžete si dát lázeň v bílém kaolinu.

Jasně, není to úplně oficiální zázemí s občanskou vybaveností, hezčí místo na koupání a opalování ale v kraji nenajdete. A ta žlutá duna stojí rozhodně za fotku.

Veselské pískovny

Těchhle pět oddělených jezer vzniklo po těžbě štěrkopísku v letech 1952 až 1986 a rozkládají se na ploše 240 hektarů. Takže vlastní místo pod sluncem si tu určitě najdete.

Jezera se nacházejí v lesích Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko. A jestli se zrovna nebudete chtít stranit, můžete si zahrát i plážový volejbal nebo si zajít pro občerstvení. Asi nejhezčí možnost je vydat se na naučnou stezku kolem Veselské pískovny, kde se také můžete osvěžit planě rostoucími jablky, malinami nebo ostružinami.

Koupaliště Lhotka, Praha

Dnešní přírodní koupaliště ještě před pár lety bojovalo o přežití. Od 80. let chátralo, pak přišel developer a chtěl na jeho místě postavit nové byty. Místní obyvatelé ale začali bojovat a před čtyřmi lety se podařilo městské části Praha 4 zchátralý areál odkoupit zpět a citlivě jej zrekonstruovat do dnešní podoby.

V biotopu Lhotka se můžete vykoupat v koupacím jezeře o rozloze 5570 metrů čtverečních ve tvaru nepravidelného oválu lemovaného písčitou pláží. V příštích letech mají přibývat i další atrakce: dětské hřiště, lezecká stěna, lanové centrum.

Horní Planá, Lipno

Přehrada Lipno nabízí pláží celou řadu, ale žebříček těch nejpopulárnějších jednoznačně vede ta v Horní Plané. Pláž je dostatečně široká, písek na ní je hezky jemný a do vody se dostanete pohodlně pozvolna.  

Obce v okolí Lipna se snaží nabízet aktivní dovolené a Horní Planá není výjimkou. V areálu si tak můžete půjčit šlapadlo nebo zahrát minigolf, v okolí je plno turistických tras a cyklostezek a ve městě bývá v létě letní kino.

Kamencové jezero 

Při cestě na severozápad Čech se nezapomeňte stavit u Chomutova u jediného kamencového jezera na světě. Najdete tam několik pláží s jemným pískem, stejně jako další místa na koupání, kde už ale budete muset počítat s trávou. Tak jako u většiny vodních nádrží i tady je u jezera kemp, kde najdete sprchy nebo občerstvení, ale především skvělou vybavenost pro děti.

Kromě toho se tam můžete postavit na vodní lyže, najdete tam nejdelší okruh pro vodní lyže v republice, voda z bývalého lomu kamence a síry má pozitivní zdravotní účinky.

Koupaliště a sluneční lázně Dachova

Tohle stylové přírodní koupaliště s dřevěnými kabinkami, které bylo oficiálně otevřeno v roce 1925, má dno vysekané do pískovce, a proto jeho břehy tvoří světlý drobný písek.

Koupaliště napájí lesní pramen a voda je krásně čistá a i v letních parnech osvěží. Zábava? Kromě obligátního skokánku nebo volejbalu si můžete zahrát třeba pétanque.