Šachy za milion a půl dolarů, proč ne? Americká firma Rau Antiques specializující se na prodej luxusních a starožitných předmětů teď zrovna jedny takové nabízí. Tedy přesněji – ten, kdo by o soupravu projevil zájem, si musí připravit 1,65 milionu dolarů a vydat se pro ni osobně do New Orleans.

Tyhle šachy jsou totiž opravdu exkluzivní sběratelský kousek a riskovat rozbití v průběhu převozu zásilkovou službou se proto úplně nedoporučuje.

figury

Jedná se o kolekci Bitvy u Issu, která vzdává hold slavnému střetnutí Alexandra Velikého a perské armády (respektive jeho prvnímu boji s perským velkokrálem Dareiem III.), roku 333 před Kristem.

Podle Billa Raua, majitele a generálního ředitele Rau Antiques, je tento alexandrínský šachový servis „…výjimečným uměleckým dílem, které nenajdete nikde jinde na světě.“

A jak se asi dá očekávat, i materiál, z něhož je vyroben, je mimořádný. Figurky obsahují mimo jiné 4 kilogramy 14karátového zlata, 2,3 kilogramu 24karátového zlata, 5 kilogramů čistého stříbra, 320 gramů barvených granátů a mnoho dalších vzácných kovů, jako malachit nebo rhodonit.

kral

Každá šachová figura má samozřejmě unikátní podobu a provedení, třeba Dareios a Alexandr (král) nebo řecká bohyně vítězství a moudrosti Athéna (královna). Precizní a rozmanité jsou i „řadové“ figurky (pěšci, jezdci) na obou stranách.

V Rau Antiques tvrdí, že nechali provést výzkum zaměřený na vzhled oblečení a zbroje v době Bitvy u Issu, aby byla jejich šachovnice dokonale realistická. Boky hrací desky jsou navíc ozdobeny jednotlivými výjevy ze skutečné bitvy, zachycenými v písemných památkách.

Celá sada (63 cm šířka, 64 cm hloubka a 25 cm výška) je vyrobena ručně, týmem zlatnických mistrů, kteří prací na výsledku strávili víc než 14 tisíc hodin, tedy téměř dva roky.

stul

Kusy jako tenhle jsou sice často krásné na pohled, ale o to méně praktické a ke svému původnímu účelu je lze použít jen zřídka. I v tomhle je ale Bitva u Issu jedinečná.

„Sada je k prodeji s ručně vyřezávanými mahagonovým hracím stolem a dvěma židlemi s hedvábným čalouněním. Nechceme, aby lahodila jenom oku. Jak je známo, šachy jsou hrou králů, a proto by měla tato souprava poskytnout svému kupci královský zážitek ze hry,“ vysvětluje Rau.