Doubici, vesničku s roubenkami na hranici Národního parku České Švýcarsko, znají stovky tisíc lidí, aniž by v ní kdy byli.
Je to ona slavná osada, kde si své letní sídlo postavil Karel Gott, což intenzivně zdokumentovala bulvární média. Jenže Doubice má řadu mimořádně zajímavých obyvatel, nejen dvaačtyřicetinásobného zlatého slavíka.
Jedním z těch, kteří vyčnívají z řady přesně tak, jak to ve Forbesu máme rádi, je sedmatřicetiletý podnikatel Filip Molčan. Jeho jméno na rozdíl od Gottova možná většině české populace nic neřekne, jde ovšem o člověka, který patří k nejzkušenějším a nejinspirativnějším lidem tuzemské technologické scény.
Právě proto jsme mu věnovali druhý díl nového videoprojektu serveru Forbes.cz nazvaného České naděje. V něm budeme postupně představovat zajímavé lidi ze světa byznysu, umění, sportu nebo veřejného života, kteří jsou úspěšní, hodní pozornosti a mohou posloužit jako inspirace nejen svým vrstevníkům.
„Mě počítače táhly už odmala. Od páté třídy jsem vydával školní časopis Computer, pak jsem studoval jaderku na ČVUT, odkud jsem odešel a založil svoji první společnost. Pak následovaly další, s některými jsme se dostali až do Silicon Valley, kde jsme dělali vývoj pro společnosti jako Samsung nebo Mail.ru. Tam jsme nabrali zkušenosti. Silicon Valley je skvělé pro byznys, ale lépe se nám žije tady v lesích,“ říká Molčan v dokumentu.
Jeho příběh zároveň ukazuje, že lze současně ziskově podnikat a pomáhat lidem, kteří v životě neměli tolik štěstí a trpí nějakým postižením. Se svou programátorskou firmou Good Sailors, v níž je většina zaměstnanců handicapovaných, kóduje aplikace a webové stránky pro společnosti jako ČSOB nebo Innogy.
Za své aktivity proto Filip Molčan, severočeský rodák, získal řadu cen, naposledy letos v polovině září Good Sailors suverénně zvítězili v regionálním kole soutěže Vodafone Firma roku. Sám Molčan se dostal do výběru 100 nejinovativnějších lidí střední a východní Evropy, který sestavuje prestižní list Financial Times spolu s Googlem.
Záběr z dokumentu České naděje, na němž jde Filip Molčan na obhlídku národního parku.
„Když mám toho IT už dost, vezmu psa, foťák a vyrazím někam do přírody. A když už fotím a jsem v přírodě, vymyslel jsem aplikaci Pixbuf, která se snaží, aby fotografové mohli lépe nabízet, prodávat a sdílet své fotografie,“ popisuje Molčan další ze svých úspěšných projektů, pro který získal investici od Milana Behra, zakladatele známého českého fotoeditoru Zoner Studio.
Vedle toho, že vymýšlí nové firmy a nápady, do kterých by se mohl vrhnout buď přímo on sám, nebo třeba jeho manželka, působí Molčan také jako dobrovolný ranger v národním parku, takže několikrát do měsíce vyráží na obhlídky přírodních památek, jako jsou Pravčická brána nebo Mariina vyhlídka u Jetřichovic.
Pusťte si také: První díl seriálu České naděje s úspěšným programátorem a podnikatelem Jakubem Nešetřilem
A když to čas a příroda dovolí, pohybuje se po okolí v téměř 50 let starém Volkswagenu Type 1, známějším jako VW Brouk. Jak popisuje v dokumentu: „Kamkoli přijedu, brouk vyvolává pouze pozitivní emoce. Všichni na mě mávají a dělám radost starým, mladým i dětem.“
S přispěním Zuzany Krajíčkové