Londýn žije celý měsíc listopad českou kulturou. V rámci festivalu Made in Prague se v britské metropoli představují čeští umělci: hudebníci, výtvarníci, spisovatelé i herci. A to i za hojné pozornosti médií.
Festival pořádaný Českým centrem Londýn začal poslední říjnový den koncertem českého hudebního skladatele Ondřeje Adámka s Londýnským symfonickým orchestrem: společně uvedli Adámkovu skladbu Follow Me a Symfonii č. 1 a č. 4 Ludwiga van Beethovena. Hudebníkům tu tleskalo 1700 lidí. Kulturní akce probíhají v britské metropoli po celý měsíc listopad.
Tento týden v úterý pak v rámci multižánrového festivalu Made in Prague slavili úspěch i čeští filmaři: Karel Roden, Petr Slavík a Nataša Slavíková tu s velkým úspěchem uvedli svůj film Tancuj, Matyldo.
Pozoruhodného projektu si všiml třeba i renomovaný deník The Guardian.
Promítání českého filmu o vztahu stárnoucího syna a nemocné matky se odehrálo v kině Regent Street Cinema, které je označované za „rodný dům“ britské kinematografie.
Kino bylo otevřeno už za doby vlády královny Viktorie v roce 1848 a je dodnes považováno za „místo zrodu britské kinematografie“: promítal se tu vůbec první film ve Spojeném království a v první polovině dvacátého století tu proběhla celá řada legendárních premiér, mnohé i za účasti britské královské rodiny.
Dnes kino promítá nezávislé i studiové filmy v centru Londýna. V rámci festivalu je tu uveden i další český film Bratři, vycházející z příběhu bratří Mašínů, dále filmy Úsvit a Mord. V kině The Garden Cinema v populární čtvrti Covent Garden budou uvedeny některé starší klasické české filmy: Cesta do pravěku nebo muzikál Starci na chmelu.
Česká kultura v listopadu pronikla i na mnoho dalších prestižních míst Londýna, jako jsou Britská knihovna či proslulé kulturní centrum Barbican.
Festival každoročně pořádá České centrum Londýn a je vůbec největší přehlídkou české kultury ve Velké Británii. Letošní 28. ročník se soustředí na tři hlavní témata – oslavuje Rok české hudby i kulturní dědictví Franze Kafky a připomíná 35. výročí sametové revoluce.
„Jsme nadšení, že tato festivalová témata rezonují u britského publika a v partnerství s významnými londýnskými kulturními institucemi je můžeme nabídnout místnímu publiku. Potvrzením obrovského zájmu publika byl již zahajovací koncert, kdy na 1700 posluchačů odměnilo skladatele Ondřeje Adámka několikaminutovým potleskem, obdobně vřele v zaplněných sálech byly přijaty filmové projekce filmů Bratři a Mord,“ dodává Přemysl Pela, ředitel Českého centra Londýn.
Součástí festivalového programu je také český jazz. Jazzový klavírista Emil Viklický již stihl v minulém týdnu pokřtít ve známém klubu The Pheasantry své nové album Songs, které natočil společně s britskou zpěvačkou Imogen Ryall. V klubu The Crazy Cogs, jen pár kroků od slavného Piccadily Circus, vystoupí 18. listopadu klavíristka a skladatelka Nikol Bóková.
Hudební akce vyvrcholí galakoncertem houslisty Pavla Šporcla v doprovodu Anglického komorního orchestru (English Chamber Orchestra) v Queen Elizabeth Hall v Southbank na břehu Temže. Šporclovy modré housle zde mimo jiné rozezní Koncert pro housle a orchestr skladatele Antonína Dvořáka.
Filmovou projekcí připomene České centrum i nadcházející víkendové 35. výročí sametové revoluce v Londýně speciální britskou premiérou dokumentu Tady Havel, slyšíte mě? od Petra Jančárka. Festival potrvá do 30. listopadu.