Režisérka Eva Vik, rozená Doležalová, dlouhodobě boří mýty, že mladá Češka nemůže uspět za kamerou v Hollywoodu. Rodačka z Brna žijící v Los Angeles se na filmové scéně prosadila odvážnými scénáři, které spolu s kamerou mění na poetické a umělecké filmy, za které získává jedno ocenění za druhým. 

Česká režisérka, scenáristka, producentka a členka loňského výběru Forbes 30 pod 30 za pět let natočila deset krátkých filmů a pět reklam a její v pořadí pátý snímek Carte Blanche, který běží na Amazonu, získal cenu Audience Award na Mammoth Film Festival 2019 a Breakout Director na Capri Hollywood Film Festival 2020. 

Její poslední snímek s názvem Serpentine získal letos na Mammoth Film Festivalu ve Spojených státech ocenění jako nejlepší žánrový film a světovou premiéru měl ve čtvrtek v Praze. 

Eva Doležalová

Točí se v něm had, který je typický také pro italský klenotnický dům Bulgari. Ne náhodou se tak tato luxusní značka šperků stala oficiálním partnerem snímku Serpentine, který vyšel na šedesát tisíc dolarů.

Klenotnický dům Bulgari se ale s filmy spojuje rád, před několika lety produkovali například historický kostýmní film The Aspern Papers. Se značkou Bulgari se také pojí jména legendárních hereček jako Sophia Loren nebo Liz Taylor.

Svůdný had omotaný kolem dějin lidstva sahající až do starověké řecké a římské mytologie není ale jedinou hvězdou tohoto krátkého smyslného filmu. Hlavními postavami snímku je modelka Barbara Palvin, herec Luke Brandon Field a Soo Joo Park, korejsko-americká hudebnice a modelka. 

„Film má v sobě metaforu lepších začátků nejen pro hlavní hrdinku, ale i pro svět. Je to horor o hadím kultu a metamorphoses jedné dívky, která v životě zkouší ještě jeden pokus o to být šťastná. Její a hadí DNA se nakonec sejdou a díky tomu může vzniknout nový začátek,“ říká na úvod Eva o svém filmu.


Kde bereš inspiraci?

Natáčím to, co si přeji aby se stalo mě. Do určité míry samozřejmě. Ráda diváky dostanu do úplně nového stavu mysli a porozumění, kde nejspíš ještě nebyli. Proto ráda režíruji a dívám se na filmy.


Proč sis jako hlavní herečku vybrala modelku Barbaru Palvin?

V době když jsem Serpentine psala, jsem Barbaru potkala na jedné akci a hned jsem uviděla, že to je ona. Znaly jsme se už z dřívějška, ale na akci jsem si ji ještě oťukla. Lidé kolem mne byli překvapení, že jsem si vybrala právě ji, ale věřila jsem v ní i ve svou intuici, která mě zatím ještě nikdy nezklamala. Barbařin výkon ve filmu je toho ukázkou. 


Jak funguje taková spolupráce?

Jako režisér se s herci ráda scházím před natáčením. Na obědy, zkoušky, pokec, protože čím lépe je před natáčením znám, tím lépe se poté pracuje. Ráda také beru v potaz jejich poznámky a nápady. Mám ráda pracovitost a vzájemnou důvěru mezi mnou a herci, díky čemuž můžu jejich emoce dostat tam, kam si u natáčení přeji. 


Proč ses rozhodla pro premiéru v Praze?

Chtěla jsem ho oslavit v rodné zemi. Film má ale vždy několik premiér. V Praze byla privátní světová premiéra, jinak premiéra byla také v Americe na festivalu. 


Čím je pro tebe vítězství na Mammoth festivalu důležité?

Je dobré když film dostává co nejvíce publicity. Filmové ceny a festivaly tak právě hodně pomáhají s následnou propagací a posléze i s prodejem filmu. 


Jak se pro film oslovují partneři?

Bulgari mě na tento projekt oslovilo samo a zbytek už šlo přes PR agenturu. V ostatních případech je ale proces hledání financí a partnerů takový, že člověk musí chodit na schůzky a hledat sám, než se najde ten pravý partner, který pochopí projekt a je ochoten pro něj udělat maximum stejně jako já. Ve Státech se sponzoři hledají o moc lépe. 


Kam Serpentine zamíří dál?

Ještě bude putovat po dalších světových filmových festivalech. První cenu už jsme získali v Mammoth Film Festivalu za nejlepší žánrový krátký film. Také nás čeká premiéra v Brazílii a promítání na jednom skvělém festivalu v New Yorku.


Co říkáš na české publikum ve srovnání se zahraničním?

Každé publikum je jiné a záleží kde se film promítá. Ráda sedím při projekci vzadu a prociťuji publikum a jejich reakce. Dýchám si nimi takzvaně. Je úžasné jak moc člověk dokáže splynout s tím, co lidé právě cítí. 


Co je pro tebe při natáčení důležité?

Profesionalita. Plné soustředění. Kreativita. Odlehčení a vtip ve volných chvílích. Trávím čas s mými herci a kameramanem. S těmi lidmi jsme pak na place nejlepšími příteli. 


Co tě čeká a na co se chystáš teď?

Chystám svůj celovečerní film, na kterém se začne pracovat koncem tohoto roku, natáčení bude probíhat v Kanadě s ameriko-evropskou produkcí. Jinak mám v Americe několik projektů. Třeba jeden celovečerní dokumentární film. Je to něco velmi originálního a navíc si chci vyzkoušet tento žánr.