Jak vypadá vaše normální ráno? Třikrát zamáčknout budík v mobilu, pak vyletět z postele, hodit do sebe kafe a do práce? Možná vaše ranní zvyklosti mohou za to, že přes den nestíháte a cítíte se ve vleku událostí a ostatních.

Ať se vám to líbí, nebo ne, to, jak si svoje ráno zorganizujete, udá tempo celému vašemu pracovnímu dni. A pokud každý den zahájíte správně, budete žít dobrý život, píše Cathryn Lavery na serveru medium.com.

Jak to? Když se probudíme, máme totiž k dispozici jen určitou dávku energie a každé rozhodnutí toho dne z ní pomalu ukrajuje. Jak se říká, stokrát nic umořilo osla a spousta malých ranních rozhodnutí, která ve svém důsledku nic neřeší, vás obere o sílu, kterou byste potřebovali později.

Proto prý Mark Zuckerberg nosí pořád to samé. Nechce ráno plýtvat energií, aby se musel rozhodovat, co na sebe. A proto je dobré udržovat si neměnnou ranní rutinu. Důležitá je ještě jedna věc – nebrat ranní vstávání jako nutné zlo. Když přestanete tvrdošíjně trvat na tom, že jste typ sova, zjistíte, že možná nejste.

A když víte, jak bude vypadat prvních devadesát minut vašeho dne, bude mít pocit, že máte svůj život pod kontrolou, a budete méně úzkostliví a produktivnější.

Cathryn Lavery si svou první hodinu po probuzení nastavila takhle. Nechte se jí inspirovat!

  1. Hned po probuzení vypije sklenici ledové vody

Nemusí to být zvyk pro každého, Lavery ale tvrdí, že chladná voda jí nastartuje metabolismus.

  1. Strečink neboli sedm minut cvičení

Ranní strečink vás spolehlivě probudí a rozehřeje před nadcházejícím dnem.

  1. Tříminutová studená sprcha

Když Lavery slyšela o přátelích, kteří se ráno sprchují studenou vodou, považovala je prý za blázny. Nicméně když to vyzkoušela – a vydržela –, cítila se po chladné sprše nabitá energií jako nikdy. Připravte se, že to studí, ale těšte se na osvěžení a povzbuzení. A taky budete mít hezčí pleť a vlasy a možná zhubnete.

  1. Vyčistit zuby a obléci se
  1. Meditace

Zklidnit svou mysl a připravit ji na nadcházející den je možná nejdůležitější část ranní rutiny. Meditace by vám měla zlepšit soustředění, produktivitu a snížit stres, s nímž všichni bojujeme. Pro začátečníky může být takové soustředění se těžké, ale můžete si pomoci – zkuste třeba aplikaci Headspace.

  1. Neprůstřelné kafe (a někdy snídaně)

Neprůstřelná káva je druh dietní kávy, která prý neobsahuje toxiny, jež se do kávy dostanou při výrobě. Vy si udělejte ke snídani, co chcete.

  1. Čtení (20 minut)

Baví mě to a kromě toho mě čtení knih o osobním rozvoji, byznysu a vědomí ráno inspiruje a dodává mi chuť se do něčeho pustit, vyznává se Cathryn Lavery.

  1. Ranní psaní (15–20 minut)

Tři stránky neboli 750 slov každé ráno. Věci, o kterých Cathryn přemýšlí, životní rozhodnutí, byznys plány, cokoliv, od čeho si chce vyčistit hlavu. Také ji máte plnou, ne?

  1. Denní cíle (5 minut)

Cathryn si nejdřív zapisuje ty dlouhodobé, na kterých pracuje. Sepíše je všechny, aby je měla na paměti a směřovala k nim. A potom ty denní – tři věci, které daný den udělá a které ji k dlouhodobým cílům přiblíží. Obvykle si předem sepíše 13týdenní plán s harmonogramem svých cílů. Tato plánovací struktura jí poskytne přehled práce na příští tři měsíce.

  1. Rozvrh dne

Podrobně rozepsaný po 30 minutách včetně schůzek, telefonátů a úkolů. Nejdřív ty nejdůležitější (které obvykle bývají ty nejnepříjemnější), abyste měli jistotu, že je uděláte. Schůzky a porady zkuste plánovat na odpoledne, protože dopoledne jsou posvátné hodiny vrcholné produktivity.

Zkuste zkontrolovat svůj e-mail, Facebook, Twitter a telefon, až když splníte svůj první velký denní úkol. E-mail je požadavek někoho jiného na váš čas. Než se podíváte do e-mailu, postavte na první místo své vlastní cíle a úkoly a tím se hned nedostanete do reaktivního místo proaktivního módu.

Ranní zvyklosti Cathryn Lavery nejsou pro každého a ona sama si je delší dobu přizpůsobovala, než zjistila, co je pro ni nejlepší. Vytvořte si vlastní sérii ranních rituálů, které vás co nejlíp nastartují pro úspěšný a produktivní den.