Počasí se nechová s takovou předvídatelností jako dřív. Normálně by v polovině října byly přízemní mrazíky, místo toho tu je dlouhé babí léto. A co přijde příští týden, nikdo netuší.
Jak mezi změnami teplot a období proklouznout jako profesionál, vypadat neustále stylově, elegantně a nemít odpoledne přes rameno přehozených několik vrstev, protože se udělalo teplo? Máme pro vás jasnou odpověď: noste trenčkot.
Čtěte také: Jak triko od DHL změnilo svět módy. Reklamní nápisy jsou nový luxus
Tady je hned několik pádných důvodů proč: a) užijete ho nejen na podzim, ale i na jaře, b) svou univerzálností se tento typ kabátu hodí na studená rána i slunečná odpoledne, c) investicí do něj neuděláte chybu, protože nikdy nevyjde z módy.
Trenčkot je na trhu už zhruba 160 let. Když se řekne trenčkot, napadne vás pravděpodobně hned britská módní značka Burberry. Dodnes ale nevíme, jestli právě tato oděvní firma stojí za jeho zrodem. Prvenství si totiž nárokuje i další britská značka – Aquascutum.
Jisté však je, že trenčkot měl v první řadě sloužit britské armádě během 19. století, a zejména v první světové válce. Hlavní výhodou tohoto univerzálního kabátu byl totiž kvalitní materiál odolný proti větru a vlhkosti (ostatně vše bylo promyšleno do detailu – i klopy, dvouřadé zapínání a vázání v pase mělo pro vojáky praktické funkce, ale o tom by mohl být samostatný článek).
Tyto detaily i vlastnosti látky přetrvaly až do současnosti, jen se k nim navíc přidal punc elegance a luxusu. A jak vznikl název? I ten je spojený s vojáky. O první světové válce se často mluví jako o zákopové a anglicky se zákop či příkop řekne trench, proto trench coat, tedy trenčkot.
I v 21. století se při tvorbě trenčkotu vychází z tradičních střihů. Pokud jde o materiál, nejčastěji se šije ze speciálně tkané bavlny s vysokou gramáží. Vrchní a spodní bavlněná vrstva se spojují unikátní chemickou technologií, tzv. „bonded“. Jen tak může celek tvořit opravdové „brnění“ každého správného gentlemana proti nepřízni počasí.
Klasický trenčkot charakterizuje hned několik nezaměnitelných detailů – velbloudí barva, dvouřadé zapínání, vysoký límec, pásek se sponou a délka přibližně po kolena. Dnes už se ale běžně setkáváme i s kratšími trenčkoty v netradičních odstínech a dalšími designovými variacemi. Autentické prvky, které tvoří základ pánské elegance, však zůstávají.
Jak ho nosit?
Ať už vybíráte doplňky, nebo kalhoty, myslete na to, že velbloudí barva vypadá skvěle například s kontrastní černou, tmavě šedou nebo tmavě modrou. Uvolněného, až ležérního looku dosáhnete díky kombinaci s džínami a svetrem.
Na pracovní schůzky nebo večerní akce pak volte společenské kalhoty, košili a sako, dámy šaty či kostým s pouzdrovou sukní. A páni, pamatujte, kravata bude vidět, i když budete mít trenčkot zapnutý, měla by tedy stoprocentně ladit.
Podzim je období vrstvení, takže se nebojte doplnit celý outfit decentní šálou, pokud si to chladné počasí žádá. Nedoporučujeme však pod trenčkot nosit silný vlněný svetr nebo kombinace svetru a saka. Sama látka kabátu by měla dostatečně hřát, proto není nutné přidávat si „pár kil“ na siluetě. Pokud pocítíte, že už je zima, zvolte kabát z hrubé vlny, tedy pea coat.
Co je pea coat?
Jedná se o speciální variantu trenčkotu, která se vyrábí z hrubé vlny. Hodí se spíš na zimu, protože je díky vlně teplejší, jinak má velmi podobné vlastnosti. Na rozdíl od typické barvy bavlněného trenčkotu v tomhle případě převládají tmavě modré a tmavě šedé tóny.
Tip na závěr: Vybíráte svůj první trenčkot, nebo jde již o několikátý model? V obou případech vsaďte zejména na kvalitu. V případě takto univerzálního kousku rozhodně doporučujeme pohodlný přírodní materiál. Přece jen ho budete nosit několik měsíců v roce.