Kolik knih přečteš za měsíc? Žádnou! Tak odpovědělo 31 procent českých dětí v posledním čtenářském průzkumu iniciovaném Národní knihovnou před dvěma lety. Obdobná osobní zkušenost vedla Terezu Booth, aby před čtyřmi lety otevřela Pinwheels, jedno z prvních knižních lahůdkářství specializovaných na dětskou literaturu.
Se svým britským manželem v Praze vychovávala osmiletého syna, pro kterého čeština představovala bitevní pole. Hugo nečetl. Proto se jeho matka, jež vystudovala ilustraci na londýnské Saint Martins a sama vytvořila několik knih pro děti, rozhodla jednat. A zahrnout syna tituly, které jeho zájem trvale přitáhnou. Pečlivě vybranými, krásnými a chytrými. V češtině i angličtině.
Koncept oslovil zástup podobně smýšlejících rodičů, a když pak Pinwheels z osobních důvodů zavřela, chtěla majitelka získané zkušenosti posunout na další stupeň. V září proto spustila literární projekt Piňata, který přináší kvalitní knihy přímo do školních tříd. Tak, aby zasáhl i děti ze sociálně znevýhodněných rodin.
Abonenty Piňaty nejsou školy, ale jednotlivé třídy. Za 990 korun měsíčně získají balíček dvou až tří knížek dle výběru zkušeného kurátorského týmu. „Na předplatné se mohou složit rodiče, může je sponzorovat partner nebo škola. V průběhu školního roku si třída vybuduje vlastní knihovničku. I děti z rodin, kde se dosud moc nečetlo, se tak naučí po knížce denně sáhnout,“ vypráví Tereza Booth.
V rámci testovacího provozu Piňaty entuziasticky obchází první zapojené třídy, pořádá autorská čtení, nabízí čtenářské dílny. Piňata znamená překvapení a Booth si přeje, aby jejich balíčky byly pro třídy vždy malou událostí. Proto jsou krásné nejen knížky samotné, stejnou péči věnuje i jejich balení.
Na děti, které zatím číst neumějí, cílí vzdělávací program Flowers and Dinosaurs University. Před půldruhým rokem jej rozjelo další zavedené pražské butikové knihkupectví Book Therapy. Je podepřen průzkumy o tom, že vztah ke čtení se utváří ještě v předškolním věku a je naprosto zásadní pro vývoj dítěte. Společné čtení rozšiřuje obzory i slovní zásobu, nutí přemýšlet, vyvolává otázky. Dětí i rodičů.
Kytky a dinosauři jsou službou pro rodiče, kteří chtějí dětem číst, ale nemíní utrácet hodiny probíráním produkce v knihkupectvích. Za 890 korun měsíčně dostanou poštou dvě dětské knihy, jednu z nich v angličtině. „Vedle edukačních a estetických kvalit je důležitým parametrem taky to, jestli se kniha bude líbit dětem. Zásadně nevybíráme knihy podle toho, jestli jsou umělecky zajímavé pro rodiče,“ říká spoluautorka projektu Petra Caudr Hanzlíková.
Na výběru se vedle ní podílí i dětská psycholožka. „Chceme umožnit rodičům, aby si s dětmi vytvořili rituál. Aby nad našimi knížkami trávili čas, spolu a hezky. Zpočátku jsme se trošku obávali, že žijeme v pražské bublině, která má ke čtení specifický vztah, ale až ze 70 procent putují balíčky mimo Prahu.
Hanzlíková netají, že inspiraci pro Kytky a dinosaury čerpali v zahraničí. Jedním z nejviditelnějších mezinárodních projektů je Bookstart, iniciativa veřejných knihoven. Snaží se motivovat rodiče, aby víc četli svým dětem, i tím, že knihy rozdává zdarma. „V Portugalsku dostávají knihy pro své děti přímo maminky v porodnici. Švýcarský Buchstart Schweiz zase podporuje tamní loterie,“ vyjmenovává příklady zpoza hranic Vít Richter z Národní knihovny.
Ta se k iniciativě připojila loni a pod českým názvem S knížkou do života koordinuje aktivity zdejších knihoven. Zatím se jich zapojily desítky a v rámci vítání občánků rozdávají rodičům novorozenců dárkové sady s první knihou a se čtenářskými průkazy do knihoven.
Pečlivý a pravidelný kurátorský výběr elitních knihkupců to sice nenahradí, ale … V zemi, kde třetina dětí nečte vůbec, se každý čtenář počítá!