Zajímá vás světová výstava Expo 2020? Na její návštěvu máte v době vydání tohoto článku ještě 157 dní – končí s posledním březnem 2022. Pokud vyrazíte, začít můžete třeba prohlídkou pěti nejzajímavějších pavilonů podle Forbesu.

Jak se v Dubai Exhibition Centre vyznat? Bez mapky to nepůjde. Areál je strukturovaný do pěti kategorií zaměřených na témata související s udržitelností, mobilitou a příležitostmi. Součástí je také odpočinková zóna – parky Al Forsan a Jubilee Park s vyhlídkovou věží, nabízející 360stupňový výhled na celé Expo.

Kam tedy podle nás vyrazit nejdříve?

Spojené arabské emiráty (Al Forsan)

Velkolepý pavilon připomíná letícího sokola a Dubajčanům ho navrhl jeden z nejvýraznějších architektů současnosti Santiago Calatrava.

Architekt je známý svými extravagantními stavbami, které najdete třeba ve Valencii, na Tenerife a za několik let i v samotném centru Dubaje – Calatrava vyhrál soutěž na novou nejvyšší vyhlídkovou věž Dubai Creek Tower. Pavilon o rozloze 15 tisíc metrů čtverečních má být pouze menší ochutnávkou architektovy tvorby v Emirátech.

Nizozemsko (Sustainability District)

Holandský „biotop“ vytvořený studiem V8 Architects dokazuje, že i v pouštním prostředí je možné vytvořit zelené místo živené elektřinou ze solárních panelů, vodou extrahovanou z pouště a zelení, dokazující, jak se i rostlinám může dařit ve vyprahlé krajině.

Na konci expozice najdete obchod se suvenýry, kde si můžete jako dárek zakoupit semínka rostlin, která se objevují na osmnáctimetrovém kuželu dominujícím celé výstavě.

Nový Zéland (Sustainability District)

Už jste někdy slyšeli pojem kaitiakitanga? ​​Maoři jej vnímají jako neoddělitelné sepětí lidí a přírody. Celý novozélandský pavilon tak prostupuje atmosféra deštného pralesa, kdy na vás padají kapky rosy, zatímco obří videoprojekce oživují příběhy lidí z Nového Zélandu.

Expozice je zakončena v restauraci, kde si můžete dopřát tradiční pochoutky jako například dort pavlova s kiwi a marakujou.

Itálie (Opportunity District)

Italský pavilon navrhlo studio Carlo Ratti Associati s důrazem na využití recyklovaných materiálů. Střecha byla vyrobena z lodních trupů a závěs na stěnách zase ze sedmdesátikilometrového recyklovaného plastového lana.

Celý pavilon je provoněný vůní Sicílie a voní to i v michelinské restauraci Bvlgari, které šéfuje Niko Romito. Až tu budete, objednejte si La Bombu –⁠ italský sendvič připomínající hamburger, který si nedáte nikde jinde než v Miláně, Pekingu a Šanghaji. A pokud vám to bude málo, stejný koncept restaurace najdete i v Bvlgari Resort Dubai na Jumeirah Bay Island.

Brazílie (Sustainability District)

Důvod, proč jsme zařadili tento pavilon do výběru pěti nejlepších, je prostý: můžete se tu ochladit v jezírku. Hlavním tématem expozice je voda, která hraje prim v diskusích o udržitelnosti. Až se tedy budete potřebovat na světové výstavě osvěžit, zařaďte si Brazílii na seznam.

Brazilský pavilion na Expo 2020
Foto Dominika Bártová

Jaké další státy nás na Expo 2020 zaujaly?

  1. Švýcarsko (Opportunity District)
  2. Singapur (Sustainability District)
  3. Peru (Mobility District)
  4. Velká Británie (Opportunity District)
  5. Saúdská Arábie (Opportunity District)

A nezapomeňte si koupit v obchodě se suvenýry pas, do kterého budete sbírat razítka z navštívených pavilonů!