Kariérní změna. To zní dost vážně a strašidelně. Natolik, že ji spousta lidí odkládá, ačkoliv jsou v současné práci nespokojení a cítí se zaseknutí v jednom bodě. Přitom existují způsoby, jak změnu zajistit pozvolna a v rytmu pracovního trhu.
Čtěte také: Chceme tě! 6 triků, jak najít a udržet zaměstnance
Nikdo po vás nechce obrat o 180 stupňů z jedné branže do druhé. Místo toho můžete podniknout malé krůčky k něčemu novému, aniž by vaše předchozí zkušenosti zůstaly nevyužity. A navíc bez rizika, že se ocitnete v nové práci, která se nakonec zase nezdá jako ta pravá. Přinášíme pět rad, jak si ověřit, že jste připraveni na změnu a můžete směrem k ní začít postupovat, hezky krok za krokem.
1. Promluvte si s lidmi z vaší vysněné práce
Existují dva důvody, proč je zrovna tohle první rada. Zaprvé si nemůžete být jisti, že práce, kterou chcete, je ta pravá, bez toho, abyste si promluvili s někým, kdo už ji má. Zadruhé potřebujete být s těmito lidmi v kontaktu, abyste tu práci dostali.
Posílání životopisů do virtuální temnoty nejspíš fungovat nebude. Musíte zjistit, jak kontaktovat lidi z vámi vybraného oboru. To je zlomové. Jakmile si domluvíte schůzku, začněte si připravovat seznam otázek, podle kterých zjistíte, jestli je pro vás jejich práce opravdu vhodná a jaké schopnosti a znalosti jsou pro ni nezbytné. Snažte se potkat aspoň s pěti lidmi, abyste získali objektivní pohled.
2. Zvažte rekvalifikační kurz, ale vybírejte pečlivě
Spoustu lidí, kteří uvažují o změně kariéry, jako první napadne: Měl bych se vrátit do školy. Jenže přestat pracovat a začít znovu studovat je časově i finančně náročné. A i tak by byly vaše vyhlídky s dalším titulem nejisté. Místo toho se podívejte na krátkodobé kurzy k získání konkrétních dovedností.
Jasně, pokud se chcete stát doktorem, asi byste přece jen měli začít studovat medicínu. Ale většina kariérních změn není tak dramatická a nevyžaduje roky náročného studia. (Spoustu kurzů najdete třeba na portálu Naučmese.cz – od kurzů Excelu, počítačové grafiky po jazykové kurzy či základy PR, pozn. red.)
3. Zjistěte, které současné dovednosti můžete uplatnit dál
Lidé toužící po změně kariéry se chtějí vrátit do školy hlavně z jednoho důvodu – předpokládají, že budou potřebovat úplně nové znalosti a dovednosti. Jenže to není tak úplně pravda.
Mnoho pracovních míst vyžaduje základní schopnosti: organizační, komunikační, schopnost pracovat v týmu, sebeřízení. Využijte toho, co jste se dozvěděli ze schůzek s lidmi z vysněné branže.
Mnohé napoví i čtení požadavků v inzerátech. Najdete dovednosti, které už si přinášíte z minulé práce. Co vám chybí, můžete doplnit kurzy. Klíčovým krokem je dokázat pak popsat, jak z vás předchozí zkušenosti a rekvalifikační kurzy dělají toho nejlepšího kandidáta.
Je vaší úlohou, nikoliv personalisty, vykreslit pojící linku mezi vašimi zkušenostmi a jejich požadavky.
4. Najděte způsob, jak novou práci bezbolestně vyzkoušet
Většina lidí předpokládá, že kariérní změna vyžaduje upsání se plnému úvazku v nové práci. Tak to ale vůbec nemusí být. Existují nabídky na částečný úvazek či na pozici externisty. Pomůže vám, když znáte někoho, kdo je ochoten vám dát šanci (vizte bod jedna).
Zvažte také možnost stáže. Některé tyto pozice jsou spíš pro studenty či matky a otce na rodičovské dovolené. Ale na mnoho z nich jistě přijmou i ty, kteří si chtějí odpočinout od současné práce či zvažují změnu kariéry. A pak je tu ještě možnost dobrovolnické práce. Ne všechny vám zaručí, že se po absolvování můžete hned stát profesionálem, ale je to cenná zkušenost. (Podívejte se třeba na stránky Um sem um tam, na kterých neziskové organizace hledají profesionály z byznysu, pozn. red.)
5. Zamyslete se nad jinými změnami, které můžete provést
Je problémem opravdu vaše současná kariéra? Co zvážit podobnou práci, kterou teď máte, jen jinde? A pokud máte rádi společnost, pro kterou pracujete, jen vás štve vaše práce, můžete zkusit požádat o přesun v rámci firmy. Zkuste na tohle téma zavést řeč s kolegy a zjistěte, co byste mohli udělat.
Nemusíte kupovat zajíce v pytli – třeba najdete vedoucího, který vás nechá vyzkoušet práci ve svém oddělení nebo vám rovnou svěří nějaký projekt.