Druhý ročník konference o urbanismu, architektuře a designu pod názvem Pulse festival se uskuteční 2. až 3. října v prostorech UMPRUM v Mikulandské ulici. Přednášet zde bude japonský architekt Kengo Kuma, britský teoretik designu a architektury Deyan Sudjic nebo Antoine Roset, CEO Ligne Roset.

Kengo Kuma je legendou světové architektury, který rodné Japonsko opouští jen nerad. Tentokrát ale udělal výjimku a už za pár dnů přiletí do Prahy.

Tvůrce, který propaguje kombinaci tradičních japonských principů se soudobými zásadami udržitelnosti, například vytvořil vítězný návrh na Mehrin: muzeum, které má připomínat historii Židů na Moravě. Pracoval také pro Lasvit.

Mehrin, Moravské židovské muzeum, vizualizace
info Vizualizace Michail Kafasis / Kengo Kuma and Associates

Téma udržitelnosti se prolíná celým festivalem, které nese název „Sustainability: What’s the Price Tag?“ a budou o něm diskutovat odborníci z nejrůznějších částí světa.

Zakladatel Miloš Štěpař usiluje o to, aby konference byla dlouhodobou záležitostí, která bude „mapovat a propojovat region střední Evropy napříč urbanismem a interiérovým i produktovým designem“.

Je to ale jediná Štěpařova motivace? „Pozorujeme snad větší četnost přeshraničních výjezdů za levnými nákupy, s kulturní výměnou je to ale o poznání horší. Potřeba s tím něco udělat, potřeba propichování bublin –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ to byly jedny z hlavních motivů, proč vznikla iniciativa Pulse. To, že propojování a otevřenost novým impulzům dává vždycky smysl, platí v byznysu obecně a v kreativních oborech dvojnásob,“ vysvětluje.

Zároveň je přesvědčen, že pro osobnosti typu architekta Daniela Libeskinda, který vystupoval na prvním ročníku Pulse konference loni v červnu, může lákat, že se setkají developeři, architekti, urbanisté a zástupci municipalit z pěti zemí střední Evropy.

„Celý region má přes sedmdesát milionů obyvatel a v globálním měřítku větší relevanci, než si možná vůbec uvědomujeme,“ uzavírá Miloš Štěpař.

Vstupenky stojí od čtyř tisíc korun za jeden den.