Šéfka úspěšného Restaurant Weeku Anna Grosmanová se zdaleka nepohybuje jen ve špičkových restauracích. Matka dvou dětí, inženýrka kvality produkce potravin a členka aktivistického hnutí Slow Food skrze svůj blog Foodpioneer také zprostředkovává svět prvovýroby a farmářů. Takže ji můžete stejně dobře potkat v lodičkách jako v holinách a na finediningové večeři jako na dětském hřišti. Co taková žena potom vaří doma?
Anna je nejvíce vidět jako hlava festivalu Restaurant Week, který gastro nadšencům přináší zážitek z těch nejlepších restaurací, a to za poměrně dostupnou cenu (tříchodové menu v relaci 490 nebo 790 Kč + rezervační poplatek 24 Kč).
Foto poskytla Anna Grosmanová
Anna Grosmanová
V Česku se akce rozrostla na dva termíny ročně a letošní jarní ročník (19. března až 13. dubna) už čítá přes osmdesát restaurací, a to nejen v Praze, ale i Brně, Plzni a Ostravě.
Anna se svým týmem restaurace pečlivě vybírá, obchází a ochutnává, ale vzhledem k tomu, že s festivalem začala v šestém měsíci druhého těhotenství, fine dining samozřejmě kombinuje s „obyčejným“ vařením doma.
Litry vývaru & vědec v kuchyni
Jelikož má Aniččina gastro kariéra kořeny v hnutí Slow Food, stále se snaží vzdělávat společnost o skutečném původu našich potravin a úzce spolupracuje s malými farmáři a dalšími prvoproducenty, i její vlastní vaření je velice lokální a sezonní. Také studium kvality potravin nutně vede k zájmu o původ a kvalitu jídla.
Navzdory očekávání ale Anna není dogmatickou zastánkyní biopotravin či výrobků jedině od malých farmářů. Kvality lze podle ní dosáhnout i ve větší (a ekonomicky udržitelnější) produkci.
Co naopak trochu překvapivé je, v domácnosti ženy, jejíž život, práce i zábava je jídlo, nejčastěji vaří její muž, profesí vědec. V péči o děti i domácnost se totiž skvěle zastanou.
Foto Anna Grosmanová
Foto Anna Grosmanová
Základem veškerého jejich vaření je vývar. Ten mají neustále navařený, a postupně z něj připravují polévky, omáčky a další jídla. Takže jeden den je například polévka s knedlíčky, další rajská omáčka a poté krém z pečené zeleniny. Děti milují i kuřecí vývar jen tak do hrnečku.
S ohledem na ně také manželé upravili své oblíbence ze světové kuchyně, kterým zkrátka ubrali na koření, česneku a pálivosti: vaří si vyladěné pho, butter chicken i českou klasiku jako koprovku. Cenu rodičů roku si od svých dětí odnášejí za pořízení pizza pece, která u nich jede pořád bez ohledu na počasí. Recept na domácí pizzu, která je mnohdy lepší než z lecjaké pizzerie, najdete tady. A nebojte se, výbornou upečete i bez pece.
Foto Anna Grosmanová
Foto Anna Grosmanová
Efektivně & svižně
Rodinným hitem je slepice na paprice, kterou můžete vylepšit třeba rozmixovanými naloženými paprikami. Omáčka je ze silného slepičího vývaru, ze kterého můžete mít rovnou i výživnou slepičí polévku.
V rámci bezodpadového a rychlého vaření mají často také smaženou rýži, do které zděláte veškerou unavenou zeleninu (v základu ovšem stačí i jen cibule a mrkev), vejce i zásoby z mrazáku (krevety, hrášek). Děti ji milují.
Kategorií sama pro sebe jsou u snad každého vytíženého člověka rychlé recepty. Teď v zimě jsou u Anny Grosmanové hodně v oblibě těstoviny, které i s omáčkou uvaříte za 10 minut, tedy v čase pravděpodobně kratším, než by vám zabralo objednat si rozvoz. Čím lepší suroviny použijete, tím chutnější bude výsledek, bez ohledu na krátkou dobu přípravy.
Foto Eva Malúšová
Foto Eva Malúšová
Rychlé těstoviny se salsicciou
Na 2 až 3 porce potřebujete:
- 250 g krátkých těstovin (casarecce, rigatoni)
- 1 lžíce olivového oleje
- 1 šalotka nebo malá cibule
- 250 až 300 g klobásy salsiccia (vepřová či telecí)
- 60 g smetanového sýru (Philadelphia) nebo 80 ml smetany ke šlehání
- Sůl & pepř
Foto Eva Malúšová
Foto Eva Malúšová
Postup
- Těstoviny uvařte v dost osolené vodě na skus.
- Mezitím ve větší pánvi s trochou oleje nechte zesklovatět najemno nakrájenou šalotku. Do pánve vymačkejte salsicciu a za častého míchání kousky orestujte dozlatova. Vmíchejte sýr nebo smetanu a osolte a opepřete čerstvě mletým pepřem.
- Do pánve přidejte scezené nudle, podle potřeby zřeďte trochou vody z jejich vaření, a podávejte.
Tip: Jídlo osvěžte trochou hladkolisté petržele nebo bazalky, pro pikantnější chuť v základu orestujte také chilli a česnek nebo omáčku dolaďte sušenými rajčaty, špenátem, citronovou kůrou či prachem ze sušených hříbků. Šalotku můžete také zalít deci bílého vína, nechat ho odpařit a až poté vmíchat sýr či smetanu.
Heslo jarního Restaurant Weeku je „Buď foodie!“ a tak, jak Anna jakožto Foodpioneer zprostředkovává setkání s farmáři přímo z pole, tak jako šéfka food festivalu ukazuje, že špičkové restaurace nemusejí být jen devizou posh foodies. Život je bohatý!
Foto Eva Malúšová
Foto Eva Malúšová