Traduje se, že číšníci poznávali dobrého hosta podle hodinek a bot. Traduje se také, že hodinky představují dobrou investici. A traduje se rovněž, že kvalitní hodinky jsou ty švýcarské.
Hodinkám jsem se věnoval téměř deset let, kdy naše společnost otevřela a provozovala několik obchodů v Praze v Pařížské ulici a v Budapešti. Z tohoto byznysu jsem už sice vyskočil, ale hodinky mne stále zajímají a před trpělivými mistry hodináři smekám.
Jaké hodinky si tedy koupit?
Když k nim nemáte vztah, nekupujte si žádné. Lidé vás budou muset víc posuzovat podle vaší skutečné osobnosti než podle věcí a značek, kterými jste obklopeni. Já mám hodinky rád, možná více z jejich obrácené, vnitřní strany. Obdivuju nádherně zpracovaný strojek.
Strojek hodinek Audemars Piguet.
Hodinky by měly odrážet vás, proto se podívejte na celý sortiment, který daná značka produkuje, a posuďte, zda na vás dělá dobrý dojem. Stále rád nosím hodinky TAG Heuer, neboť mne baví auta, film Le Mans a Ayrton Senna. Nejsem pilot, kosmonaut ani potápěč, a možná proto jsem se nikdy nezhlédl v hodinkách Breitling či Omega. Navíc prvně jmenované pro mne často postrádaly určitou vytříbenost, decentnost.
Tag Heuer Monaco.
Sice mám hodinky Hublot, avšak značka dle mého soudu přepískla svůj přístup k četným limitovaným edicím, které tímto devalvovala. Rád nosím hodinky Girard-Perregaux a Zenith, protože nemají masově používaný strojek ETA, ale strojek neboli kalibr vlastní výroby a ocení je spíše znalec. Mou mysl tak nechávají svobodnou, což je důležité. Radost jsem si nedávno udělal jednoduchými hodinkami Audemars Piguet, které jsou má srdeční značka. Čistý číselník bez chronografu, design Geraldem Gentou z roku 1972, jednoduchost, cennost.
Audemars Piguet Royal Oak.
Když hodinky, tak Rolex?
Rolex je značka, kterou nemusíte milovat, ale musíte ji respektovat. Dlouho jsem si nedovedl představit, že bych si hodinky Rolex pořídil. Hodinky nemívají žádnou komplikaci, velkého data docilují například pouze zvětšovacím sklíčkem a na svůj strojek obvykle nejsou hrdi natolik, že by jej ze spodní strany odkryli. Přesto jsou velmi přesné, neskutečně spolehlivé, a ač většina z modelů není obzvláště hodnotná z pohledu sběratelského, mají vysokou morální hodnotu. Málokdo totiž pozná, jestli jste si hodinky koupil včera nebo před pár lety.
Rolex Cosmograph Daytona.
Je nejprestižnější značkou hodinek Patek Philippe?
Mezi takzvané haute horlogerie švýcarské značky se řadí více výrobců, jako například Audemars Piguet, Vacheron Constantin, Jaeger-LeCoultre. Patek má nicméně velmi silnou auru jemnosti, preciznosti a hodnoty. V branži se sice vždy šuškalo, že rostoucí sběratelská hodnota hodinek byla způsobena tím, že Patek Philippe si hodinky sám skupoval v aukcích zpět, to ale nic nemění na rekordních cenách, za které se některé hodinky Patek Philippe prodávají. Sloganem značky je, že hodinky nikdy nevlastníte, ale pouze se o ně staráte pro další generaci. Hrdostí mne vždy naplňovalo, že jsem si hodinky koupil sám a nedostal je od táty, ale téma je nepochybně velmi působivé.
Jaké hodinky by měla mít žena?
Hodinářské firmy by ženám nejraději prodávaly hodinky s automatickým strojkem, avšak pro mnoho žen je to nepraktické. Hodinky nejsou jediný šperk ženy, jako je tomu u mužů, pomineme-li ženy samotné, a proto je ženy rády střídají. Žena pravděpodobně nebude hodinky odkládat do natahovače (watch-winder), ale zřejmě někam ke šperkům. Proto ocení nejvíce ty na baterku neboli kvartzové.
Čtěte také: Máte slabost pro drahé hodinky? 10 modelů, které by stály za hřích
Diamanty hodinky často velmi zjemní, ale jejich investiční hodnotu bych určitě nepřeceňoval. Muži často preferují typické hodinářské značky, zatímco ženy rády volí značky známé šperky či doplňky jako Chopard, Bvlgari, Cartier, Dior či třeba populární Michael Kors.
Co jsou hodinkové komplikace?
Slovo zní paradoxně „složitě“, přesto po komplikacích v hodinkách mnoho lidí touží. Komplikace v zásadě znamená um mistrů hodinářů sestrojit více než jen stroj ukazující hodiny a minuty. Oslavovaný je tzv. tourbillon patentovaný roku 1801 hodinářem Breguetem, díky kterému jsou hodinky přesnější, jelikož jejich strojek tolik neovlivňuje zemská gravitace.
Breguet Classique Tourbillon.
Další z komplikací je tzv. minutová repetice, kdy hodinky umí přesný čas „odbít“ zvonkohrou. Jsem člověk praktický a tyto dvě vychytávky pro mne nemají větší význam. Naopak obdivuji věčný kalendář a tzv. velké datum. Hodinky s věčným kalendářem musíte pouze udržovat v chodu a pak vám bezpečně ukážou, zda je přestupný rok, jaký rok, měsíc či den je, případně v jaké fázi měsíce se nacházíme. Pěkné je i tzv. velké datum, kdy někteří výrobci jako A. Lange & Söhne umně zobrazují velkými čísly datum i na relativně malém číselníku. Toho docilují často dvěma číselníky, kdy jeden je vyhrazen jednotkovým číslům a druhý desítkovým.
Lange & Söhne Tourbillon.
A jak vnímám trend inteligentních hodinek, tzv. smartwatches?
Jsem aktivní sportovec, takže několikrát týdně dle ročního období plavu, lyžuji, vesluji nebo jezdím na kole. Nepotřebuji tedy, aby na mne hodinky pípaly, že se mám pohnout. To mi přijde absurdní. Na hodinkách ani nepotřebuji odpovídat na e-maily či esemesky. Navíc další elektromagnetické pole bezprostředně na mém těle nevítám, ale „digitální“ hodinky nezavrhuji. Pro mnoho lidí jsou cool, sexy, inovativní, hipsterské, trendy. Z tohoto pohledu je to dobře. Člověk by hlavně neměl být svázán konvencemi, že by měl něco mít, neboť se to očekává.
Někomu stačí na zdi plakát, někdo potřebuje originál obrazu. Někdo preferuje hodinky elektronické, jiný naopak rád uvádí hodinky do chodu pohybem vlastním. Někoho trápí vteřinová přesnost, jinými lidem by stačily hodinky jen s hodinovou ručkou. Tak či onak, kupte si hodinky blízké vašemu srdci, aby dělaly radost hlavně vám.
A když se budou líbit i okolí, je to bonus, ale neřiďte se tím. Zákazníci, kteří byli zcela nad věcí, nosili často hodinky schované pod rukávem.