Tenhle příběh začal, když Lucie Dráždilová adoptovala psa z útulku a chtěla se s ním zúčastnit soutěže, v níž se kromě disciplíny hodnotilo i to, co má na sobě.

Jenže Lucie, která si na styling celkem potrpí, tehdy nemohla najít nic, co by odpovídalo jejím představám. „Ke své hrůze jsem zjistila, že na trhu s potřebami pro psy nejsou žádné pěkné doplňky,“ vysvětluje dnes, kdy spolu se svou spolužačkou z vysoké Eliškou Griffiths vlastní e-shop Demeven, který designové doplňky pro psy – které Lucie s Eliškou samy šijí – prodává.

Čtěte také: Od reklamky k rukavičkám. Jak Čech oživil věhlas prvorepublikové značky

„Když jsem ve svém pátrání po nějakém pěkném obojku před lety neuspěla, tak jsem se jednoduše rozhodla, že si ho ušiju sama a podle svých představ,“ vzpomíná Lucie na začátky Demeven. A když svůj výtvor ukázala spolužákům, byli nadšení. Mezi ně patřila i Eliška, která si jeden z prvních obojků koupila.

Nebyla ale jediná, kdo měl zájem a Lucie vycítila příležitost a časem se pustila do budování e-shopu. Poměrně záhy si ale uvědomila, že ve dvou by se to táhlo lépe, a tak oslovila Elišku, jestli by se k ní nechtěla přidat. „Souhlasila, a tak se to rozjelo. I když jsme na začátku neuměly ani jedna pořádně šít,“ směje se Lucie dnes, kdy už šít umí poměrně slušně.

Demeven je v současnosti pro obě zaměstnáním na plný úvazek a kromě nich uživí i tři další švadleny, které jim s šitím pomáhají. Na počátku studia přitom měly jak Lucie tak Eliška kariérní ambice v oboru.

„Zkusily jsme práci v korporátních společnostech a zjistily jsme, že to není nic pro nás. Chyběl nám proces tvoření,” shodují se obě. A tak momentálně tvoří módní šátky, obojky, svítící postroje, identifikační známky, pelíšky a venčící kabelky pro pejsky a jejich majitelky.


Lucie Dražilová a Eliška Griffits

Inspirací je pro ně to, co jim na trhu chybí a co potřebují. A snaží se o to, aby byly jejich výrobky praktické i líbivé. Žádaným zbožím jsou třeba jejich venčící kabelky, které se dají sladit s psím obojkem. „Kabelka vypadá obyčejně ale je v nich otvor na tahání pytlíku a vzadu je zabudovaný pamlskovník, který se dá vytáhnout a vyprat odděleně od kabelky,“ vysvětluje Eliška, že jejich taška řeší základní dva problémy, které, pokud máte psa, dobře znáte – nevzhledné pytlíky po kapsách a rozdrobené smrdící pamlsky tamtéž.

Za dobu, co Demeven funguje, si už Lucie s Eliškou vybudovaly poměrně slušnou základnu věrných zákaznic, jen na Facebooku mají přes 7 000 followerů. S kritikou se setkávají většinou jen kvůli ceně – ta u obojků startuje na 400 Kč, u kabelek na 1700 Kč – jsou za ní ale většinou lidé, kteří jejich produkty nemají vyzkoušené.

Čtěte také: Kouzlo mistrů ševců. Jak si bývalá miss plní sen o ručně vyráběných botách

V těchto případech se už několikrát stalo, že se za ně postavily jejich stálé zákaznice. „Pokud někdo na webových stránkách nebo na sociálních sítí kritizuje naše výrobky nebo cenu, tak se nás pokaždé začne někdo jiný bránit,“ říká Lucie.

Rozšiřování Demeven je v počátcích. Mimo republiku mají obchodního partnera v Německu a pracují na rozšíření i na Slovensku. Na psích soutěžích, kam chodí téměř každý druhý víkend, sbírají ještě vzdálenější konexe. Mají kontakty do Kolumbie, Lucemburska a Finska. I tak chtějí pokračovat pouze v ruční výrobě.

“Nechceme vyrábět v čínské fabrice, chceme si udržet koncept evropské ruční výroby a kvality.”

Foto: Demeven