Pokud jde o víno ve spojení s během a sportovní dietou obecně, není to ten nejlepší nápad. I sám autor těchto řádků si je vědom, že kdyby víno výrazně omezil, nejspíše by si zlepšil pár osobních rekordů. Víno, a alkohol jako takový, prostě s během nejde příliš dohromady.
Čtěte také: Ultimátní návod pro milovníky vína. Kolik typů sklenek potřebujete a na co?
Tedy až na několik čestných výjimek, kterými jsou s vínem spojené závody. Různých délek a obtížností, spíše vytrvalostních kategorií, ale obvykle s něčím společným – trasou vedoucí zásadními vinařskými obcemi, vinicemi, a někdy dokonce přímo vinařstvími a sklepy!
Níže najdete krátký přehled těch nejzajímavějších vinných závodů světa včetně několika tipů, kde podobné akce absolvovat v Česku.
V USA je pro milovníky vína připravená rovnou celá Wine Country Half Marathon Series, při které se proběhnete z údolí Napa do Sonomy, ve vinicích Oregonu či v oblasti Santa Barbara a údolí Santa Ynez.
Milovníci francouzských vín mají možností také víc než dost. Ti, kteří preferují Burgundsko, mohou ještě letos začít na Marathon International du Beaujolais, který startuje ve Fleurie, a pokračovat kupříkladu štafetovým Marathon relais des Hautes Côtes de Nuits.
Marathon International du Beaujolais
Příznivci Alsaska mají k dispozici Marathon du Vignoble d’Alsace. V Bordeaux se běží závodů mnoho, a to včetně (půl)maratonů, popularitu si získal noční Marathon de Bordeaux Métropole, pravda, městský běh, ale v místech, kde se psala vinařská historie.
Ovšem určitě nejslavnějším bordeauxským závodem, a jedním z nejšílenějších běžeckých počinů vůbec (když pomineme skyrunning a různé ultra distance), je každoroční Le Marathon du Médoc. V srdci oblasti a mezi nejslavnějšími vinicemi a châteaux běží na 10 tisíc nadšenců, mnoho z nich v kostýmech od marvelovských superhrdinů, postaviček od Disneyho až po sklenici Nutelly, vzdálenost 42,195 kilometru.
Le Marathon du Médoc
Po cestě je připraveno přes 20 občerstvovacích stanic, ovšem nečekejte jen obvyklou vodu či iontový nápoj a banány. Najíst se můžete croissantů, čokolády, tradičních bordeauxských canelés, připraveny jsou zvěřinové paštiky, steaky, čerstvé ústřice, sýry či zmrzlina.
A k tomu samozřejmě červená a bílá vína, včetně kousků jako Château Pichon Longueville Comtesse de Lalande, Château Grand-Puy-Lacoste či Château Montrose. Zastavit na sklenku se můžete i v Château Mouton Rothschild (pravda, zde ne s jejich nejslavnějším vínem, přece jen sedmička nejnovějšího ročníku je v předprodeji nabízena za 13 tisíc korun).
Odolat lákadlům není snadné, a nelze tedy počítat s osobními rekordy. Po pár sklenkách Grand Cru Classé vín doplněných francouzskou kuchyní je ovšem úspěchem vůbec doběhnout…
Z bližších destinací se maratonská distance i kratší trasy běží v oblíbené rakouské oblasti Wachau, International WACHAUmarathon startuje v Emmersdorfu a skrze Spitz, Weißenkirchen a Dürnstein pokračuje až do Kremže. Celou cestu prakticky po rovině, s Dunajem po pravé a legendárními vinicemi s veltlínem a ryzlinkem po levé straně.
International WACHAUmarathon
To u sousedů v Německu je v nabídce zvlněný Marathon Deutsche Weinstraße ve vinařské oblasti Pfalz, startuje a končí v Bockenheimu a otočka maratonské distance je v Bad Dürkheim. Německými vinicemi vás provede také Heilbronner Trollinger-Marathon, tentokrát jsme ve Württembersku a v místech oproti předchozímu závodu výrazně věnovaných červenému vínu.
I Itálie má vinařských běhů více než dost. Z Castelnuovo Beradenga si zase můžete zaběhnout vyčerpávající kolečko na Ecomaratona del Chianti, oproti rovince ve Wachau zde nastoupáte okolo 900 metrů. Mezi vinicemi si lze střihnout i Treviso Marathon a po závodě se osvěžit hromadou místního prosecca.
Ovšem nejvíce vás prověří nádherný severoitalský Valtellina Wine Trail. Maratonská vzdálenost se stoupáním 1731 metrů a klesáním 1855 metrů vede skrze celé alpské údolí věnované jednomu z nejúžasnějších projevů odrůdy Nebbiolo, skrze strmé zterasované vinice jako Sassella, Grumello či Inferno, a protáhne vás i vinařskými provozy.
Valtellina Wine Trail
Pokud se necítíte na celou vzdálenost, můžete zkusit jen půlmaraton nebo „odpočinkovou“ trasu 12,4 kilometru s převýšením 551 metrů. A jestli preferujete ještě kratší trati, můžete zkusit pouhý kilometr na Valtellina Vertical Tube.
Samozřejmě je v tom háček, během této krátké vzdálenosti vystoupáte 500 metrů a zdoláte 2700 schodů. Pro zajímavost, současný traťový rekord má hodnotu 14 minut a 2 vteřiny. Samotná trať není, ani přes přilehlé vinice, vizuálně žádná hitparáda a na kochání stejně není sil, ale po jejím zdolání se vám otevře krásný výhled na údolí.
I u nás v Česku máme hned několik závodů spojených s vínem. Tradiční Pardubický vinařský půlmaraton je spíše klasickým městským během, byť s cenami v podobě vína, ale Mělnický vinařský běh Bettina Lobkowicz na 10 kilometrů již nabídne výhledy na mělnický zámek a vinice této zásadní vinařské obce Čech.
Krumvířský vinařský běh má délku „jen“ 6,6 kilometru, ale vede přímo uličkami kolem sklepů a na Sklenářův kopec do vinohradů. Vítěz a vítězka získají coby cenu tolik vína, kolik sami váží!
Pokud je na vás tato vzdálenost málo, pak Vinařský maraton vás opět zavede do velkopavlovické podoblasti Moravy, ale prověří kvalitu tréninku na tradiční vytrvalecké distanci (byť součástí je i odpočinková Vinařská míle) skrze vinice mezi obcemi Velké Bílovice a Čejkovice, pokud budete mít dost sil, můžete se kochat i slavnými sklepy obce Vrbice. Tento závod lze stihnout ještě letos na konci října.