Mladí nebudou tolik úzkostní, když dostanou víc prostoru a nebudeme jim tolik umetat cestu, říká zkušená dětská psychoterapeutka. Zuzana Kocábová, primářka Oddělení klinické psychologie FN v Motole, byla hostem nového dílu podcastu Jak být lepší.
V Česku přibývá dětí i teenagerů, kteří mají psychické potíže. Mezi časté diagnózy patří úzkosti nebo sebepoškozování. Rodiče bývají bezradní i proto, že dětských psychiatrů je extrémně málo.
Co můžeme udělat pro to, aby naše děti byly méně úzkostné? „Jedna věc je, že hluboké emoce k dospívání patří, na to bychom neměli zapomínat. Na druhou stranu se domnívám, že cestou může být neumetat dětem cestu tak moc, vystavovat je čas od času nepohodlí, a tím nemyslím nechat je běhat v tričku ve sněhu,“ popisuje psycholožka a psychoterapeutka Zuzana Kocábová.
V praxi se specializuje na psychologickou péči o dětské pacienty v největší fakultní nemocnici v zemi. Učí také komunikaci v medicíně a o svých studentech říká, že jsou skvělí.
„Můžeme začít u menších věcí, kdy dítě necháme řešit si některé záležitosti samo. Rodiče jsou někdy až překvapení, co dokáže zvládnout,“ říká Zuzana Kocábová v podcastu. „Je ale naprosto běžné, že se o děti bojíme.“
Jakou roli hrají v rozvoji úzkostí mobilní telefony? Jaká je péče v nemocnici o děti, kterým jde o život? Jaké mají v nemocnici zkušenosti se zdravotními klauny? A dá se jejich úspěšnost změřit? Podcast najdete v úvodu článku.