Jestli chcete ochutnat ta nejžádanější nebo naopak nejběžnější piva světa anebo se prostě jen chcete podívat, kdo dává pivo do mrtvých veverek, tenhle článek je přesně pro vás.
Nejlepší pivo na světě
Tenhle titul získal svrchně kvašený Tangerlo Blond loni v soutěži World Beer Awards. Má kořeněnou vůni a krémovou hořkou chuť s nádechem citronu. Rodinný belgický pivovar Haacht s tímto pivem přišel v roce 1990. Použil ale staletí starý recept z opatství Tangerlo, které existuje už od roku 1130.
Nejlepší české pivo
Každý rok ho vyhlašuje české Sdružení přátel piva, a to hned v několika kategoriích – desítku vyhrály Krušovice a například svrchně kvašený byl nejlepší IPA Sv. Norbert z pražského Klášterního pivovaru Strahov. O českých pivech ale samozřejmě hlasují i v zahraničí a na webu Rate Beer za to vůbec nejlepší loni zvolili výrazně citrusový Pale Ale Apollo Galaxy od stále populárnějšího pivovaru Matuška.
Nejstarší pivovar
Nejstarší pivovar na světě, tedy alespoň podle známých údajů, stojí od roku 993 v Praze (Břevnovský klášterní pivovar). Nebo tedy přesněji stál – výroba se tu několikrát přerušila a v nové podobě pivovar funguje čtyři roky (a pravidelně vyhrává ceny za nejlepší pivo).
Bez přerušení se ale pivo nejdéle vaří v jiném klášteře – v benediktinském pivovaru Benedictine Weihenstephan v Bavorsku. Zmínky o místních chmelnicích jsou už z roku 768, ale pivovarnickou licenci tu dostali až 47 let po Břevnově.
Nejrozšířenější pivo na světě
V roce 1842 se v Plzni začal vařit ležák, který se brzy stal světovou jedničkou, a název Pilsen tak dnes nese největší množství světlých ležáků světa. Vedle Pilsneru nebo Budvaru k nim patří třeba Heineken. Tím nejlepším (alespoň podle hodnocení World Beer Awards) jsou však Krušovice Imperial. Jestli chcete ochutnat nějaký nečeský Pilsen, pak zkuste americký Noble Pils od Samuel Adams (je vážně dobrý) nebo třeba Double Bock od stejné značky, který obsadil první místo mezi všemi ležáky.
Nejprodávanější pivo
O tomhle pivu jste asi ještě neslyšeli. A jestli nepojedete do Číny, tak o něm možná ani neuslyšíte – světlý ležák Snow se chlubí českým chmelem a vyrábí ho CR Snow, největší pivovar v zemi, který spadá pod SABMiller a China Resources Enterprises. V Česku je s velkým náskokem největším pivovarem Plzeňský Prazdroj, který ročně vyrobí přes 10 milionů hektolitrů piva. V Číně by ho ale možná označili za minipivovar. Jen samotného Snow se prodává desetkrát tolik.
Nejvzácnější pivo
Jeden můj rodinný známý z Belgie mi řekl, že jeho děda tráví svůj čas originální loterií – telefonuje do kláštera Westvleteren, aby si mohl objednat basu tamějšího piva. Dovolat se tam totiž není snadné, a když už se to povede, dostanete jen pár lahví na 60 dní. „Znám i lepší piva, ale s žádným není taková zábava,“ říkal. Původně si mniši vařili jen pro sebe, ale například ve Westvleterenu se dveře netrhnou od doby, kdy se umístili mezi nejlepšími pivy světa.
Nejsilnější pivo
Pivo mívá kolem pěti procent alkoholu (stupně neoznačují sílu a ne vždy platí, že je dvanáctka silnější než desítka…). Existují ale mnohem silnější varianty, pro které je i třetinka hodně velká. Na prvním místě je skotský Snake Venom s 67,5 procenta od pivovaru Brewmeister. O 2,5 procenta překonal sám sebe – předtím žebříčku vévodilo pivo Armageddon. K výrobě použili kvasinky do piva, ale i do šampaňské a jeho chuť se, podle výrobců, pohybuje mezi žvýkačkou a karamelem.
Nejhořčejší pivo
České pivo mívá na stupnici hořkosti IBU číslo 30. Pro srovnání, hodně hořká, silně chmelená IPA má 100. Kanadský pivovar Flying monkeys ale vyrobil pivo Alpha Fornication, jehož IBU je 2500. Podle hodnocení (na Rate Beer jsou tři) se ale zřejmě dá vypít.
Nejdražší a nejdivnější pivo
Zcela nejdráž se prodalo několik limitovaných lahví piva Antarctic Nail Ale, jenže šlo o dražbu ve prospěch záchrany velryb, takže se to nedá až tak počítat (jedna lahev vynesla až 1850 dolarů). Navíc cenu za nejdivnější pivo rozhodně získává (alespoň podle nás) druhé nejdražší pivo – The end of history od pivovaru Brewdog. Právě to je totiž v lahvi vložené do pravé mrtvé veverky. Nebojte, všechny zemřely přirozenou cestou nebo je našli sražené na silnici. Všech 12 lahví se už vyprodalo, majitelé si ale svých 765 dolarů mohli užívat poměrně dlouho – množství alkoholu v lahvi je/bylo 55 procent.
Pokud vás zajímá, jak si vedou české pivovary, kupte si červencový Forbes. Najdete v něm žebříček 25 největších českých pivovarů a pivovarnických skupin spolu s článkem o nejlepším českém (a světovém) chmelu.