Protože se ukázalo, že když příliš lpíte na přesné částce, jste lidem méně sympatičtí, než když částku zaokrouhlíte. A to i když ji zaokrouhlíte dolů.
Vezměte si následující příklad: Jste na večeři se dvěma dalšími kamarády a máte dopředu domluveno, že si účet rozdělíte rovnoměrně. Ti dva, kteří neplatili, na konci večera dluží 408 korun. Vy pošlete přesnou částku, kdežto váš spoludlužník pošle tomu, kdo účet vzal na sebe, jen 400 korun. Kdo z toho vyjde hůře?
Je to smutné, ale výzkumníci Tami Kim, Ting Zhang a Michael Norton zjistili, že skrz prsty se pravděpodobně bude nahlížet na vás. A to i přesto, že jste na rozdíl od spoludlužníka zaplatili přesně to, co jste měli.
Čím si to výzkumníci vysvětlují? Jakmile vracíte přesnou částku, může to v druhých vyvolat pocit, že si vedete podrobné záznamy o tom, kolik jim dlužíte. V obchodě se nemůžeme rozhodnout, že místo 323 korun zaplatíme jen 320 korun.
Pokud ale stejnou logiku aplikujete i na své přátele nebo rodinu, dáváte jim najevo, že se k nim chováte stejně, jako byste byli v bance nebo v obchodě.
„Pak to vypadá, že k nim přistupujete jako k někomu, s kým máte nevyřízené účty, a ne jako k těm, kteří jsou vám blízcí,“ vysvětluje jeden z vedoucích výzkumu Michael Norton.
Co si ze zjištění odnést? Příště, až budete někomu dlužit, nevracejte přesně a zaokrouhlujte (nejlépe nahoru). Pokud se ocitnete na druhé straně, nelpěte na tom, aby vám na účet dorazila přesná částka.
Vždyť jde o koruny.